9. 4. 2011 Kalendárium

9. 4. 2011 Traktorista objevil zbytky Messerschmittu

Kategorie: Nálezy a záchranné výzkumy v ČR a SR , Válka ve vzduchu , Kalendárium

Letecký poklad našel před deseti lety traktorista na Českobudějovicku. V Korosekách byla totiž na konci druhé světové války továrna. A traktorista narazil na úkryt se součástkami z legendárního Messerschmitu. 

Traktorista na zbytky letounu narazil, když upravoval terén. Najednou se totiž pod ním začala propadat zem. Odborníci hned poznali, že jde o válečné stroje. „Letouny se sem nedostaly náhodou. V Korosekách fungovala továrna, kde se tyto stroje sestavovaly. Motory se sem dostaly jako součást výroby typu, který se zde vyráběl,“ přiblížil bývalý vojenský pilot a člen Vojensko-letecké historické společnosti v Českých Budějovicích Jiří Zabranský.

Pod zemí se nacházela torza Messerschmittu. Tyto letouny byly Hitlerovým trumfem pro leteckou válku. Montovaly se zpravidla v tajných podzemních továrnách. V Korosekách se vyráběly slavné Messerschmitty Me 262 Schwalbe, kterým se česky říkalo vlaštovka. Se sílícími nálety na německý válečný průmysl se totiž měnila strategie Říše v oblasti produkce zbraní. Velké továrny byly snadným cílem bombardovacích svazů, a tak se výroba dělila na často maličké dílny, které produkovaly díly. 

V Korosekách to fungovalo tak, že na železniční zastávku přijel vlak, ze kterého se vyložil materiál. „Byl tam takový mezisklad na křížení cesty s tratí, odtud se materiál vozil do montážního závodu. Toto jsou originální výrobní kusy, které přišly z výroby a zůstaly v meziskladu,“ uvedl Zabranský s tím, že u Českých Budějovic se letouny také testovaly. 

Díky traktoristovi odborníci našli bunkr s několika díly. Uvnitř úkrytu byly kusy křídel, kryty trupů i dvouproudové motory, na kterých jsou stále viditelné štítky s výrobními čísly. Také lopatky turbín jsou poměrně zachovalé. Zkorodoval pouze kryt.

Zábranský popsal nalezený motor. „První část je kompresor, za ním jsou spalovací komory,“ prozradil. Mezi nálezy byl také zatahovací podvozek rozebraný na jednotlivé části. Také byl v poměrně dobrém stavu, přestože byl přes šedesát let schovaný v úkrytu. 

Zbytků letounů se ujali pracovníci hned několika muzeí, kteří jednotlivé díly konzervovali…

Zdroje: www.ct24.cz, www.rozhlas.cz, www.idnes.cz

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

„Messíky“ měl rád táta, díky za článek.

Nejradši je měli lidi, na které to sypali seshora. Ty pak na ně hrozili zbytkem pahnátů.

A já hrabal v Korosekach vltaviny. :-D :-D

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na tomto webu účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru