A ještě pár fotek k Hrušovanskému pokladu

Kategorie: Nálezy a záchranné výzkumy v ČR a SR

Tímto bych chtěl poděkovat výrobci i dodavateli detektoru kovů Tesoro, protože první zvuk pokladu u Hrušovan nad Jevišovkou byl vydán právě detektorem Tesoro Vaquero.:-):-):-)

Všem přeji stejný zážitek Zdenalmat

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

Pěkný! :-) Kdyby to takto fungovalo vždycky a všichni s úsměvem jako ve vašem případě, bylo by to skvělé.

Při troše snahy to tak už pár roků funguje. Jenom se musí chtít :-)

Už sa vie približný odhad počet kusov ?

Gratuluji chlapi ke krásnému zážitku. Doufám, že to s nálezným pro vás dopadne dobře. No nic, beru své Vaquerko a pádím do polí :-D

Taková pohodová atmosféra tam panovala, aji rumíček si dali :-D :-P :-D

Trošku reklama, ne? :,-

Jinak super KOP

Jurdicz: jasně, ale když ta pochvala přijde, tak je to hezké Byla to velká kupa mincí :-D

Snad se jim to vyplatilo)) ;-)

To Elmara: Tak pokud jste do toho nezasáhl, tak se omlouvám. Ale kdyby to byla zn. XYZ, kterou neprodáváte, tak to taky zveřejníte? Fakt sorry, normálně jsem na takové "reklamy" alergický. :-/
No nic, nebudu dále prudit. Budu se kochat podobnými obrázky :-P

Abych to uvedl na pravou míru: ten nadpis je mnou napsaný,tím jsem chtěl poděkovat Tesoru za skvělé detektory.
Počet a váha se ještě neví,ale slíbila nám p.Grossmannová,že až to spočítají a zváží dají nám vědět.Hned bych to sem potom dal.
Atmosféra byla nádherná,lidé příjemní a starosta osobně ještě s jedním pánem donesly dobrý teplý čajíček,k tomu i ten rumíček a nějaké sladkosti k zakousnutí.

To jurdicz: LP prodává v podstatě všechny zančky co za to stojí s vyjímkou jedné a tak nemusíme nic filtrovat. O propagaci XP se tady navíc stará řada nicků pořád. Tak myslím, že je to docela vyvážené. Zveřejňujeme vše ;-)

OK.Je to vyřešený. :-P
Taky bych chtěl takový servis na poli od samého starosty. Bohužel já potkávám myslivce :,-(

Paráda,ještě jednou gratulka. kjak je focena ta poslední fotka? helikoptérkó? ;-)

Myslím si, že ty kluci by si zasloužili víc, než jen grog a zákusky.. ;-) Jinak kluci klobouk dolu :-O :-O

Velká gratulace !!! Nádhera , to musel být zážitek . Já tam nebyl, ale srdce mě bušilo když jsem to uslyšel a pak uviděl :-O Pokoušel se o mě infarkt . Klukům přeji ještě hodně pěkným nálezům a moc jim děkuji za to , že snad po tomto nálezu se veřejnost bude na hledače dívat víc kladně ! Aby nám naše hobby nezakázali. Můj sen je takový , že snad někdy se dočkáme toho , jak to mají např. v Anglii . Víc takových poctivých nálezců ,nálezů a možná o:-) o:-)........
Ještě jednou !!!!! JSTE BORCI !!!!! ;-)

poslední foto je pořízeno od kamaráda,který tam létal s padákem(s tím motorem na zádech)

díky za odpověd:-D

Pěkné fotky,dobře se na to dívá :-)

vaquero sem si chtěl koupit ale myslim , že s tim co mám bych to taky nepřešel ..

Pěkné moc. Dík za fotky. ;-)

Pěkné moc. Dík za fotky. ;-)

No,kolik se z toho ztratí... Vsadím se že je určitě míň archáčů co kradou,než hledačů co chodí kam nemaj a neodevzdávaj... ;-)

Takovych to pripadu by melo byt v mediich vice, skoda, ze prevladaji negativa. Asi nejsem optimista, ale mam strach o budoucnost naseho konicku :-(
V tydnu zaucoval kolega novacka z naseho mesta a pri prvni vychazce je vyhnal majitel....mel duvod ! Mame v reviru skodnou, ktera zanechava (v zasetem i nezasetem) vetsi bordel nez ti divocaci.
S timto pristupem si za chvili nase klacky povesime na zed jako trofej.
Preju vsem, aby bylo vice takovych "Hrusovanskych" nalezcu, at ma zluty nebo cerny detik.:-)

Velká gratulace, je to krása. Taky bych si jednou přál s mým Vaquerem najít takovýto poklad. Zatím mi nezbývá nic jiného, než se chlapům poklonit za tu nádheru ;-)

Velká gratulace... :-) jen tak dál.... ;-) foto super....

Davide a Zdeňku, proč vlastně hledáte, když pak nález za pár mega někomu věnujete ? Kvůli čerstvému luftu ? Kvůli reportáži v televizi ? Vždyť ten nález nemá pro archeology ani numizmatiky žádnou vypovídací hodnotu, kromě statistické. Asi jste hodně za vodou a je to rozmar milionářů, nebo jste na hlavu. Sorry, ale to snad není ani možné udělat takovou hovadinu ...

Takže od teďka-kdo najde stříbrňák, nebo i víc, tak odevzdat! :-D

slidiči (a nejen Ty) proč do nich šiješ? To vás to fakt tak sere že se nenapakovali sami? Tak to prostě odevzdali a co?
Není to jejich věc? Vůbec nechápu jak je může hned někdo nazývat idiotama a podobně. :-/
Každej jedná podle svýho vědomí a svědomí, to že třeba netouží po mamonu ale třeba jim ta procházka s detíkem jako odreagování stačí Vám vůbec nespíná?? Hrrr love a poserme se že... ??
Bez ohledu na c o k o l i v , i na to, že je to čistě JEJICH věc a rozhodnutí. Sorry ale to je hnus tohle a to bez ohledu na to, jestli bych to třeba já sám odevzdal nebo ne. Kdyby si to nechali, a někde na pivu se časem prokecli,(pravděpodobnost vysoká) byly by jste beztak první kdo by je šel naprášit a tahali by je zas po soudech. Tak se na ně vyserte už a nechte je v klidu. Vrátili to a nikdo s tím už nehne tak nechápu co Vás furt nutí je tak pranýřovat.. mimo vlastní závisti a hamižnosti samozřejmě. Neřeknu nějak jim "radit" nebo to řešit v případě držení ale když už je to pase?? :-/ :,-(

Ještě bych dodal k těm remcům třeba jakou ty mince pro koho mají nebo nemají hodnotu..
připadá mi, že Vás vůbec nenapadá že ti kluci nevěděli co všechno tam je-není-může být. Tak měli třeba obavu že něco dál poruší a budou mít pak ještě průser. Složení mincí bylo asi taky jasný až po vytažení, klidně by to mohl být depot smíšených mincí kdoví jakých (bez ohledu na nepravděpodobnost) . Ale podle Vás to měli hlásit kdyby tam byly mince starší.. takže rozkopat to, přebrat to, zjistit že jsou tam mince staršího data a pak to hlásit?? No to by jim pak dali ... takže nehlásit ? Nebo co teda? Samý kecy, po bitvě... Najděte si svůj pytel a s tím si dělejte co chcete , po cizích pytlech se koukejte třeba v knajpě u pisecu nebo já nevím kde. ;-)

torky: Díky že jsi to tady tak pěkně vysvětlil,já bych to lépe nenapsal. ;-)

Torky, naprostej souhlas! :-D

Nojo archáči bez rozmyslu berou všechno co jim kdo přinese pod nos ...určitě nálezci po zbytek života budou pomalinku rozhazovat z nálezného které možná dostanou...

Torky - šijeme do nich proto, že místo toho, aby si poklad v tichosti užili, objevila se zpráva v médiích, která nás ve finále všechny poškodí. Když je na vrchu i okolo hafo výhradně RU mincí, těžko pod tím čekat depot slovanských denárů, který by snad mohl archeology zajímat. Hamižnost ze mě nemluví, korunou nesmrdím a lecos se mi taky povedlo. Jen mi připadá neuvěřitelné, že někdo dokáže odevzdat životní nález, za který mohl spokojeně léta žít on i jeho rodina a vymění ho za pár vteřin slávy. Ale jak píšeš, je to jejich volba ale máme snad demokracii, tak se nemusíš čertit, když ostatní napíšou svůj názor. Kdyby o žádný nestáli, tak to neměli zveřejňovat.

P.S. Nabízí se zde ještě jedna možnost, že byl u těch pytlů stříbra i pytlík s něčím mnohem zajímavějším a tak si chlapci třeba užívají jak slávu, tak peníze 8-)

slidic:Nechápu tě děláš jenom peklo....Tak se do nich neser jejich věc.... :-/ :-/

Gratuluji.! To musí být skvělý pocit najít takový poklad .Ještě jednou velká gratulace a hodně štěstí do dalších nálezů. :-)

slidic:promiň,ale pruhovaný pyžámka s identifikačním číslem na prsou nemáme rádi,a média jsme nevolaly my,ale někdo jiný.

To slidic : To tvoje PS je opravdu ubohé!!!!

SUPER - velká gratulace :-). Zůstalo mi Vaquero po synovi (nemá na hledání čas) a teď vidím, že ho neprodám, ale budu ho střídat s mým oblíbeným Cortesem 8-). Ať žije TESORO . ;-)

slidič - já se nechci čertit ale podívej se na debatu u prvního příspěvku, na netu atd. ... i kdyby to neudělali nejlíp, tyhle Vaše kecy to ještě zhorší. jiný efekt to prostě mít nemůže. Nejde mi do hlavy čeho tím prostě chcete dosáhnout, mimo toho, aby za každou cenu litovali. Ale to zas nevím k čemu Vám je. A už mě fakt naštvalo že to nebere konce a i když bylo vše řečeno, stejně se najde další, kdo píchne do žeber.. jen tak, pro osobní potěchu zřejmě... :-/ :,-(

Habán: proč ubohé ? Když budu chtít ukrýt poklad, dám si to nejcennější navrch, abych v případě spěchu a rychlé potřeby peněz nemusel vyndavat desítky kil stříbra. Tj. pokud tam bylo zlato, nebylo namixované do hromady Ag, ani neleželo pod tím, ale leželo úplně navrchu... To P.S. se totiž přímo nabízí a lecos by to vysvětlovalo.

Torky: nechci dosáhnout toho, aby litovali, to tak jako tak časem budou (v případě, že neplatí varianta P.S.). Chtěl jsem jen ostatní upozornit na nesmyslnost odevzdávání archeologicky i numizmaticky téměř bezcenného depotu se značně vysokou prodejní hodnotou.

Zdenalmat: ten, kdo volal televizi o tom nálezu jistě neslyšel od Červené Karkulky ale od nálezců, ne ?

Celé je to špatně a tím za sebe končím diskuzi, anžto vše, co jsem chtěl k tomuto případu bezbřehé naivity sdělit jsem již sdělil výše. Moc rád bych viděl ty přitakávající Mirky Dušíny, jestli by podobnou chybu udělali, kdyby se jim stalo něco podobného a čučeli na pár mega ve stříbře :-P

Slidic : Kde furt chodíš na těch tvojich pár mega ??? !!!! To zase nechápu já. V Ag tak 100 000 a v mincích tak 300 000 +- 100 000 . Se prober !

Já zase jsem rád, že se tu objevují i záporné názory, protože tím více jsme nuceni přemýšlet nad tím, jak bychom se sami zachovali a co je nebo, není správné, pominu-li zákon této země (ten hovoří jasně), kterou s prominutím docela pohrdám a může si za to sama. Pokud žijeme ve státě, kterému pramálo záleží na útrapách jeho občanů a jejich existenční situaci, opravdu se nabízí otázka, o pudu sebezáchovy, když naleznete něco, co dnes "není ničí" a může vás to vytáhnout z nesnází, které způsobuje právě onen stát svojí neschopností - ten stejný stát, který vám diktuje, že mu to musíte odevzdat, neboť si na to dle zákona dělá nárok.

Hodně jsem nad tímto tématem přemýšlel a můžu říct, že jsem došel k závěru, že bych snad nejraději poklad ani nenašel. Protože buďto odevzdám, tak jak to má být a do smrti si ve frontách na pracáku budu opakovat, že jsem největší idiot pod sluncem a nebo to zpeněžím (ale ani nevím, jak) a budu si do smrti říkat něco o černé duši...

Takže rozumím oběma názorům. Samozřejmě zákony jsou jasné a nálezce má věc odevzdat, respektive, když už jsme tu takoví slušňáci, máme správně odevzdat každý stříbrňák, který nalezneme - kdo z vás to dělá, mravokárci?

Já na tento nález nemám názor. Na první pohled je to všechno hezké, milé a fajn. Ale říkám si, kdy už stát začne myslet na své lidi a třeba si řekne, že bude poklady vykupovat za řekněme 75 % skutečné hodnoty. Přemrštěné? Proč? Má to vysokou kulturní hodnotu a určitě je lepší ji vykoupit, pokud nechce stát, aby se to rozprodalo někam ven. Věřím, že každý nálezce by rád prodal i kdejaký stříbrňák a muzea by se prohýbala pod tíhou národního bohatství a jistě by se jim zvýšila návštěvnost a zpopularizovala by se archeologie. Jenže to by nesměly mizet z kasy 100 až 300 miliard ročně... Cena tohoto pokladu je vedle toho úplně směšná ne?

to archeoventus:
"Väčšina archeológov si i tak o detektoristov myslí asi to čo si myslí priemerný Germán o Slovanoch."
Tahle věta nemá chybu! Lepší přirovnání snad neexistuje.

mafug01: prober se ty milý mafugu, podívej se na ceny stříbra a nahlédni do katalogu třeba Novotného. Pokud se jednalo o cca 30 kg Ag mincí a můžeme počítat s průměrnou ryzostí všech mincí zhruba 800/1000 čili 80% Ag, pak je váha ryzího stříbra v nálezu 24 kg a při dnešní burzovní ceně stříbra se jedná o 313.796,- Kč . Počítáme - li průměrnou hmotnost mince kolem 8g, pak zde máme zhruba 3.000 mincí. Budu - li vycházet z fotek nálezu a uvažovat o průměrné zachovalosti mincí a jejich průměrném zastoupení dle katalogu, pak mi vychází průměrná hodnota jedné mince (s přihlédnutím k raritním ročníkům a ražbám, jež se nedají vyloučit) cca 700 Kč/kus a to se držím při zdi. Takže tu máš mince za 2.100.000,- Kč +- 200.000,- (spíš plus). Stačí ?

Dotaz na nálezce: protože pole kolem Hrušovan znám a podle fotek nebylo těžké zjistit o které konkrétně se jedná,zajímalo by mě jak se archáči tvářili na to,že jste jim opakovaně šmejdili po Archeo-lokalitě nebo už tak označená není??

vypisovat z gauče je věcí jednou, stát v poli nad životním nálezem věcí druhou... sám nevím jak bych se zachoval. pořád opakuju že co se stalo, nejde odestát. Slidič má s cenou pravdu, tržní hodnota bude jistě v milionech. Nevím jak lehce se dá prodat 3 tisíce mincí ale v dnešní mamon honbě jistě dá.
tak či tak to prostě nikoho neopravňuje nadávat nálezcům bůhví proč, s jasným nulovým efektem. Bratia zo Slovenska tu píšou jak jsou na tom archáči zle a opět jak nic neodevzdávat.. no, Vám už je to jedno, máte plošný zákaz .. tady je ještě o co hrát (snad) a já bych nerad chodil hledat jen při měsíčku. Já neříkám co měli udělat nebo neudělat, ale nemíním je osočovat za to, že se rozhodli jak se rozhodli. Měli by jste jejich volbu minimálně respektovat .
Arture , Ty pohrdáš touto zemí.. to je patriotismus jak vyšitý... :-/ můžeš pohrdat určitými lidmy ale pohrdat svou zemí, která si za to navíc může sama...? Můžou za to právě ti, co nejvíc prahnou po mamonu jak to tady vypadá...a jak vidno třeba zde, lepší to holt asi nebude , stačí když se nějaký mladý nadšenec mrkne sem že ;-) :-/ Všechno si nakřečkovat a nikomu nic, čím víc tím líp to je motto naše ;-)

Nález bombastický..a jak to je nikdo nezmění. Nález depotu budou vzpomínat i v daleké budoucnosti.. co do množství a rarity v písemnostech,které budou závistivivě číst vaše děti, že u toho nemohly být.Chovejte se podle toho a už nepočítejte.stejně je vám to prd platné.

jaká archeolokalita?kde jsi k tomu přišel?Myslíš před tím než jsme to našli,nebo potom co jsme to nahlásily?protože než odjely tak jsme se jich ptaly jestli z toho bude archeo.A oni na to, že nemají důvod to označit za archeo,když bylo vše vykopáno a odvezeno,a nic jiného než mince se tam nenašlo.

Mno o kousek dál,byly vykopávky a když jsme se o ty pole zajímali bylo nám řečeno,že kolem toho místa jsou zanesené jako archeo lokalita všechny pozemky.... tak nevím,jen se ptám...

to torky:
Těch, co mamoní ani nemusí být tolik, aby to tuto zemi položilo. Stačí hloupá většina, která je slepě podpoří a probere se, až je pozdě (a právě v té většině je kámen úrazu). Neznám v naší historii moc momentů, kdy by tomu bylo jinak... Na všechno stačí české "To je dobrý."
No, není to dobrý a bude to horší. Toliko jen k tomu pohrdání.

Sákryš nedohadujte se o píč....ách. Jděte si najít svůj a s ním si dělejte co uznáte za vhodné. Já osobně před nálezci smekám. To odevzdání je jen a jen jejich věc a myslím že se rozhodli správně. Fakt nevím, jak bych se zachoval já, byl by to asi velkej vnitřní boj. :-D

Jednou a nebude to dlouho se to tady semele .......

Raději stáhnout ocas mezi nohy a zmizet

Poslední dobou když jsem vlezu mám na nohou kanady ,protože dobře vím že jsem šlápnul do vosího hnízda....

Tak se klucí srovnejme ať je i zde líp.....

tocomabyt:já jsem právě v těch montérkách

dík

pravdu dílem mají asi obě strany. Je když porovnám co dostanou kolegové hledači za nález např. v Anglii tak nás stát jako v mnoha věcech bere zkrátka. Na druhou stranu je smutné, když nálezy končí v soukromých sbírkách na aukcích a co nejhoší v zahraničí. Zakopaný pes bude v odměnách za nález, zadlužený stát nemůže dát nálezci adekvátní ocenění a někteří hledači žijící v tomto státě takříkajíc z ruky do huby zase ráda vyřeší svůj finanční problém na úkor veřejného blaha. Soudit, ale někoho že nález odevzdal, případně si ho nechal a neznát další okolnosti proč to udělal je nezodpovědné. Smutné bude až detektorství zakážou zákonem bude to tragédie jak pro hledače tak pro archeology, ale i pro kulturní děditství. Řeším budou oficiální hledačské skupiny, které zaštítí místní archeolog a změna systému ohodnocení při nálezu.

To archeoventus:
Dobře ty :-)

Lukes: nemusím si dávat vrtat kolena pro kačku, protože jich mám víc, než jsi za svůj krátký smutný život vyplněný sbíráním šmuků držel celkem v ruce. Jak vykopat poklad aby tě nikdo neviděl ? Už jsi v noci někoho viděl něco vykopávat ? Jak zužitkovat 1500 mincí, k tomu stačí nemít hlavu jen na ucpání díry v krku. Pokud je ti špatně z mého přístupu k hledání, pak věz, že leckteré muzeum je mi vděčné za archeonálezy s alespoň nějakou vypovídací hodnotou. Jen netoužím po tom sdělovat na webech místa nálezů, ofocovat předávací listiny ani pózovat s detektorem natočeným značkou k objektivu u hromady mincí. Jen musím opakovat, že odevzdávat hromadu mincí bez archeo a numiz vypovídací hodnoty je kravina a za tím si stojím.

Hledaj se poklady čím dál tím víc
Už je t ěch hledačů víc nežli mšic
zplundrujou pole a rozkopou les
Prachy, jen prachy- život je Pes!

Poklad co najdeš se odevzdat má
Stát je však Hydra nenažraná
Dřou tě jen z kůže to víš už dnes
Prachy jen prachy - život je Pes!

Pěkný :-) ale smutný páč je to pravdivý .. :-(

Pěkný nález udělali dobrou věc že to odevzdali aspoň je vidět že je mezi námi pár hledačů co hledá pro dobrý pocit z dobře udělané práce a příjemně stráveného dne ...

Mrkněte se na článek o pokladu z Horního Třešňovce - archeoložka si nechala 1 kus od každé mince, zbytek mincí byl z její strany po zdokumentování předán nálezcům. Chvályhodný přístup archeoloožky. Jednalo se o stejné mince jako v případě Hrušovanského pokladu. http://www.hornitresnovec.cz/2010/09/hornotresnovsky-poklad/ Odevzdat 20-30 kg mincí z doby nedávné je hloupost, na druhou stranu - nálezci je zřejmě k ničemu nepotřebovali a je lepší mince odevzdat než vyhodit do popelnice.

Ondrej Jajcaj (archeoventus) má pravdu, archeologové jsou opravdu jen lidé se vším, co k tomu patří (závislosti na nikotinu, drogách, alkoholu, sklon hromadit platné bankovky,...) a mnoho hledačů si je idealizuje až do pozice všemocných a vševědoucích bohů.

mě zaráží ještě jeden pohled... podle jednoho dokumentu z MK, který jsem vygooglil, nálezci nenáleží žádná odměna protože cíleně hledal archeologické nalezy pomocí detektorů kovů... ba naopak podle výkladu dalšího zákona jim hrozí průšvih protože kopl do země bez povolení a je v rozporu s paragrafem 21 o památkové péči... :-) z toho plyne že kuci jsou ještě větší borci než vypadají, protože jim hrozí až 4M pokuta za porušení a přiznání se :-) Na rovinu, bavím se tím jen chvilku, ale na todle nemám... radši bych to tam pěkně zase zahrabal, ať si to archeo najdou v roce 2178, až budou mít obří detektor, kterým si voskenujou celou zeměkouli. :-O

Mates:
Ano, i tento pohled může platit. Tak tedy vyberme si, jsme přeci v Česku...

Mates 020: máš ve všem pravdu. Jen kluci nejsou borci (teda z mého hledčského pohledu jsou - musela to být facha a adrenalin), jen jsou z obecně právního hlediska tak trochu hodně vedle (slušně řečeno). Ať se na mě kdokoliv zlobí, ausgerechtnet todle hlásit byla kokotina.

Mates020 - Zákony týkají se trestání za oznámení nálezu jsou tak trochu mimo mísu. Tato česká zem je systematicky překopávána těžkou mechanizací již dlouhé desítky let. Archeologů je poměrně málo, takže být u každé akce zákonitě nemohou. Jakmile bagrista něco najde a archeolog není v dohledu jede se dál, protože jinak stavba ustrne. Co už bylo tímto způsobem všechno zničeno, např. komorových hrobů, to všichni detektoráři nedokáží ani za 100 let hledání. Obec archeologická by si měla uvědomit, že díky hledačům bylo zachráněno mnoho artefaktů z kovových materiálů. To, co detektor nezaznamená, je nadále stavbami nenávratně ničeno a z archeologického hlediska tak tato věda přichází o daleko větší poklady, než jaké mohou datektoráři najít. A že stavby mají ohlašovací povinnost a provádí se záchranné průzkumy? To je pouze formalita a papír snese všechno. Když ještě večer v hospodě bagrista nadává nad hodinovým zdržením, protože narazil v hloubce na pevnou zeď, kamenné desky a rozházené kosti co k tomu dodat.
Proto by mělo být pravidlem, že za takto nahlášený nález by mělo být adekvátní ocenění a nemělo by záležet na tom, jakým způsobem byly předměty nalezeny.

nazdar lovci a lovkyně napsáno tu je toho mnoho ale kdo z vás to našel ? já to těm klukům moc přeju a zachovali se moc mocně málo hledačů dnes něco odevzdá já se už 2 roky snažím o archeo razítko a nic a to vše odevzdávám teda co muzeum chce a vše lokalizuji GPS pokud najdu poklad co změní alespoň místní dějiny lidstva tak si pište že přepíši učebnice a kroniky místních už za to to stojí být součástí větčšiny ale málo kdo to ocení a ten poslední je stát a on nám to jednou zatrhne všem a to jen díky těm co si myslí, že oni jsou v poho a zatím jich většina pyká a ani to nestálo za to. Uvědom me si že jsou to dějiny nás všech a nekazte ,,nezaměňujme" koníček za sen o zbohatnutí mě obohacuje že nesmrdím doma a ještě dělám něco pro sebe a mé okolí tím že jim dokážu nastínit volové tady se dělo to či ono a dělám něco co mě baví a chci to dělat dál ať něco najdu nebo ne je to v nás všech víte? :-O

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na tomto webu účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru