Anglie oceňuje přínos detektoristů: Středověký přívěsek miliontým nálezem veřejnosti

Kategorie: Nálezy nejenom s detektorem ve Velké Británii a Irsku

Přívěsek objevený v Binbrooku hrabství Lincolnshire se stal miliontým nahlášeným archeologickým objevem z řad veřejnosti. Zpráva Portable Antiquities Scheme (PAS) uvádí, že za poslední rok bylo nahlášeno téměř 50 000 artefaktů, z toho 91 % představuje nález detektorem kovů, přičemž zhruba každý padesátý nález byl prohlášen za poklad.

Přívěsek pochází z let 1350 až 1400 našeho letopočtu, je vyroben ze slitiny mědi, měří 2,4 cm na délku a váží 2,4 gramů. Výroční zpráva PAS zveřejněná koncem roku 2021 uvádí, že z padesáti tisíc historických předmětů objevených v loňském roce bylo celých 91 % nalezeno detektory kovů, přičemž 1 077 bylo prohlášeno za poklad. Mezi další zajímavé nálezy uplynulého roku patří např. zlatý přívěsek ve tvaru kříže s runovým nápisem nalezený v Berwick-upon-Tweed a 6 500 římských mincí ze 4. stol. nalezených ve třech nádobách ve Wickwaru v hrabství Gloucestershire.

„Lidské bytosti byly po staletí fascinovány poklady předchozích generací a tyto nové statistiky ukazují, že hledání a zapojení se do procesu objevování nás uchvacuje dodnes,“ řekl ministr umění Lord Parkinson. A dodal: „Jsem potěšen, že jsme svědky již milionté položky záznamů o archeologických nálezech učiněných veřejností. Ukazuje to důležitou roli, kterou můžeme my všichni sehrát při ochraně a péči o naše dědictví.“

Ředitel PAS z Britského muzea pan Michael Lewis uvedl, že „Každý z ohlášených nálezů je součástí velké skládačky britské minulosti“. A dodal: „Je důležité uznat pozitivní přínos detektoristů a dalších nálezců z řad veřejnosti po celé zemi. Bez ohledu na to, jak malé nebo fragmentární nálezy jsou, všechny tyto objevy jsou součástí velké skládačky naší minulosti.“

Program Portable Antiquities Scheme (PAS) spravuje Britské muzeum. Zaznamenává archeologické nálezy objevené veřejností. Hraje zásadní roli při rozšiřování znalostí, vyprávění příběhů minulých generací a prosazování veřejného zájmu o minulost. Jde o partnerský projekt, který řídí Britské muzeum (v Anglii) a Amgueddfa Cymru – Národní muzeum Walesu.

PAS spolupracuje se 119 organizacemi a partnery. Poskytuje služby prostřednictvím své sítě 40 místně působících styčných důstojníků z řad poradců pro národní nálezy, stážistů a dobrovolníků. K dnešnímu dni bylo v rámci PAS zaznamenáno přes 1,4 milionu položek. Všechny byly objeveny veřejností, většinou prostřednictvím detekce kovů. Nálezy jsou veřejně dostupné v online databázi a slouží ke studiu a prohloubení znalostí historie.

Roman Němec

Zdroje: bbc.com, britishmuseum.org


Přívesek z Binbroocku


Římské mince nalezené v hrnci ve Wickwaru


Zlatý kříž s runovými nápisy

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

Ty jsi fakt nezmar :)

Mark - jakmile sem Mára pověsil tenhle článek, věděl jsem hned, že tě to nenechá chladným :-D :-D

Jen tak dál, někdo tu pochodeň pokroku nést musí. A upravit "ten" památkový zákon k oboustranné spokojenosti, to by byl pokrok jak hrom.

Namor: A já šel ještě dál. Už když jsem ten článek psal, věděl jsem, kdo se ozve jako první :) A co teprve ten další článek, kterej chystám brzy...

:-D :-D 👍

Bylo, ale nestane se to z mnoha důvodů. A já nechci věcí, která nemá řešení ničit spolupráci, která tady už roky běží. Není to o vůli, tady by se musel změnit obrovský kus práva. Mezi naším právním řádem a tím v UK je obrovský rozdíl. A řada věcí by se tady rozhodně nikomu nelíbila.

Jelikož jsem UK zažil a mám také několik přátel, kteří tam žijí, mohu ti jenom říci, že si to tady chlapci neskutečně idealizujete. Na rozdíl od mnoha národů v Evropě, tady máme výsadu volného pohybu v krajině. Pro Angličana něco zcela neskutečného. Mohl bych pokračovat dál, je toho hodně.

Památkový zákon se psal už tuším 13x. A jelikož jsem u toho byl, tak na něho už nevěřím. Je to jako nafotit kruhy v obilí. Možná tam bylo UFO a nebo to udělal nějaký srandista. Kdo ví... :)

Gm - když člověk články na hlavní straně čte pravidelně, brzy si udělá obrázek o tom, kdo na co jak reaguje.

Jsou to více méně ti stejní lidé.
Velký úspěch mají články na téma: Pohádky o náhodných nálezech.

Mnohdy je zde poměrně zajímavý článek a NIC :-D

Elmara - máš pravdu Marku, že vidět chlapa s detektorem, který si volně chodí kde chce, je celý ve vojenských maskáčích a u pasu se mu houpe dýka přes dvě dlaně dlouhá, tak to jen tak nikde neuvidíš :-)

... mažu na rehabku s bederkou. Tak tady buďte pár hodin hodný. Nehádejte se naslouchejte si a občas se pochvalte. :)

Já to vykopnu: Romane díky za článek, Marky Makr díky za slušně napsaný názor. Namore jsme rád že jsi jaký jsi :)

Elmara - to beru jako podrbání za ouškem ;-)

Elmara: Dík :) Dneska nemám na diskusi čas. Před očima už mám jen The Legend :D

MarkyMark: a kolik těch majitelů si jsi sám domluvil? Jsou tady přímo na LP minimálně dva kluci (nebudu zatím jmenovat, abych je neuvedl do rozpaků : ), co střídavě žijí tady a v UK a zatím je vždy a všichni jenom hnali. Za dlouhé roky nedomluvili nic. Stejnou zkušenost mám sám a jediné fajn hledání, tam bylo díky členství v klubu, kde se ale za ta hledání platí! (peníze pro majitele pozemků)

13x myslím proběhl návrh na změnu památkového zákona. V "x" případech (nevím přesně, sorry) byl celý zákon napsaný znovu. Bojovnící ať vstanou, mě to dnes v podstatě vyhovuje jak to je. Za odevzdané nálezy peníze nechci a nikdy jsem nechtěl. Mezi archeology mám pár kamarádů a hodně velice dobrých známích. Baví mě to objevování .)

To Marky Mark: pleteš se, domluva je složitá pro angličany. Východoevropský přízvuk tě pošle rychle za vrata. Proto tam daleko lépe fungují kluby, kde se vždy najde někdo s proříznutou pusou. Velké množství hledačů tam tak prostě chodí v noci. Svoboda pohybu je značně omezená, všude jsou ploty, dráty, zítky. Plus tedy nikoho nenapadne courat po souromých pozemcích bez dovolení. Náš pohled, že krajina je tady pro všechny tam v našem pojetí neplatí. Tady se právě proto, aby svoboda pohybu byla zachována až na vyjímky plotit nesmí.

Zase, mohl bych takto pokračovat dál. Ale u tebe mám vždy pocit, že jsi přesvědčený 8-)

No, kluci to tak skoušeli mockrát. Ale opravdu 0 úspěšnost.

Kluci jsou tam pořád. Já tam jezdim 30 let a moje paní tam 3 roky studovala. Je otázka, zda je nějaký rozdíl, když jsi na jihu a nebo někde na severu. Jelikož všechny co znám se motají po Kentu a právě v okolí Londýna. ;-)

Elmara - Marku, zaplať pán bůh za takové diskutéry, jako je Marky Mark. Co říkáš?

Na Lovce chodí denně stovky, možná několik tisíc lidí, každý jen prskne do nálezů nějaký ten šrot a zase jde dál.

Opravdových diskutérů- srdcařů, kteří denně udržují svými vstupy LP při životě, tady bude tak do padesáti.

Měl bys "nám" ;-) také vyhlásit nějakou soutěž - např. Osobnosti LP :-D

Osobnosti LP.... jedine když to bude i s fotkou tady do baneru. Něco jako v mekáči, pracovník týdne :)

Ale ano, jsem rád za diskuze o něčem. Sám rád probírám věci co nejhlouběji. Teď tady třeba běžela diskuze ohledně latenského skla. Naprosto skvělá, sám jsem netušil, že u nás nemáme ani jednu potvzenou sklářskou pec. Polotovar sem měl putovat až z Egypta. Vše ještě podpořené prací paní Čižmářové. Ano, to mám rád a proto děláme LP.

Elmara - pracovník týdne a foto, dobrýý, to asi neklapne:-D :-D

Jo, diskuse okolo "modrého" náramku skvělá. Někteří lovci mají neskutečně načteno.

Mark - říká se to tak ale nikdo ho ještě platit neviděl ;-) :-)

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na tomto webu účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru