Archeologové našli v Pompejích truhlu „čarodějky“

Kategorie: Nálezy a záchrané výzkumy v zahraničí , Nálezy nejenom s detektorem v západní Evropě

Při výzkumu v honosné pompejské vile byly objeveny skleněné, kostěné, bronzové či jantarové amulety, figurky, šperky, ozdobné části egyptského fajánse, falické sošky a další předměty rituálního významu, které před téměř dvěma tisíci lety mohly sloužit při magických rituálech.

Zbytky dřevěné truhly s bronzovými panty byly nalezeny při vykopávkách u „Domu zahrady“ v části Regio V, tedy ve stejné vile, kde v roce 2018 proběhl výzkum a kde byl objeven nápis stanovující výbuch Vesuvu na 24. října namísto obvyklého 24 srpna. Nové místo nálezu leží v části vily, která byla vyhrazena služebnictvu.

V sopečném popelu byly zachovány stopy dřeva a „zkamenělý“ otisk krabice. Mezi předměty vykopanými z popelu byly nalezeny např. četné korálky, zrcátka, malé falusy, drahokam či skleněné intaglie – řemeslně velmi pěkně vyřezávané výjevy s hlavou Dionýsa, tančícím Satyrem, klasem pšenice a to vše ve skle, karneolu či jantaru. Dále bronzové náramky, zvonky, fajánse a ametystoví skarabi, lidské a zvířecí postavy, knoflíky či lebka vyřezaná z kosti...

Podle ředitele archeologického parku Pompejí Massimo Osanny většina věcí patřila ženám: „Jsou to předměty každodenního života v ženském světě a jsou opravdu mimořádné, protože vyprávějí mikropříběhy, životopisy obyvatel města, kteří se pokusili uniknout erupci. Tyto předměty jsme viděli na různých malbách i v jednotlivých nálezech v celých Pompejích, ale takto velkou sbírku jsme dosud nikdy nenašli. Zřejmě sloužily při magických obřadech a rituálech."

Ačkoli soubor obsahuje mnoho artefaktů ozdobného charakteru, spousta předmětů má rituální podtext. Mimo jiné ochranné amulety, postavy a symboly s apotropickým významem (tj. schopností odvrátit kletby, uřknutí atd.), dále falické symboly coby ochránci domácnosti, dětí a matek. Pšenice byla symbolem prosperity. Zvuky zvonů odvracely smůlu. Uzavřená pěst, lebka, skarabové měli přinášet štěstí. Velmi zajímavá je také skladba předmětů, které evidentně pocházejí z různých končin tehdejšího známého světa.

V této vile dříve našli archeologové pozůstatky deseti obětí osudného výbuchu Vesuvu, včetně žen a dětí. Vědci se mezi nimi pokoušejí najít spojení za pomoci analýzy DNA. Je možné, že truhla s předměty patřila některé z těchto žen, zřejmě otrokyni nebo služebné. Pravděpodobnost, že by truhla patřila paní domu je velmi malá, protože neobsahuje žádné cenné a drahé předměty.

Objevené artefakty byly konzervovány a budou k vidění na výstavě věnované šperkům objeveným v Pompejích.

Video

Roman Němec

Zdroje: bbc.com, thehistoryblog.com, foxnews.com, abc.net.a

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

Nález neuvěřitelný a místo neskutečné. Do Pompejí by se měl podívat každý hledač alespoň jednou.

Tak to je velikánský mazec!!!!!!!!!!!!!!!! :-O

Elmary.... ... Ale jen podivat, noxe nechat doma... To bych zdůraznil :-D :-D :-D ;-)

On ten nox neni potřeba, válí se to tam všude po zemi, i pěkný věci.

Tenhle nález je úžasnej. Tyhle malý věci sou krásný, hlavně když nejsou falešný jako všechny ty online a po stáncích.

To Dom.... je to tak, i když se to zdá takřka k neuvěření. Prostě takové archeologické... porno :-)

Krásný nález. :-)

Podobnou sbírku jsem měl jako kluk taky v krabičce. ;-)

Dobrá zajímavost, precizní prácička na malém prostoru :-D :-D Dneska to "vymrskne" vstřikolis nebo 3D tiskárna....

Spíš věštkyně ale dobrá

Rád bych to tam viděl na vlastní oči 👍

Zajímavý. :-O :-O :-)

Elmara: "Do Pompejí by se měl podívat každý hledač alespoň jednou." ... s detíkem??? :-D

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na tomto webu účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru