Archeologové odhalili bohatě vybavený hrob dívky ze 6. století

Kategorie: Nálezy nejenom s detektorem v západní Evropě

Při rekonstrukci infrastruktury okolo čtvrti Wettsteinplatz v Basileji ve Švýcarsku byl nalezen bohatě zařízený hrob dvanáctileté dívky ze 6. století. Od zahájení prací v roce 2021 bylo objeveno několik raně středověkých hrobů, které však byly těžce poškozeny předchozími stavbami. Hrob děvčátka je prvním výborně zachovalým a současně bohatě vybaveným hrobem tohoto období. Obsahoval mj. železné ingoty, opaskové přezky vykládané zlatem a značné množství korálků.

Archeologové vyzvedli celý hrob v jediném půdním bloku, aby mohl být zkoumán v laboratorních podmínkách a nemuseli zdržovat stavitele. Hrob obsahoval více než 350 skleněných a jantarových korálků. Fascinující je především rozmanitost typů, tvarů a barev. O neobvykle vysoké kvalitě řemeslné úrovně svědčí například segmentové korálky s vykládanou zlatou a stříbrnou fólií. Lze předpokládat, že korálky nebyly do hrobu umístěny jednotlivě, ale mohly být kdysi součástí několika náhrdelníků. Taktéž je možné, že korálky byly našity na roucho nebo brašnu.

6. století bylo pro Basilej rušnou dobou. Počátkem 5. století byla dobita invazní germánskou konfederací Alemannů, o století později se vlády zmocnili Frankové. Ovšem jak alemanští, tak franští osadníci v Basileji velmi dobře prosperovali. Město rostlo a významem dokonce předčilo bývalé římské provinční hlavní město Augusta Raurica vzdálené jen asi 10 km západně.

Z tohoto období se nedochovaly žádné písemné záznamy a jen velmi málo archeologického materiálu, tudíž má hrob dívky obzvláště značný význam, zejména pro vysoký počet artefaktů. Existují náznaky, že nedaleko mohou být další hroby. Archeologové doufají, že odkryjí nové artefakty, protože každý nález z této doby vrhá nové světlo na vývoj raně středověké Basileje.

Objeveny byly také četné pozůstatky středověkých a raně novověkých staveb „Malé Basileje“. Krom jiných např. základy Riehenovy brány, postavené ve 13. století jako součást městského opevnění. Nalezeny byly také různé pozůstatky středověkého vodovodu, včetně pravděpodobně vrcholně středověké studny a kanálu z pozdního středověku, který zásoboval vodou obyvatele města.

Voda pocházela z tzv. Riehenteichu, nádrže, která byla postavena v polovině 13. století a sloužila také jako vodní náhon. Vykopávky odhalily pozůstatky budovy, která je doložena jako mlýn již v roce 1312 a pila z roku 1422. Průzkumy doprovázející stavbu potrvají do podzimu 2022. Lze tedy očekávat další nové a vzrušující vhlsedy do historie Basileje.

Roman Němec

Zdroje: thehistoryblok.com, archaeologie-online.de


Jantarové a skleněné korálky


Opasková přežka se zlacením


Výkopové práce při záchranném výzkumu

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

Ty korálky jsou prostě boží :)

Elmara fakt že jsou nádherný.

To je opravdu moc krásné!!! Na tom oko spočine s velkým potěšením :-)

Souhlas. Jsou nádherný. Už jsem se několikrát přistihl, jak si jen tak otevřu MAGDALENu TEMPELMANN – MACZYŃSKA na straně 350 a kochám se a kochám a kochám a v duchu vyslovuji přání – jednou najdu

Vyzkoušejte to.
http://www.archaeology.ru/Download/Tempelmann/Perlen.pdf

Nádhera. Ani se to člověku věřit nechce.

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na tomto webu účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru