Bratři s otcem objevili středověký poklad, prodali ho za stovky tisíc

Kategorie: Nálezy nejenom s detektorem ve Velké Británii a Irsku

Jeff, Michael a Nick Wardenovi při detektorovém hledání na poli v Harrogate v Severním Yorkshiru narazili na poklad stříbrných mincí se zlatým prstenem. Pětašedesátiletý otec Jeff objevil nejprve stříbrnou penny.

Další signály přišly záhy, když synové Michael s Nickem narazili na další mince. Detektory se v ten okamžik dle jejich slov téměř „zbláznily“. V hloubce asi 30 cm leželo 21 mincí a zlatý prsten, o kterém odborníci tvrdí, že patří mezi vůbec nejunikátnější, jaké kdy byly nalezeny. Poklad byl zřejmě uložen vojákem nebo několika vojáky během některé z četných bitev Války růží.

Soubor pochází z konce 70. let 15. století. Byl uložen během vleklého konfliktu mezi Lancastery a Yorky, který trval 3 desítky let od roku 1455 do roku 1487. Mince tvoří neobvyklou nominální hodnotu dva šilinky a tři pence: „Nejstarší ražby pocházejí z doby vlády Edwarda IV. z rodu Yorků v 60. letech 14. století. Nejnovější pocházejí z jeho druhé vlády poté, co roku 1471 sesadil Jindřicha VI. Nenapadá mě žádný jiný podobný poklad, jako je tento. Skutečnost, že mince nepředstavovaly nijak zvlášť velkou hodnotu, naznačuje, že nepatřily bohatému člověku,“ řekl numismatický specialista aukční síně Noonan's Web pan Nigel Mills.

„Zdá se, že mince byly zahrabány narychlo. Bylo to možná společné rozhodnutí několika vojáků, kteří tyto mince a prsten zrovna měli u sebe. Je pravděpodobné, že se připravovali na bitvu. Skutečnost, že poklad nebyl nikdy nalezen naznačuje, že padli. Nelze však říci, za kterou stranu bojovali, pakliže jedna z mincí byla ražena v Norwichi. To naznačuje, že byli před cestou na sever odvedeni jižněji,“ doplnil pan Mills.

Celý soubor má velmi zajímavý příběh, a také hodnotu: jen samotný prsten se nyní prodal za ohromujících 6 500 liber – téměř 182 000 korun.

Roman Němec

Zdroje: as-ansar.org, express.co.uk


otec se syny


Zlatý prsten se vydražil za 182 000 korun

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

V chatu není žádný příspěvek.

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na tomto webu účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru