Bunkr z druhé světové války

Kategorie: Nálezy a záchrané výzkumy v zahraničí , Fortifikace

I více než sedmdesát let od konce druhé světové války se stále nachází dosud neobjevené vojenské bunkry. Nově takový odhalili dělníci na ostrově Nové Irsko, který patří k Papui-Nové Guineji. Během jednoho z největších válečných konfliktů v historii tam byla japonská základna.

Nalezený bunkr byl postavený přibližně před osmdesáti lety. Konkrétně se nachází přímo na území největšího zdejšího města, kterým je Kavieng v severní části ostrova. O nálezu informovaly tamější vládní sdělovací prostředky. Nález bunkru je podle nich skutečně neočekávaný. Narazilo se na něho, když se v městě prováděly výkopové práce kvůli připravované stavbě nové silnice. Nikdy netušil, že se může v Kaviengu nacházet takový vojenský bunkr.

Na místo byli povoláni odborníci z PNG Defence Force, aby místo důkladně prozkoumali. Hlavně kvůli možnému výskytu munice, která by mohla být nebezpečná pro místní obyvatele a turisty. Bunkr se totiž nachází v rušné části města.

Nejprve bylo nutné se do jednoho z bunkrů nějakým způsobem dostat. Nalezený vstup nepůsobil moc bezpečně a hlavně se nevědělo, co je uvnitř. Bylo proto nutné odřezat kus železných trámů, pak se půl hodiny prostory odvětrávaly pomocí dvou průmyslových ventilátorů, aby se uvnitř dalo dýchat. Až poté se do bunkru spustili přivolaní vojáci.

Zjistili, že bunkr měří na délku skoro sedm metrů, na výšku má přes dva metry a je také podobně široký. Našli také čtvery dveře, dvoje zřejmě sloužily ke vstupu a dvoje k odchodu z podzemí. Stěny jsou vyztužené deskami širokými asi třicet centimetrů.

Vojáci dospěli k závěru, že bunkr pravděpodobně sloužil jako úkryt před nepřátelským vojskem nebo také jako sklad pro střelivo a zbraně. „V bunkru jsme nakonec nenašli žádnou munici, která by mohla být nebezpečná. Dělníci proto mohou opět pokračovat v pracích na stavbě nové silnice,“ konstatoval vedoucí výzkumného týmu Philip Makoan.

Hledání informací o historii bunkru ale nekončí. Vláda Nového Irska oslovila japonské velvyslanectví s prosbou, zda by pomohli s vyhledáváním záznamů a informací, aby se vědělo, zda má bunkr nějakou souvislost s japonskou okupací Nového Irska během druhé světové války. Zároveň kontaktovali také australské úřady a americké velvyslanectví, které mají také přístup k mnoha zajímavým údajům. Novému Irsku na objasnění historie bunkru hodně záleží, jde zatím o nejvzácnější nález spjatý s druhou světovou válkou na území ostrova.Zdroj: https://postcourier.com.pg/

 

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

pecka

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na tomto webu účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru