Chorvatsko s detektorem 2022

Kategorie: Návody na hledání

Když jsem s těmito prázdninovými články začínal, dal jsem si  za úkol udělat pro nás Středoevropany každý rok nějaký ten raport, o tom jak se hledá u moře.
Bohužel minulé dvě sezony nebyli pro turizmus úplně šťastné a do toho se mě ještě narodili dvě dcery, takže šance na to někam vycestovat, aby vám to nezakázal stát nebo manželka byla mizivá.
Tento rok jsem se ale zařekl a řekl si, že letos se o moře rozhodně připravit nenechám a vrátím se v plné síle a vybavením tam kde jsem v r. 2019 skončil...

Začal jsem tedy okamžitě sbírat bodíky u manželky a lepit do kuponové kartičky s nápisem Chorvatsko 2022, musel jsem nějaký měsíc sekat latinu, aby se kuponová kartička co nejrychleji plnila :D (z tohoto důvodu jsem minulý měsíc moc nepřidával nálezy do své FB skupiny: D).

Každopádně po nějaké době se mě s větším úsilím povedlo konečně kuponovou kartičku celou polepit a tak jsem se vydal k manželce nárokovat svoji slevu :D.

Cesta

Jelo se klasicky autem, protože jsem jel ještě před sezonou a na večer silnice byli úplně prázdné, radost z cesty kazila jen vysoká cena PHM a přepálené mýto na Chorvatské dálnici. Obecně mě poslední dobou přijde že Chorvati vše natahují až na hranu a v Chorvatsko začíná být dražší než Italie.

Např. v klasické restauraci nejde jídlo pod 100 Kun, mořské plody okolo 120-140Kun.Karlovačko/Ožujsko 20-25Kun.

Hledání

Když už jsem konečně dorazil na místo, po téměř 14-15 hodinové cestě, vybalil jsem a značně rozlámaný po cestě se vydal k moři. První snubák z bílého zlata mě padnul asi jako cca. 5.tý signál po pár kunách, hned jak jsem vlezl do vody v podstatě necelých 200m od ubytování, takže hned na začátku dobrý start :D.

Vydržel jsem ve vodě ještě asi hodinu, ale měl jsem toho po cestě docela dost, takže spokojený s prvním snubákem jsem se vydal ho zapít pár Karlovačkama a dohnat spánkový deficit.
Každopádně hned druhý den ráno už jsem byl u moře na značkách cca. v 8hod. ráno, zde je dobré ráno využít odlivu, hladina je o něco níž a jde se tak dostat do větší hloubky.
Bohužel, hned 2. den ráno mě po 2 letech intenzivního používání praskla dřevěná násada od síta, takže jsem celé dopoledne zkoušel vydolovat zbytek násady, všema možnýma způsoby.
Naštěstí, se nám povedlo odchytnout místního kutila co nám za 4 Karlovačka zalomený kus násady odvrtal, rychle jsem síto seskládal zpět a hurá do moře.

Po chvíli zase padlo další zlato - celkem pěkný prstýnek s dvěma řadami dobrých čirých kamínků - zde musím ještě nechat ověřit kameny, laickým pohledem mají predispozice, že by to nemuseli být pouze zirkony a hned po vytažení z vody házeli krásné duhové odlesky :D.
Další dny probíhali víceméně ve stejném duchu a ať jsem přijel kamkoli vždy jsem za hledačku minimálně jedno zlato měl. Nejslabší byl asi den kdy padnul pouze přívěsek s rytím Robert/Vesna.
Nejlepší byl den, kdy v rozmezí cca 2 hodin padnuly 3 zlaté prstýnky (celkem velký snubák + 2ks dámských prstýnků).

Jako poslední zlato padnul přívěšek v trochu netradičním provedení známého znaku srpu a kladiva, tady trochu přemýšlím co s tím budu dělat....
Každopádně až na přívěšek s komunistickým znakem je všechno zlato co jsem našel já v klasické ryzosti 14Kar, bolševický přívěsek se zná od pohledu, že bude mít lepší ryzost než 14K, dokonce bych ho pohledově typoval klidně i na víc než 18Kar. (značky tam jsou, ale pro mě neznámé a nečitelné), ale jsem v Čechách pár dní tak jsem ho ještě nestihnul nechat prověřit. Každopádně ten kdo toho dobrovolně nosil musel být opravdu zapálený fanda režimu, takže mě jeho ztráta ani trochu nemrzí...

Nejtučnější kus dal kolega -18 Karátový masivní snubní prsten- váha v místním lidlu ukazovala 10g bez mikrotenového sáčku :D

Nastavení

Tentokrát jsem byl rád, že jsem po dlouhé době zdrhnul z Čech a dosahu rodiny, takže jsem volil spíš pohodovější nastavení, než nějaké ostřejší které by mohlo být možná trochu citlivější, ale nemuselo by být zase tak stabilní, takže jsem volil klidné nastavení, hlavně ať se s tím hledá komfortně...

Nastavení na pohodu pro hledání ve slané vodě:
PLÁŽ 2
NOISE CANCEL (POTLAČENÍ RUŠENÍ) - AUTO
GB (ODLADĚNÍ ZEMĚ) - AUTO
VOLUME (HLASITOST) - 23-24 (TOTO JE ASI DOST INDIVIDUÁLNÍ)
TRESSHOLD (PRAHOVÝ TON) - 8
TONE (POČET TONŮ) - 2 
DICS (DISKRIMINACE) - POVOLENO 0-40 (ČASTO JSEM
RECOVERY (RYCHLOST OBNOVY) - 4 (u EQ800,equivalent u EQ600 je 2)
IB (IRON BIAS) - 1 (u EQ800, equivalent u EQ600 není- 1čka u EQ600 odpovídá 2 u EQ800) - pozn: chodil jsem na klasické FE ne FE2
CITLIVOST 16-17 (V plážových režimech se chodí s menší citlivostí,záleží na slanosti vody, zde v chorvatsku to vycházelo cca na 17 ještě šlo hledat aby detektor byl klidný)

VYBAVENÍ

Více méně nezbytná jsou Minelabácká žlutá podvodní sluchátka u moře není bohužel tak klidná hladina jako u nás v tuzemsku a silnější vlna vám velice snadno strhne sluchátka do vody.
Dále jsem celkem často střídal klasickou 11 a Minelab 15 sondu, obecně platilo, že místa kde hladina klesá velice pomalu jsou celkem čistá a jdete klidně 100, 150m než natrefíte na signál.
Je to dáno tím, že lidé se v takové ploše, kde je možné jít 150m od břehu a pořád je hloubka vody cca. po prsa daleko více rozprostřou.

Z tohoto důvodu je výhodné zvětšit si záběr detektoru použitím větší 15ti palcové sondy, dost tak zvýšíte šanci že na signál natrefíte. Cíl se pak dohledává malinko hůře , protože velká má značně větší záběr než origo 11, ale po chvíli cviku  jsem i s ní vytahoval cíle na 1. nabrání.

Klasickou 11 sondu jsem zase používal na místech kde byli lidé daleko více koncentrovanější, např protože voda šla do hloubky daleko rychleji a nemohli se tak rozprchnout 150m od břehu.
A dále samozřejmě síto, používám to větší síto zde z LP a musím říct že je neskutečné co už zažilo, mám ho od roku 2018, používané opravdu intenzivně písku/kamenech a furt drží bez jakékoli praskliny ve sváru nebo materiálu - předtím jsem většinou všechna síta za jednu sezonu rozšlapal...
Dohledávačku jsem měl sebou taky ale osobně ji ve vodě nepoužívám - pozor na chování dohledávaček ve slané vodě- viz odkazy na konci článku.

Zajímavost - Mořská kinder vajíčka

Pokud jste hledání v moři ještě nezkoušeli a nemáte tolik zkušeností, docela snadno se vám může stát, že chytnete cíl, sítem ho vyjmete a v sítu není nic co by připomínalo cokoli kovového.
Prohrábnete nabrané kamínky v sítu (kterých je logicky na kamenitých Chorvatských plážích spousta) a nic nevidíte, zkontrolujete vykopanou díru a také nic, divíte se kam se mohl tak silný 
signál ztratit...
Paradox je, že ten cíl jste vlastně celou dobu měli v sítu akorát prostě vypadá jako kámen kterých máte plné síto a cíl se tak dokonale maskuje...
Pokud je totiž nějaký cíl v moři delší dobu, příroda si s ním stejně jako s vraky lodí poradí a korozní prostřední okolo cíle tak způsobí že se na něj začnou postupně nabalovat 
zrnka písku zbytky mušlí apod. až to dorazí do stavu kdy je z cíle jedna velká slepená koule která nápadně připomíná kámen.
Rozbíjení takových kinder vajíček je pak zábava na večer po hledačce, protože nikdy nevíte, co se uprostřed ukrývá :D...

Závěrem

Stejně, jako minulé ročníky bych řekl že se to i letos povedlo. Tentokrát jsem u moře byl oproti minulému Chorvatsku pouze 6 dní na co jsem dostal výjezdní doložku doma :D z toho jsem hledal necelých 5 (předtím jsem byl na 10) takže přepočteno na dny byl výsledek celkem podobný jako v r. 2019.

Celkem mě padly 2ks snubních prstenů z bílého zlata, 3ks dámských prstýnku a 2ks přívěsků - řetízky jsem bohužel nedohledal (dost možná tam ani nebyli).
Z mincí cca. 150-200 Kun, které jsem postupně vracel do oběhu. - od 1.1.2023 už bude v Chorvatsku platit Euro takže za cca 1/2 roku už nejspíš nebudou v česku směnitelné. Tak že bych asi doporučil,  všechny kuny co vám zůstanou utratit, nebo co nejrychleji po dovolené vyměnit zpět protože v říjnu už po nich zřejmě nebude moc poptávka. Takže i tento rok jsem celkem spokojený :D

Jaccob

Odkazy na minulé ročníky

Chorvatsko 2019:https://www.lovecpokladu.cz/home/chorvatsko-s-detektorem-kovu-2019-7663
Italie 2018:https://www.lovecpokladu.cz/home/italie-2018-s-equinox-800-7409
Italie 2017:https://www.lovecpokladu.cz/home/italie-2017-s-minelab-excalibur-a-ctx3030-7138
Kypr 2016:https://www.lovecpokladu.cz/home/kypr-2016-s-ctx-3030-6893

Další užitečné odkazy

https://www.lovecpokladu.cz/home/cisteni-cernych-stribrnych-sperku-z-vody-7685
https://www.lovecpokladu.cz/home/jak-pouzivat-pro-find-35-ve-slane-vode-7611

 

Chcete také najít nějaký "poklad"? Prohlédněte si naše detektory kovu.

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

Krásnej příspěvek 8-) moc pěkný 👍

Suprofka pane ;-)

Pěkné goldy
Ale víš jak...na pláži to není hledání, ale sběr :-D
Pěkná dovolená...snad tě za rok žena nepustí :-D :-D

Pekne. V tvem podani to vypada velice jednoduse. Z vlastni zkusenosti vim co to obnasi. Gratuluji.

Numy70-Neni to tak slozity,kdyz to pipne tak to vykopes😂😂Zadna slozitost🤣.
Zakladem je samozrejme byt tam kde to je a pak dobrej detektor a vybaveni.

Jeste jsem v clanku zapomel podekovat sve skvele zene diky ktere jsem vubec mohl odjet a za to ze cely tyden musela byt na dve nase male deti sama…

Krásný příspěvek díky ;-)

Ta mince mě dostala takovej sutru sem u moře zahodil dost :D

ahoj .. dobrý . a v které části CH jsi byl ? někde dole? . já jedu ve čtvrtek na Balaton , tak jsem zvědav co vše se podaří .. Pro jistotu hledání v Maďarsku jsem se obrátil písemně na jednoho velkého prodejce detektorů v Budapešti jak je to s hledáním a ten mne odkázal na státní archeologický úřad , no a po dotazu jak je to s hledáním , mne jejich úřednice popřála v mejlu hodně štěstí , ale že oni o tom nerozhodují centrálně , ale každý okres - okresní město má úřad , kde o tom rozhodují za úplatu , takže jsem ještě absolvoval další mejl s dotazem na orgán v Siofoku , odkud mi zatím nepřišla odpověď ... ale i tak na to vletím brzo ráno nebo před večerem ... minulej rok jsem tam vždy na večer viděl borce ve vodě hledat , tak myslím že v poho . No lidí je tam jako sraček ,tak doufám že něco cinkne a navíc je tam teď v části Balaton zamardi od pátku do neděle obrovskej soundfest a má tam být u vody 10000lidí (i ve vodě :-)) tak to bude hustý . sory že jsem se odvrátil od chvály tvého nálezu . je to samozřejmě super . No budu čile psát a podávat ověřené zprávy pro všechny , aby bylo jasno jak to v tom Maďarsku chodí . bo tady jsou jen neověřené dohady .. na suchu kopat a hledat nebudu , jen vyloženě ve vodě . tak hodně štěstí R. ;-)

Patriknoha-dej urcite vedet jak jsi pochodil,i me by to zajimalo,v balatonu jsem hledal cca 12let nazpet ,zlato tenkrat take cinklo😉A nikdo me neresil…spis zvedavci se vzdy prisli podivat,ale je to uz dlouho…tenkrat hledaci ve vode byli raritni jev :-D :-D

Jo jeste dodam ,ze ten velky snubak (18K )je nalez kolegy a viteze v kategorii o nejtucnejsi zlato pobytu.🤣 Vse ostani je moje (v podstate vse co je na te musli) :-)

jo .. snad nebude problem a hlavně něco najdu .. minulej rok to byl jeden prsten a několik těch jejich dnes už velkou inflací znehodnocených forintů . hledal jsem jen "po čtyřech" s pomocí nokty s cívkou .. minulej rok jsem měnil 7,4 a leto 6,18 .. je tam teď pro nás hotovej ráj .. už tak ty ceny byli minulej rok tak 10% pod našimi a letos je to prý ještě větší nářez ... no ale snad to "nedoplatím" v podobě nějaké pokuty :-) .. ale myslím že ten žandár za mnou 100m od břehu nepoleze do vody :-) je tam všude strašných lidí a tak si myslím že bude úspěch s EQ600 ... nebudu se potápět bo není kam :-) ale pojedu přes wifi sluchátečka , tak snad to ve vodě bude fungovat .. musím ještě mrknout na nastav ení v sladké vodě abych nebyl za kokota a alespoň našel vršek nebo trhací ucho , kterých je tam ve vodě fakt mraky ! ti cigoši jsou vcelku hovada a chlastají ve vodě a plechovku pak utopí ... jestli máš nějakej tip na nastavení , tak mi dej odkaz .. tak díky ;-)

Nastaveni ve normlni vode je shodne jako na suchu…Hlavne nepouzivat plazove rezimy kdyz nejsi ve slane - uzira to dosah.

ok no udělám pokus v sudu na zahradě ... no chci koupit žluté ale už nemám náboje ... zatím.... až za měsíc , jenže k vodě jedu ve čtvrtek no... tak budu chodit jen po jednotku , však vody tam moc není :-)

no těch sluchátek je na netu plno za pár kaček .. ale ten kabel? dodával se k nim automaticky nebo se musí extra koupit??

Kabel jde pouzit i na ML80,
Jedinej rozsil je ze nebude drzet v tom bajonetovem zavitu jako u ML100 ale funguje to s oběma..

Jak to myslíš že nebude držet?? Já ty sluchátka nemám ale koupil bych je ..ovšem pokud to tam nedrží?? Tak je to k hovnu .. nemám představu jakej je v těch sluchátkách za díra :-)nakonec jsem u vás objednal včera tu popatu a tak jsem myslel ten pripojovaci kablík přibalit??

Tak nakonec díky za rady a budu pravidelně "podávat" raport jak jsem pochodil :-) :-) :-)

Myslel jsem lopatu .. tablet si dělá co chce :-) :-) :-)

Pěkný článek a hezké nálezy. Gratuluji. Rozhodně to nebylo zadarmo a tuším co se za nimi skrýva - Krev, pot a slzy. Ale to už k tomuto koníčku patří. ;-)

Nechtěl jsme provokovat tak jsem si vzal sebou podvodní detík. Za prvé je to boží a jiný zážitek a déle mě to drželo u vody. Sice tam kam v Chorvatsku jezdím se znám se starostou i policajty. Ale člověk nikdy neví na koho narazí.

U te provokace ...většinou jde o zvědavost nebo dokonce závist , pokud tě nejakej koupající uvidí , žes zrovna něco vylovil :-) :-)ono fakt nejlepší je si přivstat a jít hledat hned jak se rozední , kdy ještě turisti vyspávají draky a přežrané břuchy :-) :-) ... ja už se nemožu dočkat až v pátek zahučím do vody a začnu "čarovat" :-)

https://www.kormanyhivatal.hu/hu/veszprem/szervezeti-egysegek/epitesugyi-es-oroksegvedelmi-foosztaly

A jak se používá síto na tom chorvatském kamení? V písku je super, ale ty kamínky musí být tvrdé na hrabání.

Beowulf- tak jasně :D Musís prostě chodit a chodit, když se vykydneš na pláži s karlovačkem tak ti to samo do toho síta nenaskáče :-D :-D

Karlos- Tak samozřejmě to není jako na písku a jde to hůř. Musíš to tak nakopnout a kývat sítem ze strany na stranu, ono tam postupně začne zajíždět.
Na druhou stranu takové podmínky spoustu lidí odradí , takže když to vydržít tak tam zůstane víc pro tebe ;-)

Ahoj, hele mohl by jsi poradit? Jsem právě odedneška prvně v Chorvatsku s detektorem. Chystám se vyrazit ráno na kamínkovou pláž, kterou máme tady kousek. Ale narovinu mám trochu "zdravého strachu" a doufám, že mě odsud nikdo nevyrazí a nebo třeba hůř, nezavolají na mě policajty. Můžu se zeptat jak hledáš? Jdeš hned ráno, kdy není moc lidí a nebo ti nevadi tam naběhnout i přes den mezi koupálisty a začít hledat? Nevím jak moc se to tady hrotí a nerad by jsem tu dělal faux pas.
A pokud nevadí zeptal by jsem se i na druhý "podřadný" dotaz. Vyhledáváš spíš pláže okolo velkých měst a nebo se pustíš i do pláže na vesnici?
Předem moc děkuji za odpověď a ať to pípá ;-)

Dobrá reportáž :-)

Papouch- Tak urcite kdyz pujdes brzo rano a nikdo tam nebude tak je to lepsi,obcas kdyz tam jsou lidi tak obcas se jim nelibi ze kalis vodu kdyz presejvas sito, takze rano je to urcite lepsi. Jinak plaz si vzdycky vyberu podle toho jak se me libi dam v tom nejak na osobni pocit…Ale vicemene chodim co je pobliz..

Ahoj borci, vodní hledání je super, já když si nejsem jistej tak pouzivam ruční malej detik. Není napadnej a rád se pro to potopím. Jinak přeju hodně úspěchů ;-)

Ahoj chci se zeptat zkoušel jste někdo na nějaké pláži v ČR? Myslim v písku? Dostal se ke me detík tak me napadlo to zkusit..samo že večer nebo ráno s někde rozumne.. nemyslim jezero treba archeo machač s podobně ale jinde..

jako je letos s hledáním v Chorvatsku?

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na tomto webu účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru