Detektorista našel 10 tisíc římských mincí

Kategorie: Nálezy nejenom s detektorem ve Velké Británii a Irsku

Téměř deset tisíc římských mincí objevil hledač s detektorem kovu v Huntingdonu (Cambridgeshire). Poklad našel už před třemi lety, média o něm informovala nyní. Peníze pravděpodobně ukryl někdo ve třetím století, když vypukly nepokoje.

Hledač z Velké Británie našel detektorem kovu přesně 9724 mincí na jaře 2018. Šlo o římské ražby, který byly vyrobeny ze slitiny mědi. Nacházely se ve dvou keramických nádobách. Byly do sebe vložené podobně jako ruské panenky.

Podle odborníků mince někdo ukryl ve třetím století našeho letopočtu, když vypukly nepokoje v důsledku potíží v říši. V době střídání císařů totiž započala krize a politická nestabilita. Snížila se také obranyschopnost vůči vnějším nepřátelům.

Poklad se nacházel v blátě. Hned po nalezení byl převezen do Britského muzea, kde se ho ujali zdejší odborníci na numismatiku. Styčná důstojnice Helen Fowlerová uvedla, že hledač nejprve objevil jednu měděnou minci. 

„Pak objevil další a další mince, když jeho detektor vydával signál. Když signál sílil, navyšoval se i počet nalezených ražeb. Na konci dne měl hledač pěknou hromádku mincí,“ řekla k nálezu pokladu Fowlerová.

Detektorista měl k hledání svolení od majitele pozemku. Místo nálezu zakryl a nález ohlásil. Fowlerová s kolegou Andrew Brownem z Britského muzea strávili kopáním pokladu další dva dny. „Mince byly uložené ve dvou keramických nádobách, které byly vložené do sebe jako známé ruské matrjošky,“ uvedla ještě Fowlerová.

Ta se domnívá, že vnitřní nádoba začala pod tíhou mincí praskat, takže proto byla vložena ještě do druhého hrnce.

Odborníci už také určili, z jakého období mince pochází. Jde o období mezi léty 251 až 74 našeho letopočtu. Předpokládá se, že byly ukryty po znovudobytí odtržené Galské říše.

Nově byl depot obsahující téměř deset tisíc římských mincí prohlášen za poklad, což provedl příslušný koroner. Zatím se však čeká na ocenění depotu. Zájem o poklad už projevila dvě muzea z Cambridgeshire.

Zdroj: www.bbc.com

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

Detektorista Traktorista :-D Mrskač je lepší ;-)

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na tomto webu účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru