Detektorista našel unikátní zlatou hlavici meče z 8. století

Kategorie: Nálezy nejenom s detektorem ve Velké Británii a Irsku

Extrémně vzácnou, 1300 let starou zlatou hlavici zdobenou složitými vzory a granáty našel hobby hledač s detektorem kovů. Nyní ji získala Národní muzea Skotska. Je první a jedinou svého druhu, jaká kdy byla ve Skotsku nalezena. Její hodnota dosahuje k milionu korun.

Hlavice byla zhotovena kolem roku 700 našeho letopočtu. Je z masivního zlata, zdobena složitým zlatým filigránem, geometrickými vzory a stylizovanými zoomorfními výjevy. Do zlata jsou umně vsazeny granáty. Zlatá díla jakékoli kvality z tohoto období jsou ve Spojeném království velmi vzácná; tento předmět je navíc tak bohatý a dovedně zpracovaný, že je ve skotských archeologických záznamech naprostým unikátem.

Vzácný artefakt o délce 5,5 cm a hmotnosti 25 gramů našel místní detektorista nedaleko skotského Blair Drummond ve Stirlingshire koncem roku 2019. Nález ihned ohlásil jednotce Treasure Trove, avšak obvyklý proces posuzování pokladu byl narušen pandemií. Proto byla zlatá hlavice představena veřejnosti až nyní. Oficiálně byla nárokována Korunou a přidělena skotským národním muzeím, přičemž byla oceněna na 30 000 liber – tedy asi 850 000 Kč.

„Raně středověké Skotsko je opravdu zajímavé období,“ řekla Dr. Alice Blackwellová, hlavní kurátorka středověké archeologie a historie v National Museums Scotland. „Je celá řada kulturně odlišných království, design hlavice je převzat z různých kultur, které spojil dohromady,“ a dodala, že prolínání různých kulturních vlivů je známé jako styl „ostrovního umění“, který proslavily např. iluminované rukopisy, jako Lindisfarnský evangeliář (rukopis evangelia z poč. 8. stol. kombinující středomořské, anglo-saské a keltské prvky).

Podle odborníků právě ono prolnutí stylů stěžuje pátrání, kde přesně byla zlatá hlavice meče vyrobena a kdo byl jejím majitelem. Protože však byla ve srovnání s jinými zlatými výrobky z tohoto období zhotovena s vysokou precizností a kvalitou, mohla potenciálně patřit některému z členů královské rodiny.

Roman Němec

Zdroje: bbc.com, thehistoryblog.com

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

:-O

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na tomto webu účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru