Detektorista našel zlatý přívěsek ze 7. století; nyní byl prohlášen za poklad

Kategorie: Nálezy a záchrané výzkumy v zahraničí

Loňského 4. února našel Paul Haigh na poli u Elhamu zlatý přívěsek ve tvaru kříže s granátem uprostřed. Minulý týden koroner rozhodl, že nález splňuje podmínky o pokladech a může být prodán do muzea – zisk si rozdělí nálezce s majitelem pozemku.

Paul Haigh je členem detektorového spolku Kent Searchers Metal Detecting Club. Ke svému dosavadnímu životnímu úspěchu „potřeboval“ 4 roky hledání. Poté, co zaznamenal signál, začal kopat a všiml si oné typické barvy... Zatajil se mu dech: „Jen jsem si si řekl 'wow', když jsem spatřil, jak se v zemině objevil záblesk zlata. Zažil jsem opravdu úžasný pocit...“

Když Paul zjistil, že se jedná o velmi starý přívěsek, kontaktoval styčného důstojníka a nález putoval do Britského muzea ke konzervaci. Tamní odborníci jej zařadili do 7. století – raného anglosaského období. Zlaté přívěsky ve tvaru kříže z tohoto období jsou v Anglii vzácné a dosud nebyly nalezeny dva navzájem si podobné.

Ačkoli tento křížek o hmotnosti 1,73 gramů a rozměrech cca 18 x 12 mm není úplný (chybějící drobné části zřejmě podlehly intenzivní orbě), v Kentu se jedná o nález dosud neznámý a pro kraj velmi cenný. I proto místní Muzeum Folkestone o koupi středověkého zlatého přívěsku projevilo zájem.

Ve zprávě sestavené koronerem Jeffery Smithem po jednání z minulého týdne v arcibiskupském paláci v Maidstone se mj. uvádí: „Tento přívěsek se připojuje k malému počtu zlatých a granátových křížových přívěsků známých z raných anglosaských kontextů, přičemž všechny jsou poměrně tvarově a technicky různorodé. Objekt splňuje podmínky zákona o pokladech z roku 1996, protože je starší 300 let a má obsah drahých kovů vyšší než 10 %.“

Koroner si k rozhodování přizval i nálezce, který mu potvrdil, že jeho detektorový klub měl povolení na místním pozemku hledat a že to byl opravdu on, kdo nález vykopal. „Jsem naprosto srozuměn, že ho našel pan Haigh. Jsem také spokojen s tím, že klub, jehož je členem, měl povolení hledat na pozemku, kde byl nalezen tento artefakt,“ oznámil pan Smith. „Ta záležitost se nyní pohne kupředu a já nepochybuji o tom, že pan Haigh má osobní a profesionální zájem na výsledku, ale o tom bude také rozhodovat to, zda Folkestoneské Muzeum bude nález chtít,“ dodal.

Koroner posléze navrhl, aby byl mezi nálezcem, vlastníkem půdy a muzeem zřízen jednací výbor, který dohodne podmínky zakoupení nálezu pro muzeum a vyplacení odměny nálezci a vlastníku půdy. Paul je k prodeji svolný „Pokud to bude chtít muzeum, rád bych s nimi o tom diskutoval.“

Pro připomenutí: V Anglii se nesmí hledat na soukromém pozemku bez povolení majitele. Povolení většinou získají snáze celé detektorové spolky, než jednotlivci. Pokud dojde k cennému nálezu, který splňuje podmínky dle zákona o pokladech z roku 1996, může stanovit místní koroner cenu a podmínky, za kterých bude nález prodán. Výslednou sumu si dělí polovinou nálezce a majitel pozemku.

Přednostní právo na zakoupení má zpravidla nejbližší muzeum. Pokud muzeum nemá prostředky, může se obrátit na veřejnost a také získat grant z loterijního fondu. Výhody jsou nasnadě: Do celého procesu se zapojí mnoho lidí, vykoupené předměty nekončí v soukromých sbírkách, ale v muzeích. Tento systém nejenže pomáhá zachraňovat jedinečné artefakty, ale díky kampani navíc zapojuje veřejnost, která se tak více zajímá o vlastní historii a kulturní dědictví předků.

Roman Němec

nálezce Paul Haigh

Zdroj: kentonline.co.uk

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

Díky za pěkný článek a vysvětlení anglického systému. Napadá mne kacířská myšlenka, jak mají ošetřenu například Ráchel z tohoto článku - www.lovecpokladu.cz/home/zlaty-anglosasky-privesek-7552, která prohlásí, že poklad našla na svém pozemku?
Si tak myslím, že být tenhle systém u nás, tak si kdekdo koupí hektar, pronajme farmářům, a na nálezovku si pořídí razítko :-D

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na tomto webu účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru