Detektorista objevil unikátní zlatý nákrčník, předznamenal objev sídliště z doby železné

Kategorie: Nálezy nejenom s detektorem ve Skandinávii

U Ilstedu v jižním Dánsku byl za pomoci detektoru kovů objeven nákrčník z let 400 - 550 n. l. Našel ho archeologický spolupracovník Muzea jihozápadního Jutska. Ihned kontaktoval archeology, kteří ve spolupráci s dalšími detektoristy prozkoumali celé pole. Objevili sídliště s dlouhými skandinávskými domy z pozdní doby železné.

Nákrčník je vyroben z jediného kusu zlata ve tvaru prutu, který je na koncích přehnut do tvaru prstenu. Konce se překrývají asi v 1/3 délky, jsou spojeny zlatými pláty. Celkem váží 446 gramů, průměr šperku je v nejširším místě 21 cm. Překrývající se konce jsou zdobeny srpovitým tepáním. Výzdoba je velmi pečlivě zpracovaná. Zlatý plát zdobí ve spodní části šest žebrovaných zlatých nití, které jsou dvojitě spletené. Středem se vine spirálovitě stočený zlatý drát.

V celém Dánsku bylo nalezeno pouze deset podobných zlatých nákrčníků s tepaným zdobením. Tento je z nich zdaleka nejpropracovanější a nejlépe zdobený a řemeslně zpracovaný. Jako jediný má pájenou destičku se složitým zdobením zlatou nití.

Nákrčník objevil v říjnu 2021 na poli nedaleko Esbjergu detektorista a pověřený spolupracovník Dan Christensen. Již v prvním týdnu po nálezu bylo celé pole za pomoci dalších detektoristů pod doheldem archeologů preventivně prozkoumáno, kdyby snad šperk byl součástí většího seskupení vzácných předmětů rozptýlených zemědělskou činností. Předchozí podobné nálezy z tohoto období byly vždy nalezeny v párech. Další nákrčník ale objeven nebyl.

Nicméně, komplexní průzkum místa nálezu odhalil stopy osídlení pod slabší vrstvou orné půdy, včetně otvorů pro sloupy trojlodních dlouhých domů z let 300 až 600 našeho letopočtu. Právě uvnitř jednoho z dlouhých domů byl nákrčník objeven. Byl vyjmut z vrstvy mimo ornici, kam již nedosáhl pluh, takže archeologové předpokládají, že byl uložen právě tam, kde byl také nalezen.

Tento kontext je pro dánské zlaté nákrčníky značně neobvyklý, protože většina byla nalezena v mokřadech, kde bývaly ukládány jako votivní dary bohům. Místo nálezu se nachází na ostrožně obklopené ze tří stran rašeliništi. Skutečnost, že tento náhrdelník byl uložen uvnitř dlouhého domu, když byly mokřady dostupné jen pár kroků všemi směry, naznačuje, že byl skryt záměrně. Snad po dobu hrozícího nebezpečí nebo nepokojů. Každopádně majitel jej už nikdy nevyzvedl. 

Až do konce roku bude k vidění v Museet Ribes Vikinger (Muzeum Ribeských Vikingů) v nejstarším dánském městečku Ribe, kde můžete kromě zřícenin středověkého královského hradu najít také pomník dánské královny Dagmar, dcery Přemysla Otakara I.

Roman Němec
Zdroje: cphpost.dk, thehistoryblog.com

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

:-O :-O :-O :-O

Precizně vyrobený šperk.

stejně to není fér. dokázali ze zlata udělat luxus šperk i na dnešní dobu, ale počítá se do doby železné :D

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na tomto webu účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru