Detektoristé objevili největší poklad středověkých zlatých a stříbrných mincí za posledních 10 let

Kategorie: Nálezy nejenom s detektorem ve Velké Británii a Irsku

Na skupinové detektorové akci v Buckinghamshire bylo v dubnu před třemi lety objeveno přes 600 stříbrných a zlatých mincí ze 14. století. Podle odborníků se jedná o výjimečný nález s extrémně vzácnými mincemi. Soubor byl minulý týden prohlášen za poklad a jeho cena odhadnuta nejméně na 4 miliony korun.

Organizovaná akce se konala na poli poblíž Hambledenu, starobylé vesnice zapsané v Domesday Book již v roce 1086. Podle pravidel akce je jakýkoli nález nad tři mince považován za „poklad“, což znamená, že musí být oznámen organizátorům. Po ohlášení prvních stříbrných mincí byla oblast po dohodě vyklizena a následně prohledávána jen sedmičlenným týmem nálezců, který na místě pak působil za asistence přihlížejících detektoristů sám.

Byl povolán styčný důstojník, který dohlížel na vykopávky a umístění každé mince pečlivě zakresloval. Andrew Winter, Dom Rapley, Eryk Wierucki, Jaroslaw Giedyna, Dariusz Fijalkowski a bratři Tobiasz a Mateusz Nowak první den vykopali 276 stříbrných a devět zlatých mincí. Všichni se přiznali, že vzrušením sotva spali. V průběhu čtyř dnů našli celkem 627 stříbrných a 12 zlatých mincí a každou noc drželi u pole hlídky.

„Kromě náprstku jsem našel jen spodky z brokových nábojnic. Když jsem vykopal první mince, hodně jsem křičel, protože jsem byl tak vzrušený,“ vyprávěl okamžiky nálezu Dariusz Fijalkowski - strojník z Bristolu. „Možná jsem měl zůstat zticha, ale byl jsem tak šťastný. Pro mě byly tyto mince zvláštní. Jsou to malé kousky stříbra a také kus historie. Pořád tomu nemůžu uvěřit. Přijel jsem si na rally (detektorovou klubovou akci) odpočinout, protože mám tři malé děti. Dá se ale říct, že to nebyl odpočinek. Ještě teď cítím ten tlak. Je to neuvěřitelné,“ dodal s tím, že veškerý jeho výtěžek věnuje na léčbu rodiny.

„Připadalo mi to neskutečné. Po nalezení pokladu a vyčištění oblasti jsme museli pátrání ještě dvakrát rozšířit, protože jsme toho našli tolik,“ doplnil kolegu Mateusz Nowak, nemocniční uklízeč z Newcastlu. „Pro všechny to byly chvíle plné zázraků,“ dodal.

Starší koroner Crispin Butler po vyšetřování řekl, že soubor splňuje kritéria pro poklad, což koresponduje s nálezovou zprávou Dr. Barrieho Cooka, kurátora Britského muzea. 12 zlatých mincí z let 1346 až 1351 popsal jako extrémně vzácné ražby. Zbývajících 547 stříbrných haléřů z doby vlád Eduarda I. a II., 21 irských haléřů, 20 kontinentálních mincí a 27 skotských haléřů z doby vlády Alexandra III., Jana I. Skotského a Roberta I. Skotského již patří mezi běžnější mince. Nyní se o soubor mohou hlásit muzea se zájmem o jeho zakoupení. 

Video

Roman Němec

Zdroje: britishmuseum.org, metr.co.uk, dailymail.co.uk

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

To je krása 👀👍

👀👀👀😮

Nádhera neskutečná 😯👍👍👍

To je jak u nás v sudetech,víc poláku jak domácích :-) ;-)

Habi jj smutné

Tak tak, pěkně ten sever vyzobávají. I testování mají na české straně, aby neměli problém se zákonem.

Nález ovšem nádherný, snový bych řekl... Přeju jim to...

A já myslel že typické britské jméno je Rádží a vono je to Dariusz.

Tohle najít, tak to tam nechám a běžím pro toaleťák :-)

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na tomto webu účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru