Detektoristka našla ochablý římský falus bez varlat ve formě přívěsku

Kategorie: Nálezy nejenom s detektorem ve Velké Británii a Irsku

Letos na Silvestra v Highamu v Kentu objevila detektoristka Wendy Thompsonová 1 800 let starý stříbrný přívěsek neobvyklého ztvárnění. Jedná se o jediný přívěsek tohoto druhu v databázi PAS, odborníci jej definují jako předmět národního významu. Nyní byl prohlášen za poklad.

Přívěsky ve tvaru penisu sloužily Římanům jako amulety k odvrácení zlých kleteb a uřknutí. Byly to obzvláště oblíbené doplňky pro děti a vojáky. Většina takových přívěsků je ze slitiny mědi, nikoli z drahých kovů. Tento je ze stříbra a navíc mu chybí varlata. Amulet váží 9,7 gramů, je 30,94 mm dlouhý, široký 12,28 mm a silný 9,3 mm včetně poutka na zavěšení. Horní část je trojúhelníková s rytými čarami, které mají pravděpodobně znázorňovat ochlupení ohanbí.

Dle popisu amuletu v databázi Portable Antiquities Scheme může přítomnost ochlupení a absence varlat naznačovat, že tento falus mohl mít značně odlišnou konotaci oproti typickým a v minulosti jinak běžně chápaným přívěskům. Hlavní skupinou falických objektů s pubickým ochlupením byly Flaccidovy přívěsky. Je pravděpodobné, že tento přívěsek zobrazuje spíše ochablý makrofalus, který namísto ochrany před zlem, symbolizuje nedostatečnou kontrolu a téměř barbarskou sexualitu.

Jeho zvláštní rysy byly podrobně popsány při šetření, které se konalo minulý čtvrtek v County Hall v Maidstone. Koroner Roger Hatch ve své zprávě popsal předmět velmi detailně, zejména jeho „předkožku, dřík a ohanbí“. Zpráva uvádí, že bylo těžké zúžit přesné datum přívěsku, ale že jeho falická povaha ukazuje na římskou éru v Británii. „Je to první stříbrný předmět takové povahy. Jedná se nález národního významu“.

Přívěsek splňuje kritéria klasifikace pokladu, protože byl vyroben před rokem 1721 a je tvořen z více než 10 % drahými kovy. Nyní ho posoudí oceňovací komise, která určí jeho reálnou tržní hodnotu. Předmět bude posléze nabídnut místnímu muzeu, bude-li schopné jej zakoupit za stanovenou částku. Ta bude rozdělena mezi nálezkyni a vlastníka pozemku.

Roman Němec

Zdroje: livescience.org, thehistoryblog.com, finds.org.uk


Wendy Thompsonová

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

Pěkný a unikátní šulínek :-D
A i když ochablý, paní je stejně šťastná :-) ;-)

Znám klučinu, který má dva nalezené v ČR. Bohužel, ještě se mi ho nepodařilo zlomit, aby to vypublikoval. Ale nevzdávám se, teď jsem mu poslal odkaz na článek, zda není už čas :)

Paní vypadá opravdu šťastně :-D :-D :-D

Ano, nálezkyně měla velkou radost. Někdy i 3 cm umí potěšit... :-D

Kamarád mi k přívěsku napsal: Myslíš, že ho majitel cucal, když se nudil?

Vůbec bych se nedivil, kdyby k tomu býval i zvedací mechanismus. :-D

Falická symbolika je stará jako lidstvo samo. Lidi to vždy fascinovalo a pořád to trvá. Jenom to tvrzení, že ty ochlupené měli sloužit jako ochrana před zlem se mi nějak nezdá :-)

Krásný penis, nemám 👍😁

Jako že ,jsem ho ještě nenašel 🤭😁

Neboj, my to pochopili. ;-)

Neděláš vrátnýho v harému? :-D

Kdybych to neopravil, tak by se našel někdo, kdo by to jistě nepochopil 😁 Nejsu eunuch , ale práce v harému by mě hodně bavila 👍🤭😁

:-D ;-)

V harému by jsi akorát koukal, jak picá nějaký paša ;-) Protože nikdo jiný tam nepical. Proto tam přece pracovali eunuši :-D . A to by jsi asi nechtěl kolego. Nebo ano? :-) :-D :-)

Totok bych nechtěl 😁😁 leda bych byl pašuv bratr a měl od něj povolili 🤭😁

Tož to potom jo 👍 :-D

Pánové! I malý šašek dokáže zahrát velké divadlo. :-)

Bez kulek těžko, leda velké kyvadlo 😁

Prý to jde, kdysi dávno se o tom zmiňoval v jednom rozhovoru Jiří Straka v přítomnosti jeho současné (možná ještě živé) přítelkyně. A ten je jisto jistě nemá. Budeme mu věřit? No raději té debaty necháme.

Takhle vypadá spravedlnost pro všechny strany aspoň něco než nic to bych si přál nechci být vyvrhel naší zemičky :-P

Takovej malej kokot a von je to poklad :-O :-O :-D

Náhodou parádní lofas! Nemusí stát, stačí když hrdě visí! :-D

To je péro :-O :-D ;-)

To já zas často najdu pi.u a taky se nechlubím.
;-) :-D
...ale nález pěkný.

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na tomto webu účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru