Detektorový nález středověké zlaté mince může být prodán za 4 miliony korun

Kategorie: Mincovnictví - Numismatika , Nálezy nejenom s detektorem ve Velké Británii a Irsku

Extrémně vzácná mince z třiadvacetikarátového zlata byla objevena za pomoci detektoru kovů v roce 2019. Koroner ji později prohlásil za poklad. Protože muzea o minci neprojevila zájem, může být prodána soukromě – 8. března bude dražena aukční síní Dix Noonan Webb. Je očekávána suma okolo 140 000 liber, tedy asi 4 miliony korun.

Mince Edwarda III. představuje vůbec první anglickou zlatou ražbu od anglosaské éry. Zobrazuje vzpřímeně sedícího leoparda s praporem; nesla hodnotu půl florinu. Podle konzultanta Nigela Millse z oddělení artefaktů a starožitností aukční síně Dix Noonan Webb „chtěl král usnadnit obchod s jeho evropskými protějšky, kteří zlaté mince razili dříve. 

Tato byla ražena v Tower of London v lednu 1344, ale v oběhu zůstala pouhých sedm měsíců, než byla stažena. Dodnes se jich proto dochovalo velmi málo. Pan Mills vysvětloval, že to bylo kvůli radě florentských bankéřů, kteří v té době obchodovali s devizami. Nadhodnocovali je ve vztahu ke stříbru, protože to byli „lidé, kteří po založení úspěšné anglické měny nejvíce tratili“.

„V roce 1339 se finanční situace jevila natolik vážnou, že magnáti v parlamentu vyjádřili obavy, zda nedostatek stříbrných mincí v konečném důsledku nebude schopen zcela paralyzovat vnitřní obchod,“ doplnila historička se specializací na ekonomiku paní Mavis Mate

Mince nevykazuje takřka žádné známky opotřebení. Odborníci nález označují jako mimořádně vzácný a významný: „Tato mince je nejzachovalejší ze všech známých exemplářů, které přišly do aukce. Tři byly prodány v aukci před rokem 1960, dvě jsou nyní v Britském muzeu a třetí je v Ashmoleanském museu v Oxfordu,“ vysvětloval pan Milles. „Jsme velmi potěšeni, že tuto důležitou minci nabídneme k prodeji zrovna my. Je ve velmi dobrém stavu. Zachovala si dokonce původní světlé povrchové stopy odpovídající nálezu v terénu,“ dodal.

Roman Němec
Zdroje: edp24.co.uk, bbc.com

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

:-O

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na tomto webu účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru