Dlouhý meč vysokého muže pod podlahou středověkého kláštera

Kategorie: Nálezy nejenom s detektorem ve Skandinávii

12. prosince byl v Halmstadu na západním pobřeží Švédska objeven významný středověký hrob. V něm se skrýval 130 cm dlouhý meč s ostatky muže o velmi neobvyklé výšce přes 190 cm. Samotná čepel meče je delší než metr a je ve výborném stavu.

Nález byl učiněn na historickém náměstí Lilla Torg, které v 15. století patřilo k areálu františkánského kláštera Svaté Anny. První vykopávky na tomto místě v roce 1932 odhalily pozůstatky klášterní kuchyně a kostela. Letošní výkopové práce měly za cíl průzkum klášterního kostela, ve kterém byl pod podlahou jižní lodi objeven hrob s mečem. Vedle něj byly umístěny další dva hroby – patřily dospělé ženě a muži.

Meč byl po vyjmutí ze země poslán ke konzervaci, aby jej bylo možné zkoumat a ošetřovat v laboratorním prostředí. První snímkování nálezu prokázalo, že čepel je ozdobena dvěma vykládanými kříži, pravděpodobně z drahého kovu, což ostatně při nálezu meče terénní archeologové tušili, jak uvádějí na blogu Hallandského muzea.

Podle odborníků je zajímavé, že kromě meče v hrobě nebyly nalezeny žádné další předměty, což je v kontextu středověkých pohřbů neobvyklé. Dlouhý meč, nalezený po mužově levici, je jediným artefaktem tohoto typu z celkem 49 prozkoumaných hrobů na Lilla Torg. Nález mečů ve středověkých hrobech je velmi vzácný. Obvykle naznačuje, že osoba pohřbená s mečem patřila k vyšším vrstvám společnosti.

Halmstad získalo svá městská práva v roce 1307, přičemž jeho historické centrum vzniklo ve 20. letech 14. století. V době založení bylo součástí Dánského království. Klášter Svaté Anny byl postaven mezi lety 1494 až 1503 díky daru velmi cenného stříbrného talíře od Kristiny Saské, tehdejší dánské královny. Klášter byl uzavřen magistrátem města v roce 1531 a jeho majetek byl později využíván pro různé účely. Stala se z něj např. nemocnice a dokonce i zbrojnice. Zbytky kláštera byly zničeny při požáru v roce 1619, který tehdy zdevastoval většinu města.

Nález meče v Lilla Torg potvrzuje, že kostel sv. Anny byl v průběhu 35 let pod františkánským řádem využíván (mimo jiné) také jako pohřebiště pro osoby urozeného původu.

Roman Němec

Zdroje: kulturmiljohallandblogg.com, thehistoryblog.com, museumhalland.se


Archeolog Eirik Johansson z Bohusläns Museum drží středověký meč, který našel během archeologického průzkumu Lilla Torg v Halmstadu


rentgenový snímek meče


detail zlatem vykládaného křížku


fotografie hrobu, kde byl nalezen meč. na snímku je vidět lebka a nadloktí pohřbeného muže. meč byl umístěn po jeho levé straně, kde je zachován jílec


jeden ze dvou ozdobných křížků meče


dochované části čepele meče a dřevěné rukojeti měly v okamžiku nálezu na délku 1,3 metru. jaká byla kdysi celková délka zbraně, se zatím nepodařilo zjistit


tři zkoumané hrobky v jižní lodi kostela. za hroby je vidět jižní základová zeď kostela

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

V chatu není žádný příspěvek.

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na tomto webu účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru