Filmový kotouč z druhé světové války

Kategorie: Nálezy a záchrané výzkumy v zahraničí , Druhá světová válka , Nálezy nejenom s detektorem kovů ve východní Evropě

Pozoruhodný nález se podařil archeologům v Polsku. Objevili téměř neporušenou kovou schránku obsahující pravděpodobně pásku s filmem z období druhé světové války. A to v Lubáni v Dolnoslezském vojvodství. 

Obal zepředu vypadá trochu jako štít, ale ve skutečnosti jde o obal. Vevnitř se podle archeologů pravděpodobně nachází film. Zda půjde přehrát, se teprve zjišťuje. Jisté však je, že kovový obal pochází z období druhé světové války. 

„Tato věc, kterou držím, není štít. Je to neporušený kovový obal na kotouč s filmem z období druhé světové války,“ napsalo Regionální muzeum v Lubáni v příspěvku, který zveřejnili na sociálních sítích.

Obal se jim podařilo najít 17. dubna během archeologického průzkumu v ulici Piramowicza. „Požádali jsme o pomoc odborníky, aby opatrně zkusili zjistit, co se uvnitř nachází. Myslíme si, že s největší pravděpodobností skutečně film z období druhé světové války. Ale nejsme si samozřejmě stoprocentně jistí. Nález jsme poslali na expertízu do filmotéky ve Varšavě,“ uvedl ředitel muzea Łukasz Tekiela.

Podle jeho slov se vůbec nepokoušeli obal otevřít. „Nechtěli jsme riskovat, že poškodíme obsah,“ poznamenal ještě Łukasz Tekiela. Obsahuje obal starou pásku s propagandistickým filmem z druhé světové války, nebo snad nějaký starý trhák? To bude pravděpodobně známé už během několika následujících týdnů. 

Nacisté využívali kinematografii k manipulaci reality skutečně hojně. Před desíti lety například berlínské federální archivy představily dva třicetiminutové černobílé 3D snímky, které natočili nacisté již v roce 1936. Objevil je australský režisér Phillip Morov.

Polští archeologové kovový obal na film nalezli na místě, kde v sedmnáctém století stála budova, která později vyhořela. Na konci druhé světové války se přes zdejší náměstí táhl protiletadlový příkop a později byl pohřben spolu s různými předměty. Po více než sedmi desetiletích je archeologové teprve nalézají.

A tak kromě obalu objevili i další, ale patrně méně cenné věci. I tak jim udělaly radost. „Vedle filmové schránky byly v zákopu objeveny také zbraně z druhé světové války a zbraně z devatenáctého století i různé předměty pro každodenní použití,“ prozradil ještě ředitel muzea.

Zdroje: https://tvn24.pl/, www.novinky.cz

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

Neví prosím někdo jak funguje protiletadlový příkop?

Až pojedou letadla, aby do příkopu zapadla.

JohnDeeere: uděláme na to studii a dopadne to takhle. Protiletadlový příkop je narychlo vykopaná díra ,která má nečekaně letícímu letadlu zmást přístroje, o výšce letadla nad zemí. Pilot který se nechá takto oklamat, přitlačí letadlo niž a na konci přikopu narazí do jeho stěny. :D :D

Kim:
👏👏👏😄

Kim, panečku to by mohlo být :-O :-D

😂😂😂😂😆😆😆 :-D :-D

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na tomto webu účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru