Detektory kovů Minelab - Historie značky

Kategorie: Osobnosti , Minelab - recenze a testy

Společnost vznikla v roce 1985 a od svého začátku přicházela s novými technologiemi v oblasti detekce kovů. Minelab nevyrábí pouze hobby detektory, ale také přístroje pro odminování, určené pro humanitární vojenské jednotky.
Inovace a vysoce specializovaný výzkum byl vždy velmi silnou stránkou společnosti. Vývojovému týmu společnosti dlouhou dobu šéfoval fyzik Candy Bruce, který byl zároveň vlastníkem většinového podílu ve firmě. Candy Bruce bezesporu patří k vemi úzké skupince lidí, kteří nejvýraznějí ovlivňují vývoj detektorů kovů na celém světě.

Společnost má propracovanou síť distribuce a služeb zákazníkům po celém světě. V souladu s tím Minelab dodržuje standarty ISO 9001. Vysoké standardy péče o zákazníka jsou u Minelabu samozřejmostí, stejně jako propracovaná podpora.

Po celou dobu od svého založení byla společnost spjatá se jménem Candy Bruce. V podstatě bylo velmi těžké si představit tuto firmu bez tohoto extrémně nadaného vývojáře. V roce 2008 se ale Candy rozhodl prodat svůj podíl ve společnosti novému vlastníkovi. Tím se stala společnost Codan Limited. Tato společnost se specializuje na vysokofrekvenční a satelitní komunikaci,vysílačky pro armády, doly atd..  Každý, kdo si řadu detektorů Minelab prohlédne, uvidí jedinečný rukopis tohoto nadaného inženýra. Jak už bylo výše řečeno, podobných mozků je/bylo na této planetě pouze několik; namátkou mohu pouze jmenovat Charlese Garretta, Jacka Giforda (Tesoro), Davida Johhansona (Fisher), Martina Fraye (C.Scope), atd. Tak jak to ale u podobných prodejů bývá, Bruce se při prodeji zavázal až do svého budoucího důchodu bude dále vést vývoj Minelabu.

V současnosti, díky prudkému rozvoji detektorů pro hledání přírodního zlata, na vývoji nových technologií pracuje v Minelabu více jak sto inženýrů. Minelab vlastní dlouhou řadu patentů a v blízké budoucnosti se všichni hledači mohou těšit nejenom na nové přístroje, ale především na nové technologie, které budou hledání s detektory posouvat znovu dále.

Milníky u Minelabu

 • 1984 první detektor Goldseekers 15000
 • 1985 založení společnosti Minelab
 • 1991 první multifrekvenční detektor od Minelabu. technologie BBS
 • 1993 první podvodní detektor od Minelabu - vybavený technologií BBS
 • 1994 první detektor řady Musketeer
 • 1995 první pulsní detektor v nabídce společnosti
 • 1999 první detektor řady Explorer - multifrekvenční technologie FBS, "S konstrukce" detektoru.
 • 2002 první z řady pulsních detektorů vybaven technologií DVT
 • 2005 technologie V-Flex pro VLF detektory Minelab
 • 2013 technologie FBS2 - detektor kovů CTX 3030
 • 2014 SDC 2300

Detektory jsou řazeny od nejstaršího po nejmladší. V tabulce jsou pouze přístroje, které již nejsou ve výrobě.

Detektor kovů Goldseekers 15000 byl první přístroj vyrobený společností Minelab již v roce 1984. Detektor byl určen pro hledání zlata a používal technologii VLF.

Zde si můžete stáhnout návod

Goldseekers.pdf

 Goldseekers 1500
Detektor kovů Minelab GT 16000 se dostal na trh v listopadu 1987. Stejně jako jeho předchůdce, a řada následovníků, byl určen především pro hledání přírodního zlata. Detektor používal technologii VLF, vážil 1,6kg a pracoval na frekvenci 7,8kHz

Zde si můžete stáhnout návod

GT16000.pdf

 GT16000

Detektor kovů Minelab Eureka Ace byl jeden z prvních duálních detektorů na trhu. Jeho hlavním určením bylo hledání přírodního zlata v problematických Australských půdních podmínkách. Detektor používal technologii VLF, vážil 1,6 kg a používal dvě pracovní frekvence 8kHz a 19,5kHz

Zde si můžete stáhnout návod

Eureka Ace.pdf

 eurekaAce
Detektor kovů Minelab FT 16000 se dostal do výroby v únoru 1990. Detektor byl určen pro hledání přírodního zlata. Detektor používal technologii VLF, vážil 1,6 kg a pracoval na pracovní frekvenci 7,8kHz

Zde si můžete stáhnout návod

FT16000.pdf

 FT16000
Detektor kovů Minelab Klondike se vyráběl poměrně krátkou dobu. Přístroj byl určen pro hledání přírodního zlata. Používal technologii VLF, vážil 1,6 kg a pracoval na frekvenci 7,8kHz

Zde si můžete stáhnout návod

Klondike.pdf

 klon
Detektor kovů Minelab Eldorado Mark II byl uveden na trh v březnu 1990. Stejně jako jeho předchůdci byl určen především pro hledání zlata. Používal technologii VLF.

Zde si můžete stáhnout návod

Eldorado Mark II

 eldorado
Detektor kovů Minelab Sovereign byl prvním multifrekvenčním detektorem od Minelabu na trhu. Používal technologii BBS. Do výroby se dostal v lednu 1991. Jednalo se o první detektor společnosti určený především pro hledání mincí a šperků. Technologie BBS, váha 1,6kg a pracovní frekvence 1,5kHz až 25,5kHz

Zde si můžete stáhnout návod

Sovereign.pdf

 sov
Detektor kovů Minelab XT 17000 se začal prodávat v lednu 1993. Přístroj byl určen pro hledání přírodního zlata. Používal technologii VLF, vážil 1,6 kg a pracoval na frekvencích 6,4kHz a 32kHz

Zde si můžete stáhnout návod

XT17000.pdf

 XT17000

Detektor kovů Minelab Excalibur -  první přístroj od Minelabu určený pro hledání mincí a šperků pod vodní hladinou. Stejně jako Sovereign používal technologii BBC. Na trh se dostal v srpnu roku 1993. Technologie BBS, váha 1,9kg a pracoval na fekvencích 1,5kHz až 25,5kHz

Zde si můžete stáhnout návod

Excalibur.pdf

 ex
Detektor kovů Minelab Sterling byl určen pro hledání mincí a šperků. Minelab poprvé u tohoto detektoru výrazně přihlédl k požadavkům evropských hledačů. Doba výroby byla poměrně krátká. Detektor se dostal do výroby v srpnu 1993. Přístroj používal technologii VLF, vážil 1,2kg a pracoval na frekvenci 5kHz

Zde si můžete stáhnout návod

Sterling.pdf

 ster

 

Detektor kovů Minelab Tribune byl prvním přístrojem, který byl  označován jako "relic". Do výroby se dostal v roce 1993. Obecně byl určen pro klasické hledání mincí a šperků ve všech prostředích. Přístroj používal technologii VLF, vážil 1,2 kg a pracoval na frekvenci 5kHz

Zde si můžete stáhnout návod

Tribune.pdf

 tribune
Detektor kovů Minelab Gold Striker byl přístroj určený pro hledání přírodního zlata a nejdrobnějších předmětů. Do prodeje se dostal v listopadu 1993. Přístroj používal technologii VLF a jedinou, poměrně vysokou, frekvenci 32kHz

Zde si můžete stáhnout návod

GoldStriker.pdf

 gstr

Detektor kovů Minelab Sovereign XS bylo prvním vylepšením řady Sovereign, která se vyrábí do dnešních dnů. Na trh se dostal v roce 1994 a byl určen pro universální hobby hledání. Přístroj používal technologii BBS, vážil 1,6kg a používal frekvenční pásmo 1,5kHz až 25,5kHz

Zde si můžete stáhnout návod

Sovereign XS.pdf

sovXS
Detektor kovů Minelab Musketeer se dostal na trh již v únoru 1994. Jednalo se o první verzi Musketeeru a brzy následovaly jeho další verze. I když Minelab již v této době používal 2D sondy, přístroj byl vybaven v základu sondou koncentrickou. Technologie VLF, váha 1,6 kg a pracovní frekvence 5kHz.

Zde si můžete stáhnout návod

Musketeer.pdf

 mus
Detektor kovů Minelab SD 2000. Výroba tohoto detektoru začala v dubnu 1995. Jednalo se o první PI detektor v nabídce společnosti. Není bez zajímavosti, že detektor byl hned od začátku vybaven 11" 2D sondou. Technologie PI, váha detektoru 2,4 kg.

Zde si můžete stáhnout návod

SD2000.pdf

 sd2000
Detektor kovů Minelab SD2100. O rok později se na trh dostala nová verze dvoutisícovky, která měla zlepšené separační vlastnosti. Přístroj používal nové patentované technologie MPS. PI detektor, váha 2,4 kg.

Zde si můžete stáhnout návod

SD2100.pdf

 sd2100
Detektor kovů Minelab XT 18000 se dostal do výroby v dubnu 1997. Stejně jako celá předchozí řada XT, byl i on určen k hledání přírodního zlata. Jednalo se o poslední model a společnost již další typ nezačala vyrábět. Technologie VLF, váha detektoru 1,6 kg, pracovní frekvence 6,4kHz, 20kHz a 60kHz.

Zde si můžete stáhnout návod

XT18000.pdf

 XT
Detektor kovů Minelab Musketeer XS. Jednalo se o zlepšenou verzi Musketeeru. Z modelu XS byly následně odvozeny verze Colt a XS pro. Detektor používal technologii VLF, vážil 1,6 kg a používal pracovní frekvenci 5kHz.  

Zde si můžete stáhnout návod

Musketeer XS

 XS
Detektor kovů Minelab Sovereign XS-2 a XS-20 byl ve výrobě od začátku dubna 1998. Přístroj byl určen především pro co nejuniversálnější hledání. Technologie BBS, váha detektoru 1,2kg, pracovní frekvence 1,5kHz až 25,5kHz.

Zde si můžete stáhnout návod

SovereignXS2.pdf

 

 Sov2
Detektor kovů Minelab Excalibur 800 se dostal do prodeje v dubnu 1998. Přístroj byl určen pro hledání mincí a šperků pod vodní hladinou. Použitá technologie BBS, váha detektoru 1,8kg a pracovní frekvence od 1,5kHz do 25,5kHz.

Zde si můžete stáhnout návod

Excalibur 800.pdf

 ex

 

Detektor kovů Minelab SD 2200d. Nová zlepšená verze řady 2000 byla na trh uvedena v květnu 1998. Přistroj byl určen pro hledání přírodního zlata. Použitá technologie PI, váha detektoru 2,4kg.

Zde si můžete stáhnout návod

SD2200d.pdf

 SD2200
Detektor kovů Minelab Musketeer Colt & XS Pro. Oba detektory byly určeny pro hledání mincí a šperků. Verze Colt byla pravděpodobně nejednodušší detektor, který kdy Minelab vyrobil. Jeho fotografie najdete v návodu. Použitá technologie VLF, váha detektoru 1,6kg, pracovní fekvence 5kHz.

Zde si můžete stáhnout návod

Musketeer Colt, XS.pdf

 XS

Detektor kovů Minelab Excalibur 1000 byla verze Excalibru s větší 10" sondou.Do výroby se dostala v červenci 1998. Detektor používal technologii BBS, vážil 2kg a pracoval na frekvencích 1,5kHz až 25,5kHz.

Zde si můžete stáhnout návod

Excalibur1000.pdf

 ex
Detektor kovů Minelab SD 2100e byl další modifikací řady 2000. Přístroj se začal vyrábět v srpnu 1998. Stejně jako všechny ostatní detektory této řady byl určen především pro hledání přírodního zlata. Detektor používal technologii MPS a jednalo se o pulsní přístroj. Váha detektoru byla 2,4kg.

Zde si můžete stáhnout návod

SD2100e.pdf

 2100e
Detektor kovů Minelab Relic Hawk. Jednalo se o  velmi zajímavý počin společnosti. Přistroj byl klasickým VLF detektorem, u kterého se Minelab snažil maximalizovat dosah. Detektor používal operační frekvenci 5kHz a jak název napovídá, jednalo se o "Relic" detektor. Mínusem přístroje byla jeho uctyhodná váha 2,6kg, což je na VLF detektor opravdu dost.

Zde si můžete stáhnout návod

RelicHawk.pdf

 relic
Detektor kovů Minelab Golden Hawk byl obdobou Relicu, určený ale pro hledání přírodního zlata a nejmenších nízkovodivostních předmětů. Detektor se začal prodávat v září 1999. Technologie VLF, váha 2,2kg a pracovní frekvence 6,4kHz, 20kHz a 60kHz. 

Zde si můžete stáhnout návod

GoldenHawk.pdf

 golden
Detektor kovů Minelab Explorer S první multifrekvenční detektor od Minelabu používající technologii FBS. Detektor v prvních měsících prodeje působil doslova jako UFO. Použitá technologie okouzlila velké množství hledačů po celém světě. Za zmínku také stojí, že se jednalo o první detektor, u kterého byla použitá esovitá konstrukce vodící tyče. Detektor používal technologii FBS. Do výroby se dostal v prosinci roku 1999. Važil 1,7kg a pracoval na frekvenci od 1,5kHz do 100kHz. 

Zde si můžete stáhnout návod

Explorer S.pdf

 S
Detektor kovů Minelab Explorer XS byl obdobou "S". Detektor i v ČR vlastní řada hledačů. Podle mnoha z nich bylo XS nejlepším detektorem z řady Explorer, což je samozřejmě subjektivní dojem, který mohla také způsobit cena přístroje za kterou se v té době prodával. I když se tak pravděpodobně nejedná o nejlepšího Explorera, detektoru nelze upřít, že je jedním z nejkrásnějších detektorů, který byl do současnosti vyroben. Přístroj používá multifrekvenční technologii FBS, váží 1,7kg a pracuje na frekvencích 1,5kHz až 100kHz.  

Zde si můžete stáhnout návod

Explorer XS.pdf

 XS
Detektor kovů Minelab Sovereign XS-2a Pro přišel na trh v březnu 2000. Detektor byl určen pro hledání mincí a šperků. Stejně jako jeho předchozí verze Sovereignu používal technologii BBS. Váha detektoru byla 1,2kg a pracoval na frekvenci 1,5kHz až 25,5kHz.

Zde si můžete stáhnout návod

Sovereign XS-2a.pdf

 XS
Detektor kovů Minelab GP Extreme byl prvním přístrojem, který začal používat obě Minelab technologie pro PI přístroje (MPS a DVT). Přístroj byl určen pro hledání zlata. V evropských podmínkách se ale osvědčil pro hloubkové hledání nejdrobnějších předmětů. Detektor vážil 2,4kg.

Zde si můžete stáhnout návod

GPExtreme.pdf

 extreme

 

Detektor kovů Minelab Sovereign Elite, předchůdce dnešního modelu GT, vyráběný od října 2002. Detektor byl určen pro hledání mincí a šperků. Používal technologii BBS, vážil 1,2 kg a pracoval na frekvencích od 1,5kHz do 25,5kHz.

Zde si můžete stáhnout návod

Sovereignelite.pdf

 elite
Detektor kovů Minelab GP 3000 byl určen především pro hledání přírodního zlata. Používal technologie MPS a DVT. Detektor vážil 2,4 kg a do výroby se dostal v dubnu 2003.

Zde si můžete stáhnout návod

GP3000.pdf

 gp 3000
Detektor kovů Minelab Explorer II se stal pokračováním úspěšné verze XS. Přístroj byl určen pro co nejuniversálnější hledání ve všech půdních podmínkách. Používal technologii FBS, vážil 1,7 kg a pracoval na frekvencích od 1,5 kHz do 100kHz.

Zde si můžete stáhnout návod

Explorer II.pdf

 ExII
Detektor kovů Minelab Quattro MP se nejdříve zdál být zjednodušenou verzí Exploreru. Postupem času ale řada hledačů zjistila, že se jedná o velmi osobitý přístroj. V České republice byl velmi oblíben, a i v dnešní době ho používá řada hledačů. Do výroby se dostal v roce 2004 a stejně jako Explorer, používá FBS technologii. Váha detektoru byla 1,7kg a pracovní frekvence 1,5kHz až 100kHz. 

Zde si můžete stáhnout návod

Quattro MP.pdf

 MP
Detektor kovů Minelab GP 3500, uvedený na trh v březnu 2005, se stal nástupcem úspěšné verze 3000 a Extreme. I tento detektor využíval technologie MPS a DVT. Váha detektoru byla 2,4kg.

Zde si můžete stáhnout návod

GP3500.pdf

 3500
Detektor kovů Minelab X-TERRA 30 se začal prodávat v listopadu 2005. Jednalo se o první "malý" hobby detektor od Minelabu. Společnost tak začala zaplňovat i segment nejlevnější digitálních přístrojů. Detektor používal upravenou VLF technologii, které v Minelabu dali název VFLEX. Přístroj používal jednu pracovní frekvenci 7,5 kHz a vážil 1,3kg.

Zde si můžete stáhnout návod

X-Terra30.pdf

 tera 30
Detektor kovů Minelab X-TERRA 50 se začal prodávat ve stejný okamžik jako technicky jednodušší X-Terra 30. Padesátka pracovala se dvěma frekvencema, 7,5kHz a 18kHz. Váha detektoru byla stejná jako u třicítky, 1,3kg.

Zde si můžete stáhnout návod

X-Terra 50.pdf

 X-Terra 50
Detektor kovů Minelab X-TERRA 70 byl vyráběn od března 2006. Přístroj se tak dostal na trh s určitým zpožděním oproti jednodušším verzím. Mimo možnosti používat 3 pracovní frekvence, detektor oslovil hledače především takzvaným Prospecting módem, který se ukázal jako velmi účinný pro dohledávání drobných předmětů. Tři operační frekvence 3kHz, 7,5kHz a 18kHz, váha detektoru1,4kg.

Zde si můžete stáhnout návod

X-Terra 70.pdf

 70
Detektor kovů Minelab Explorer SE je v podstatě totožný dnes vyráběnou verzí SE profesional Stejně jako u první verze XS,se i u Exploreru SE velmi povedl design. Detektor používal většinu programů předchozích verzí a měl zlepšenou reakci na cíl v odpady zamořených oblastech. Váha detektoru byla 1,7kg a pracovní frekvence od 1,5kHz do 100kHz.

Zde si můžete stáhnout návod

Explorer SE.pdf

 SE
Detektor kovů Minelab GPX-4000 se na trhu příliš neohřál. Začal se vyrábět na konci roku 2006 ale poměrně brzy byla nahrazen GPX 4500. Stejně jako jeho předchůdci, byl postaven na MPS a DVT technologii. Váha detektoru byla 2,4kg.

Zde si můžete stáhnout návod

GPX4000.pdf

 4000

V současné době společnost Minelab vyrábí detektory několika modelových řad, založených na různých technologiích. Detektory pro začátečníky řady Go Find 20, 40 a 60. Klasické vícefrekvenční detektory s technologií VFLEX - X-Terra 305, X-Terra 505, X-Terra 705.

Multifrekvenční detektory s technologií FBS E-Trac a Safari. CTX 3030, který používá vylepšenou multifrekvenční FBS2. Multifrekvenční BBS technologii používá také podvodní Excalibur II. Pulsní detektory řady GPX 4500, SDC 2300, GPX 4800, GPX 5000 a GPZ 7000 určené primárně pro hledání přírodného zlata. Jednoduší VLF detektory na vysoké pracovní frekvenci určené pro hledání zlata Eureka Gold a Golden Monster 1000. Zcela speciální část pak tvoří military divize. Tyto detektory ale nejsou určené pro běžný prodej.

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

parádní přehled a kus historie 8-)

tak to je přehled, někdo si s tím dal pořádnou práci co? ;-)

To se ti moc povedlo!!! 8-)

Tak to klobouk dolu.. Suprově si to vytvořil ;-) A teď budu čekat na počtení o Tesoru :-P :-)

"Detektor kovů Minelab Quattro MP se nejdříve zdál být zjednodušenou verzí Exploreru. Postupem času ale řada hledačů zjistila, že se jedná o velmi osobitý přístroj." .... tak nějak bych to popsal :-D

To witt: Já myslím že popis naprosto sedí, vzhldem k vlstní roční praxi si tento detektor mohu trofnout hodnotit docela přesně :-) :-) :-)

krásný přehled, všechna čest

Ahoj. Ano, je to nahoře napsané v textu. Článek je z roku 2010 i když tedy doplněný. Na web jsem ho dal nahoru, vzhledem k páteční premiéře. :-)

Ještě jsme tam te´d doplnil ten datum, aby to bylo více jasné :-)

Super, moc dobrá práce. ;-) :-)

Ahoj docela by mě zajímala jen ze zvědavosti ta military divize o:-) to by byla teprve pecka. ;-)

To je pecka,supr prehled :-Oto se povedlo

A nekoupil snad Minelab VFLEX od White's?? Spíš než, že ho tak pojmenoval??

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na tomto webu účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru