Hledání meteoritů na Antarktidě

Kategorie: Nálezy a záchrané výzkumy v zahraničí , Nálezy nejenom s detektorem ve Skandinávii

Vědci budou hledat na Antarktidě vzácné meteority. Britská výprava doufá, že najde alespoň několik kusů. Jejich bádání potrvá šest týdnů. Do oblasti věčného ledu a zimy se vydali vybavení speciálním detektorem kovu. Konkrétně pátrají po meteoritech, které se nazývají Siderity. Ty totiž obvykle obsahují dvacet procent železa a niklu.

Podle odhadů NASA se na zem dostane ročně několik tisíc meteoritů, mnoho se jich však nepodaří fyzicky dohledat. Většinou totiž skončí v oceánu, moři nebo jiných obtížně dostupných místech. „Po meteoritech pátráme, protože tak můžeme zjistit, jak se tělesa ve vesmíru formují. Stále také máme hodně nezodpovězených otázek ohledně historie Sluneční soustavy,“ uvedla Katherine Joy z Manchesterské univerzity, která je vedoucí expedice pátrající po meteoritech na Antarktidě.

Nejvíce meteoritů se v poslední době nachází právě na Antarktidě, kde jsou pro jejich hledání ideální podmínky. Díky tání ledu se dostávají na povrch, kde jsou vidět z dálky, protože mají tmavou barvu. Vědci tak mají šanci najít také meteority, které spadly na zem několik let zpátky.

Může se však klidně stát, že mise bude neúspěšná a vědci se domů vrátí bez jediného meteoritu. Většina se totiž při průletu zemskou atmosféru roztaví a vypaří. Ty, které dopadnou na zem, jsou rozžhavené. Mohou se tak „zavrtat“ hluboko do ledu, že nepomůže ani aktuální tání ledovců. „Vybavili jsme se speciálním detektorem kovu a doufáme, že se nám něco podaří najít. Připravovali jsme se skutečně pečlivě,“ poznamenala Joy.

Mají speciální detektor kovu připevněný na sněžném skútru. Mohou tak prohledat skutečně velkou plochu o rozloze několika kilometrů čtverečních. Výprava si dala za cíl, že domů do Velké Británie dovezou alespoň pět meteoritů.

Hledačský tým má pět členů. S bádáním začnou jihovýchodně od Weddellova moře, které je součástí Jižního oceánu. Díky detektoru kovu připevněném za sněžným skútrem mohou prozkoumat ledový pás široký deset metrů. Matematik Andrew Smedley z Manchesterské univerzity kolegům vytipoval prostřednictvím speciálního modelu, kam mohly meteority asi dopadnout. Tedy, kde by jich mohlo být nejvíce. Nyní vědecký tým finišuje s přípravami na výpravu.

Zdroj: https://wellstonjournal.com/ , www.bbc.com

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

To musí Být luxusní hledačka, člověk si jede na skútru, a když má signál seskoci a jde dohledavat...... S brokospodky a jiným smetím si tam jistě hlavu nelamou :-D

juuj hned by som isiel meteory su fajn ;-)

Zajímalo by mě, jak to pak z toho ledu chtěj dolovat. Asi vrtačka a dynamit.

Dom..... Já bych na to šel nějakým horkovzdušným fukarem

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na tomto webu účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru