Hospodyňka našla po sedmi letech hledání zlatý poklad detektorem kovu

Kategorie: Poklady , Nálezy nejenom s detektorem ve Velké Británii a Irsku

Po takřka sedmi letech hledání na polích a plážích s detektorem kovu se podařilo hospodyňce Marii Hannaby najít vzácný poklad. Poprvé, když spatřila malou tabulku, ovšem netušila, jakou má vlastně hodnotu. Nakonec se ukázalo, že se jedná o předmět z 15. století, který má hodnotu minimálně 250 tisíc liber…

Ilustrační_foto

Každou neděli se Maria Hannaby (57) z Hertfordshire vydává společně se svým synem Michaelem na šestihodinovou procházku. Nikdy si nezapomenou vzít i detektor kovu, který jim dělá celou dobu společnost. Tento nedělní rituál už opakují sedm let. Za celou dobu se jim nepodařilo najít nic výjimečného až do jednoho červencového dne.

Stejně jako obvykle se jednu neděli vydala Maria se svým synem Michaelem na hledačské odpoledne. Po několika hodinách hledání se najednou z detektoru ozval silný signál. Michael se ihned pustil do kopání. Narazil na malou destičku, která byla deset čísel pod zemí a to i přes opakovanou orbu. Navíc to nebylo poprvé, kdy oba hledali na tomto poli.

Z malé destičky o rozměrech 2,8 x 2,3 cm se vyklubal nebývale vzácný předmět. V zemi ležela bezmála 500 let. Maria Hannaby pro média řekla: „ Mravenčení v rukách mám pokaždé, když slyším signál z mého detektoru, ale šance na nějaký mimořádný nález je velmi malá. Tentokrát se na nás však usmálo štěstí a jsem ráda, že se synovi podařilo destičku vyjmout ze země, protože se jedná o menší předmět. Tento nález je tím, o kterém jsme vždycky snili!“

Odkaz na video ze zpráv:

http://www.youtube.com/watch?v=9b_klOB8cro

Maria také nabídla majiteli pozemku, že se s ním rozdělí o nálezné. Sdělila mu, že částku rozdělí na půl na půl. Velkostatkář však chtěl „jenom“ 30% ze sumy, protože řekl, že bez Marie by vůbec o žádném pokladu nevěděl. Maria Hannaby doufá, že díky náleznému bude moci splatit hypotéku.

Po důkladné expertíze pracovníků Britského muzea vyšlo najevo, že záhadná destička je jedním ze tří podobných exemplářů, jež se podařilo dochovat. Podobný artefakt byl vydražen v aukční síni Sotheby’s za 1,3 milionu liber v roce 1986. Destička, která se podařila najít Marii, má cenu cca 250 tisíc liber a je na ní zobrazena svatá trojice (společné označení Boha v křesťanském dogmatu o třech osobách, totiž Otci, Synu a Duchu svatém, které sdílejí jediné božství). Původně byla nejspíše používána jako přívěsek.

Ilustrační_foto

Roger Bland (ředitel Britského muzea) řekl, že ho velmi mrzí špatná finanční situace, která neumožňuje muzeu odkoupit tento vzácný historický artefakt z 15. století.

www.dailymail.co.uk

 

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

Super článek,ještě lepší že ho našla cortésem :-)

Jednotka mě přijde do jiné barvi než u cortese.Jinak hezký článek.

Jedná se o DeLeona ;-)

Dobře kluci,tak jste mě přemluvily

Pěknej článek a Mari je šikovná :-)

Nadhera ;-)

parádní článek i nález, taky přijde nebojte kolegové :-D

Parádní kop , paní měla velké štěstí , doufejme že jí ho ten poklad opravdu přinese. ;-)

"Velkostatkář však chtěl „jenom“ 30% ze sumy".Za tohle gesto by ho u nás zavřeli do šaškárny...

S tím Tesorem jste to fakt dobře otipovali 8-) Dívala jsem se na tu zprávu u jiných zdrojů a jeden uvádí v nadpisu TESORO ;-)

Jen tiše slintám...

super clanek aj ja som mal volakediTESORO ;-) ;-)a je to fakt super detektor :-D :-D :-D :-D :-D :-D

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na tomto webu účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru