Houbaři měli žně: Jeden při pádu z kola vyryl stříbrný poklad, další vykopal 3000 let starý meč

Kategorie: Poklady , Nálezy a záchranné výzkumy v ČR a SR

Letošní podzim byl na houby opravdu bohatý. Toho si byl vědom také Bogusław Rumiński z polské vesnice Jezuicka Struga, který 22. října sedl na své kolo a vyjel si na houby. Po cestě se mu zaseklo přední kolo do vyjeté koleje a nemoha vybočit, Rumiński spadl. Natáhl ruku, aby ztlumil svůj pád. Když se zvedl, spatřil ve své dlani – společně s hrstí hlíny – šest stříbrných mincí…
Nevěřícně se rozhlédl kolem sebe a postupně našel dalších šedesát stříbrných mincí roztroušených po zemi. Nález ohlásil zemskému úřadu pro ochranu památek v Toruni. Úřad druhý den vyslal svého zaměstnance k obhlídce místa. Bylo nalezeno dalších sedm mincí. Den poté dorazili na místo archeologové, aby provedli podrobnější průzkum, který přinesl objev dalších 13 mincí. Souhrnně jich bylo 86.

Stříbrné mince pocházejí z druhé poloviny 17. století. Raženy byly za vlády krále Jana II. Kazimíra Vasy (polský král mezi lety 1648 – 1668 a titulární král švédský z let 1648 – 1660). Nejstarší „stříbrňák“ byl ražen v roce 1657, nejmladší pochází z roku 1667. Mince z pokladu představují různorodou směs; většina souboru tvoří šesti-grošové mince, ale zastoupeny jsou také větší nominály, včetně osmnácti-grošových mincí. Byly raženy v bouřlivé době Polsko-litevské unie. Země tehdy trpěla v rusko-polské válce (1654 – 1667) a za švédské invaze (známé jako Potop szwedzki, doslova: „Švédská potopa“ z let 1655 – 1660).

Mince jsou ve výborném, takřka v ražebním stavu. Archeologové domnívají, že byly uloženy coby nové, zřejmě z obav před kořistnickou armádou nepřítele. Mince jsou nyní konzervovány, poté budou vystaveny v Muzeu Jana Kasprowicze v Inowroclawi.


------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Taktéž při houbaření měl štěstí pan Roman Novák ze Staré Červené Vody na Jesenicku, když využil ideálního počasí pro hledání hub v lesích poblíž jeho domova. Náhodou si všiml čehosi kovového mezi kameny: „Po dešti jsem se vydal na houby. Jak jsem šel v tom kamenitém terénu, tak jsem viděl vyčnívající kus nějakého kovu, do kterého jsem kopnul. Později jsem zjistil, že je to čepel, jak to odletělo, tak jsem zjistil, že to byl kus meče, tak jsem se tam vrátil a dohledal jsem v hrabance ještě bronzovou sekyru,“ vysvětloval pro Český Rozhlas okolnosti nálezu Roman Novák. „Ani minutu jsem neuvažoval nad tím, že bych to dal na černý trh,“ dodal.

Pan Novák okamžitě kontaktoval archeology, kteří od něj nálezy převzali a místo obhlédli. Meč i sekera pocházejí z období kolem roku 1 300 př. n. l. Podle Jiřího Juchelky z archeologického oddělení Slezského muzea nálezy připomínají zbraně používané zejména v oblasti dnešního severního Německa: „Typologicky náleží k mečům s osmidílnou, osmihrannou rukojetí, patří mezi typ tzv. „vazby“. U nás je to zatím teprve druhý nález tohoto typu.“  

Odborníci dle vlastních slov byli překvapeni, protože v té době bylo Jesenicko osídlené jen řídce. Rozbory půdy však prokazují, že se jedná o skutečně místní nález. Byl vyroben z bronzu a odlit do formy. Kvalita odlitku meče však byla poměrně nízká. Rentgenové snímky odhalily, že materiál čepele byl plný malých bublinek, díky nimž by meč neobstál v boji. Spíše než zbraň, se tak mohlo jednat o meč rituální, resp. symbolický.

Lokalita nálezu bude archeologicky prozkoumána a meč i sekera dále studovány. Po dokončení analýzy budou artefakty vystaveny v Etnografickém muzeu Jesenicka a ve Slezském muzeu. O případném nálezném – tedy odměně za ohlášený nález, rozhodne Olomoucký kraj.

Roman Němec
Zdroej: thehuistoryblog.com, archaeology.org, irozhlas.cz

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

Aneb bylo, nebylo....

Přesně Kime... :-D :-D :-D

Za sedmero horami...

:-D Tak ten cyklista, to pobavilo. Klikař roku, vymáznout se rovnou na depotu...

Rozbije si na kole svojí kastli a ještě má náladu kopat depot, to jsou pohádky jak z knihy Bylo nebylo...
:-D :-D :-D :-D

Ale tá fantázia,to je neuveriteľné 8-)

8-) jo jo hele ten spadl ještě 30 krát. Se tam válel a sbíral přitom mince.

tomuhle ,už se opravdu říká štěstí... :-D

Dokud se nezmění zastaralá legislativa tak nezbývá než chodit na houby a padat z kola ;-)

Cyklista mě pobavil, hodit hubou do depůtku, to je prostě paráda.. ;-)
A pan Novák...jako překopnout bronzový meč čouhající z kamení, to je teda vandalství.. :-O
Takže si to shrneme...
....vyryla to divoká prasata
....vyryl to pes na procházce
....našel jsem to na poli, když jsem hledal srnčí shozy
....spadl jsem z kola
....kopl jsem do kusu bordelu v lese
Tak v těchto případech máte nárok na odměnu... :-D

No, znám příběh, kdy při venčení psa došlo k nálezu žeber v 50 cm. Pán prý stál na místě a točil se na patě. :-). Jsou tady ale borci, včetně hned několika členů archeo LP, kteří jakoukoli takovu variantu rezolutně odmítli a prostě raději nic nechtěli.

Jo, je to legrace, ale na druhou stranu tady systém nuté lidi lhát a to je myslím vždy špatně. Morálních sil náš národ nikdy neměl na rozdávání a podobné věci by se tak podporovat neměli.

A to já blbec máchám detektorem a čumím na každej vývrat :-DNejlepší je to že na dohledání většiny stačili oči.A já blbec mám čtyři dioptrie a u očaře jsem už dlouho nebyl.Tak to se nesmím divit že i ty vltoše nevidím každejch 5 minut :-DNa kole jsem už letos padl ale jen odřená noha,záda,ruce a rozseklá hlava( cesta z hospody dál na něm nejezdím) a na houbách houby a petky.Asi budu potřebovat nový čočky.

Možno pár námetov:
...bol som kopať lesnú hlinu pod záhradné čučoriedky/ boruvky
...sadili sme si v lese strom našej lásky
...som amatérsky mykolog a skúmal som podhubie
...chcel som zakopať nájdené odpadky a nevládal som ich niesť
Ale sú to milosrdné lži...u nás už ani rozprávky nepíšeme :-/

FAONEK - joo, shozy patří majiteli nebo nájemci honitby, pokud se nepletu... Já měl namysli tuším polského uvědomělce, co našel na poli hodně hodně mincí při hledání shozů.. :-D

Pozor, občas to vyryje i Krtek 😂😂😂


Fonelix - to ano, ale někdo mu musí říkat, kde má kopat... :-/
Každopádně je smutné, že se musí lhát o nálezových okolnostech, aby člověk dosáhl na odměnu za nález a oznámení...

Já bych v případě takového nálezu, to vyvěsil na úřední desku, a pokud by se do 30 dnů nikdo neozval, tak nález připadne nálezci....

To by šlo né? 😂😂😂😂

Jo , bylo by to zcela legální 😜

Nezapomínejme také na "Hledám kořen do akvária" :-P

Kameny do akvária jsou taky dobrý. Za mne nejlepší byl ten frajer co behal po lese. Přišla na něj potřeba tak stáhnul tepláky a vychcal depot. Prej se to začalo v hrabance blejskat. Prostatu měl určitě v pořádku.

Nebo ten co šel u Pardubic do lesa na písek do akvária.Bylo to asi půl hodiny polnackou k lesu a ještě v půlce lesa.Mam dojem, že tam našel bronzový kotel. o:-) o:-) o:-) o:-) :-D :-D o:-)

Pro jivu: Na kole do hospody už taky nejezdím. Ty pády mi nedělají dobře. Koupil jsem si starý auto. ;-)

:-D :-D 8-)

Nápad 💡 - rybář ryje žížaly a tu najednou..

Taky pěkná možnost ;-) Zatím ale postrádám variantu s kočkou zahrabávajíc po vysrání :-P

My máme akvaristiku, u nás se chodí do lesa na kořeny do akvárek :-)

Jak si tak na různých serverech pročítám některé komentáře s ironickými, uštěpačnými a závistivými poznámkami, tak se divím, že to odevzdávají. Přtom by měl být každý občan rád, že to poctivě odevzdá.A je jedno jestli to najde třeba prasopes na borůvkách. :-P :-D :-D

Aha, takže přijít k penězům jako odměně z rozpočtu kraje pomocí podvodu s vymyšlenou historkou je vlastně v pořádku o:-)
V některých státech tomu samozřejmě rozumím, ale v ČR je situace poněkud jiná.

Pan Novák dostane plaketu zasloužilého nálezce před rozvinutou zástavou, protože hodnota meče je nevyčíslitelná.

Problém je především to, že nálezné vyplácí kraje. Pokud by to mělo mít smysl, měla by to dělat nějaká "pokladová komise". Tahle hra na krajské nálezy i když je vše státu je nesmyslná. Jak jsem napsal nahoře, systém, který nutí lidi lhát je špatný. A nemělo by se to podporovat. To se pak rychle ocitáme před rokem 89.

Tak tak co měl ten chudák z Polska dělat , chtěl se zachovat správně a nalez odevzdat , jenže v Polsku tak jako na Slovensku nezbývá nic jiného než padat z kola :-( Kdyby se mohly přiznat třeba by těch nalezu měly o hodně víííc , ale takhle ještě riskovat potahovačky a připadnou pokutu zato že je čestný ... Budou časy kdy budou chodit na hřiby v půlmetrovém sněhu a náhodou zakopnou o bednu s dukátem :-D :-D :-D Dávat férovou odměnu mají toho dvakrát tolik , vždyť kolík jich radši nic nepřizná ,ne každý odevzdá za pěkně děkují :-( Já sice zatím nic archeo neodevzdá ale potěšilo by třeba aspoň něco ,někdy třeba i aspoň předplatné na nějaký odborný časopis atd... :-( ;-)

Jo ono to tak bývá když policajti najdou zlato je státu a když drogy jsou tvoje :-D :-D :-D :-D :-D

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na tomto webu účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru