Hrobky se zlatými šperky

Kategorie: Nálezy a záchrané výzkumy v zahraničí , Nálezy nejenom s detektorem v západní Evropě

Ze skvělého objevu se radují archeologové, kteří na jihozápadě řeckého ostrova Peloponés našli dvě královské hrobky. Podle prvotních odhadů jsou asi 3500 let staré. Uvnitř se nacházely zlaté šperky jako například amulet s egyptskou bohyní Hathor, která byla ochránkyní mrtvých a vítala i probouzela v podsvětí.

Hrobky se nacházely u města Pylos, odkud je výhled na Středozemní moře. Poblíž se nacházel také velký palácový komplex z mykénského období. Hrobky byly zevnitř vyzdobené tenkými kousky zlata, které ale časem popadaly na zem. Byly postavené z kamenů asi o velikosti melounu. Větší měla původně na výšku 12 metrů, menší něco přes osm. Dochovala se ale jen část. Byly postavené ve stylu Tholos, což bylo označení pro kruhovou stavbu s kuželovou střechou nebo klenbou, které se poprvé vyskytuje u Homéra.

Mezi vzácné předměty, které se uvnitř nacházely, patřil již zmiňovaný amulet. Hathor, jež je na něm vyobrazená, nebyla jen ochránkyní mrtvých, ale plnila i celou řadu jiných úloh. Byla bohyní tance, krásy, hudby i alkoholu. „Právě objev tohoto šperku patří mezi nejzajímavější. Může nám pomoci lépe objasnit roli Hathor se světě mrtvých,“ myslí si archeolog Jack Davis z University of Cincinnati.

Dále se v jedné z hrobek nacházel prsten, na kterém je vyobrazená dvojice býků lemovaná obilnými klasy. „Je to zajímavé vyobrazení hlavních symbolů tehdejšího zemědělství. Nic podobného jsem ještě neviděl. Podle všeho jde o jediné takové doposud nalezené umělecké vyobrazení obilí z období mínojské a mykénské kultury,“ poznamenal Davis.

Kromě toho archeologové objevili v polodrahokamu karneolu vyobrazené dva býky stojící na zadních nohách a nad nimi se nachází šestnácticípá hvězda, která také není v mykénské kultuře zcela běžná. Podle odborníků jsou nalezené šperky celkově známkou vyspělého obchodu, protože karneol i další materiály použité k výrobě se musely do dané oblasti dovážet. Karneol se totiž nacházel v Řecku, ametyst v Egyptě atd.

Hrobky zůstaly podle archeologů netknuté, protože jejich stropy se zřítily již v antickém období. Ale také díky tomu, že Pylos je poměrně vzdálenou oblastí. „Musíte překonat hory, abyste se tam dostali. V minulosti nebyl dokonce Pylos ani součástí žádné turistické stezky,“ vysvětlila archeoložka Sharon Stockerová z University of Cincinnati, která se také podílela na výzkumu hrobek.

Zdroj: www.express.co.uk

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

https://veda.instory.cz/957-v-recku-byly-objeveny-tisice-let-stare-hroby-vedci-v-nich-nasli-zlate-sperky.html?utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=sekce-z-internetu&fbclid=IwAR37Kx364e7AyMF7OY-gNo05jzB_vuhcd7jwVhN0Bxk9_96AfLSGPhsiXkQ

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na tomto webu účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru