Jezevec našel římský poklad

Kategorie: Nálezy nejenom s detektorem v západní Evropě

Při loňské bouři Filomena u obce Grado ve Španělské oblasti Asturie hustě nasněžilo a mrzlo. Zřejmě v tu dobu jezevec v zoufalé snaze obstarat si potravu prohledával jeskyni nedaleko svého doupěte. Při hrabání jedné z děr narazil na vůbec největší sbírku římských mincí, jaký kdy byla v severním Španělsku objevena.

Pro staré mince však zvíře nenašlo využití a tak je rozhrabané zanechalo před svým „výkopem“. Prvních 90 mincí náhodně našel místní občan Robert Garcia, když si šel jeskyni La Cuesta prohlédnout. Na nález upozornil oblastního archeologa Alfonsa Fanjula Perazu, který zde provedl prvotní průzkum, při kterém objevili celkem 209 římských mincí z období mezi 3. až 5. stoletím našeho letopočtu. To odpovídá pozdní době římské, kdy na Pyrenejský poloostrov dorazili barbaři jako např. Suebové, kteří do oblasti vpadli roku 409.

„Když jsme dorazili, našli jsme díru, která směřovala k jezevčímu hradu a na zemi kolem ní plno mincí,“ řekl Peraza pro CNN. Archeolog věří, že mince byly ukryty uprchlíky, kteří se v oblasti ukrývali: „Myslíme si, že mince jsou odrazem sociální a politické nestability, která nastala spolu s pádem Říma a příchodem barbarů do severního Španělska.“

Podle odborníků byly mince převážně raženy v někdejším Konstantinopolu (dnešní Istanbul) syrské Antiochie a řecké Soluni, jedna pochází z Londýna. Jde o dosud největší poklad římských mincí nalezený v severním Španělsku. Jiné poklady byly nalezeny v hustých lesích u města Grada. Ve 30. letech 20. století bylo v této oblasti objeveno 14 zlatých mincí z doby vlády římského císaře Konstantina I. (vládl v letech 306 až 337 našeho letopočtu).

„Mince se v současné době čistí a po konzervaci budou vystaveny v Archeologickém muzeu v Asturii,“ řekl Peraza, který letos plánuje na místě provést další vykopávky. „Vyjmuli jsme první ložisko, ale myslíme si, že je tam toho ještě mnohem více. Je to jedinečný okamžik, o kterém sníte od mládí. Okamžik, o kterém si nikdy nepomyslíte, že ho jako archeolog skutečně zažijete,“ dodal.

Výzkumný projekt financovaný kulturním oddělením provincie Asturie je ve své první fázi. Archeologové doufají, že se do oblasti znovu vrátí, aby provedli další vykopávky, které zlepší chápání pádu římské říše a vzestupu středověkých království severního Španělska. „Myslíme si, že oblast je ideálním místem, kde se můžete dozvědět více o lidech, kteří tento přerod zažili," vysvětloval Peraza na závěr.

Ale jestli se zde ještě nějaký poklad skrývá, ví zatím asi jen starý jezevec…

Roman Němec

Zdroje: archaology.org, bbc.com, abc.net.au


Dva archeologové pracují přímo v díře po jezevci v jeskyni La Cuesta de Berció v Asturii


Jeskyně La Cuesta de Berció se zkoumaným pokladem - jeskyně se nachází asi 16 m nad řekou Nalon


Některé z mincí jezevcova nálezu

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

Jezevec neboli Tejón, je ve vyhrabávání pokladů naprostým přeborníkem nejen ve Španělsku, ale i u nás, protože rád hrabe hluboko a především ví kam má hrabat a to umí málo kdo🦡👌👍

Už to tady proběhlo xerox asi zaspal https://www.novinky.cz/koktejl/clanek/jeden-z-nejvetsich-pokladu-rimskych-minci-vykopali-jezevci-40383895

S velkou rezervou jsem bral tento článek na novinkách.cz ale jak je presentován zde, to už mi nepřijde ani vtipné natož zajímavé.

Jezevec našel... ...jezevec narazil na sbírku... ...zvíře pro mince nenašlo využití...
Snad možná na silvestra se lze utrhnout ze řetězu a popustit uzdu fantazii tímto směrem :,-(

MarkyMark :-/

Divočáci už nefrčí, teď jedou jezevci😀si nějakýho pořídím a bude za mě závodit v Brandlíně.Já si zatím odskočím na nějakej lágr😄😄😄

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na tomto webu účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru