Když se najde stěhovácky poklad

Kategorie: Poklady , Nálezy a záchranné výzkumy v ČR a SR

Jak asi většina hledačů zaregistrovala, našel se v nedávné době doslova neskutečný „stěhovácký“ poklad, který alespoň u nás takřka nemá konkurenci. Nález učinili bratři Slámové a tak jsem Lukáše a Jakuba požádal, zda by mohli odpovědět na pár detektorářských dotazů.

1.    Ahoj kluci, teď po pár dnech od představení nálezu, už jste tu „slávu“ vydýchali? 😀

S bráchou jsme se shodli, že jsme zase tolik té „slávy“ nepocítili, ale jakékoliv uznání je a bylo samozřejmě fajn. Každopádně jsme oba v klídku.😀

2.    Většina hledačů nic podobného nenajde za celý život, to je třeba si připustit. Jak Vám bylo, když jste zjistili, co držíte v ruce?

Co se týká pocitů při samotném nálezu, bylo to samozřejmě úžasné. Od velikého nadšení,  až po to, že jsme ani nemohli uvěřit, co to vlastně máme v ruce.

3.    Nález jste odevzdávali do muzea T.G.M.  Katce Blažkové, kterou znám roky jako jednu z největších srdcařek u nás. Jaká byla její reakce?

Pocity paní Blažkové bych asi shrnul tak, že byly v podstatě stejné jako naše, když jsme tu nádheru viděli poprvé. Obrovská radost s vidinou, že by z toho mohlo být opravdu něco velkého

4.    A jak to vůbec bylo se samotným vyzvednutím nálezu? Volali jste archeology hned a jak byly jednotlivé předměty hluboko?

Nejprve jsme opatrně vyzvedli všechny předměty, které byly asi 20 cm pod povrchem, hned nám bylo jasné, že nález bude archeologicky významný. Vzhledem k tomu, že byla sobota a měli jsme spolupráci s muzeem, zabalili jsme opatrně nálezy a první následující pracovní den, volali a následně se sešli s Katkou Blažkovou.  

5.    Na LP je opravdu hodně hluků co chodí Equinoxe jako vy. Asi by všechny zajímalo, jak máte detektory nastavené?

Podle konzultací se známými a podle zkušenosti chodíme většinou stále nastavení na les s multi frekvencí, maximálně měníme citlivost podle lokality. Pár dní před samotným nálezem nám přišel druhý Minelab Equinox 800 a s tím hledal brácha. Jeden z prvních kopů a měl tam takovou parádu.
(poznámka redakce.. říká se postříbřit nový detektor, ale pozlatit je asi lepší :))

6.    Jste objevitelé nádherného pokladu, ale přesto. Jaký je ten Váš vysněný poklad?

Řekl bych, že takový nález je sen každého a že tento již budeme jen těžko překonávat. Ale chodíme hledat, jako koníček, je prostě fajn být jen tak v přírodě, odpočinout si a třeba i něco hezkého kopnout. Stále nám udělají radost obyčejné měďáky. Rádi bychom ale našli nějaký zlaťáček, ten nám stále uniká, nebo třeba hezké vyznamenání.

7.    Kam Vás oba posunula spolupráce s archeology a jaký byste řekli, že má přínos pro hledače obecně a proč by se do toho měli pustit sami?

Spolupráce s archeology určitě stojí za to. Jedna z výhod je možnost navštívit zajímavé archeologické lokality a podílet se na průzkumu. Je přeci radost vidět něco takového, ať už ve výzkumu nebo v samotném muzeu ve vitríně. 
Nezbývá něž říct, ať každý koho opravdu baví historie neváhá a jde do spolupráce s muzeem. My osobně jsme z toho měli jedině pozitivní zkušenost. Kdo ví, třeba společně dospějeme k tomu, že se budou lépe oceňovat nálezy ze strany státu. Ale vždy je lepší chodit hledat pro radost.

Tak ať to pípá
zdraví Jakub a Lukáš


Kluci díky za odpovědi. A také díky za to, jak jste se zachovali a to i když je to s nálezným tak jak to je. Jenom díky tomu se všichni máme možnost po stovkách let na tento poklad podívat. Velký respect pro Vás oba 😀

Elmara

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

Tohle je skutečně poklad s velkým P.
Správný poklad by měl být zlatý a když obsahuje šperky, je to opravdová nádhera.

Samozřejmě nesmí chybět zmínka, že se to našlo equinoxem😁 ještě chybí ID, ať pak kazdej ví, že má pod cívkou zlatej poklad

Kluci je to nádhera, těším se až se na to pojedu podívat do Rakovníka :-)

Mysak: nějaká publikace určitě bude, také už se těším až bude hotová 🙂

Přesně tak všechny 3 části jsou z přezky.

https://www.novinky.cz/domaci/clanek/hledaci-pokladu-na-rakovnicku-nasli-zlaty-poklad-nevycislitelne-hodnoty-verejnosti-je-zatim-nepristupny-40377797#utm_source=facebook&utm_medium=sharebt&utm_campaign=web

Hned první záběry ve videu ukazují jak to bylo 🙂

Já z toho mám neskutečnou radost! Zprávu zveřejnili den po rozhovoru v DVTV, kde jsem obhajoval detektoráře. Strašně moc děkuju, kluci! :-)

👍🏻👍🏻👍🏻👍🏻

Mysak: to jsme našli asi půl roku potom, v rámci průzkumu cesty 🙂

MarkyMark: to je klidně možný, jelikož tohle by určitě král ze Žuráně unosil :-)

Elmary... Já se překoukl a četl sem Štěchovický poklad.... A říkam si "a jéje Mužík zase vylezl z maringotky a je 2 metry od beden :-D"

To JohnDeeere: byl tady minulý týden jeho mladý a říká, že si po těch detektorech z tv shopu musí vzít něco pořádného. A já, tak to jo, a co to bude? A on, Go Find 44 ;-) Na druhou stranu, na to že ten poklad vyzvedli v červnu 45 chlapci z USA, se to hledá pořád dokola už docela dlouho ;-) Navíc určitá část to archivu se pak dokonce vrátila zpět, jelikož si ji Československo vyžádalo....chce to nasadit si čepičku z alobalu, nedívat se na oblohu když letí letadla a především se nenechat zvyklat tím, že je země kulatá. ;-)

"Já bych chtěl být stěhovákem..." :-D super článek

To maestro: já bych řekl, že ta doba je na spadnutí a možná že už je tady.... 8-)

pro maestro: můžeš jím být na to tata
Přijmeme stěhováky
Hlavní město Praha
Popis
Stěhovací firma se sídlem na Praze 6 přijme muže - stěhováky a řidiče.
Požadujeme: fyzickou zdatnost, slušné vystupování, bezúhonnost a bezproblémovou komunikaci.
Nabízíme
Nabízíme: Slušné zacházení, zázemí zavedené společnosti, možnost kariérního postupu a platové ohodnocení v rozmezí 130-230 CZK/hodinu. Spolupráce možná na HPP i brigádně na DPP či DPČ. V případě zájmu volejte na tel:
:-)

Radši vyhořet než se stěhovat ;-)

Mrda jak 🐷😳😲👍😉

hele, bráchové, Velká gratulace k tomuto unikátnímu nálezu, todle se už nikdy nenajde......taky přístup na 1*, co více dodati, jen ať zdraví slouží a daří se ve všech směrech, další dobré nálezy vám již přáti nebudu, bo vy už máte splněno :-D
- a i tohle jste krásně napsali -

" Kdo ví, třeba společně dospějeme k tomu, že se budou lépe oceňovat nálezy ze strany státu. Ale vždy je lepší chodit hledat pro radost. "
- áno, vždy je lepší chodit hledat "pouze" pro radost.... ;-) :-)

Když jsem to četl na CT a viděl v TV, tak mi spadla brada a hodně nízko, dlouho to ve mně syčelo až jsem si byl před setměním pochodit prochozené místo...No taková pecka jako od těch bratrů to nebyla ale v jiném smyslu možná>nárazový zapalovač do minometu...PČR oznámeno, borci vklidu a já čistou hlavu.
K nálezu tedy obrovská poklona tedy k přístupu a gratuluji. Dělá to hned hezčí pohled na nás mávající.
Jo a k tomu Žuráni: https://www.brno-lisen.cz/zuran-kralovska-hrobka-nedaleko-lisne/t8418
pokud někdo neví a chce si lehce počíst. Škoda, že se to nedochovalo všechno ale již bylo vypleněno před staletími. Třeba v budoucnu to dá nějaký šikovný tým s ony nálezy do souvislosti Kdo ví.

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na tomto webu účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru