Keltský poklad obsahoval 300 mincí

Kategorie: Poklady , Nálezy nejenom s detektorem ve Velké Británii a Irsku

Po třech letech od nálezu si bude moct veřejnost podle všeho konečně prohlédnout keltský poklad, který objevila trojice hledačů s detektory kovu v New Forest v Anglii. Depot obsahoval téměř 300 keltských mincí. Muzeum musí na odkoupení pokladu sehnat 37 500 liber.

Mince objevila trojice hledačů s detektory kovu poblíž Southamptonu na jižním pobřeží Anglie. Vše si pečlivě naplánovali a na místo se vydali cíleně poté, co provedli výzkum prostřednictvím Google Earth. 

Prvotní ohledání a katalogizaci poklad provedli odborníci z Britského muzea. Historik Dan Snow prohlásil, že nález je „skutečně unikátní“. Předpokládá se, že 269 zlatých a stříbrných mincí bylo vyraženo asi před 2000 lety. Jsou na nich vyobrazené koně, kanci i lidé na lodi. 

Mince objevili nadšenci do hledání pokladů Alvin Robinson, Kit Layman a Garry Eveleigh z Lymingtonu. Layman se dokonce tomuto koníčku věnoval teprve šest měsíců, když s kamarády objevil keltský poklad. Jde tak zatím o jeho největší objev.

„Tajemstvím úspěchu je vytrvalost. Takový poklad je snem každého detektoráře. Když vezmete do ruky takové mince, tak si jen říkáte, do poslední se jich dvěma tisíci lety dotknul,“ řekl Layman, který byl z mincí nadšený.

Radost poklad udělal i jeho kamarádům. Eveleigh má s hledáním větší zkušenosti, s detektorem kovu vyráží do terénu ž od sedmdesátých let. „Je to skutečně ohromující nález. Když jsme mince vytáhli ze země, byly hrozně špinavé. Vidět je teď vyčištěné v muzeu je naprosto vzrušující,“ popsal Eveleigh své pocity. 

O poklad projevilo zájem Muzeum a galerie umění v Lymingtonu (Hampshire), které představuje místní historii a umění. Muzeum se věnuje zdejší historii, mají k dispozici mnoho fotografií. Na nákup pokladu potřebují již zmiňovaných 37 500 liber, které nyní shromažďují. 

Muzeum aktuálně získalo 30 000 liber, potřebuje ale zbývajících 7500. Historik Snow natočil o pokladu podcast z muzea, aby tuto iniciativu podpořil. 

„Takové nálezy nám toho říkají tolik o našich předcích. Nalezené keltské mince jsou skutečně důležité a vzácné, proto by měly zůstat v místě, kde byly objeveny. Možná poblíž potomků mužů a žen, kterým poklad patřil,“ míní Snow.

K nálezu keltských mincí se vyjádřil i profesor Tony King z University of Winchester. „Pokud bude depot držen pohromadě, může toho mnoho napovědět o dané oblasti. O tom, co se dělo v době železné. Takové nálezy jen dokazují, že lidí zde žili sofistikovaným životním stylem, obchodovali přes kanál do Galie, bojovali, obchodovali a přinášeli oběti bohům,“ míní King.

Zdroje: www.bbc.com

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

:-O :-O

Paráda ;-)

Krása. Díky. :-)

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na tomto webu účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru