Křesťanský kalich poblíž Hadriánova valu

Kategorie: Kalendárium , Nálezy nejenom s detektorem ve Velké Británii a Irsku

Čtrnáct fragmentů ze vzácného kalichu našli archeologové v severní Anglii. Jsou na něm vyobrazeny typické křesťanské symboly jako  lodě, kříže či ryby. Už dříve archeologové ve Vindolandě vykopali například boxerské rukavice nebo boty.

Fragmenty olověného křesťanského poháru objevili archeologové na archeologickém nalezišti Vindolanda. Na tomto místě se nacházela stejnojmenná římská pevnost auxuliárních sborů. A to poblíž Hadriánova valu v severní Anglii, který byl postavený o něco později než samotná pevnost. Podle aktuálních nálezů v této oblasti zde pobývali Římané asi od roku 85 do 370 našeho letopočtu. Definitivně ji opustili v 9. století.

Archeologové našli celkem čtrnáct fragmentů starověkého nádobí, které bylo ukryto ve zbytcích kostela ze 6. století. „Jde skutečně o vzrušující nález z období historie Británie, které bylo zjevně špatně pochopeno,“ uvedl David Petts, výzkumný pracovník pracující na katedře archeologie na univerzitě v Durhamu.

Na nalezeném poháru jsou vyobrazené křesťanské motivy. „Má zjevně souvislost s raným křesťanstvím, což je pro nás v britském kontextu opravdu důležité. Doufáme, že další výzkum na archeologickém nalezišti Vindolanda přinese i další informace o vývoji raného křesťanství na počátku středověku,“ věří Petts.

Každý z nalezených kousků kalichu pokrývají různé formy křesťanské ikonografie z tehdejší doby. „Zdá se, že některé symboly byly na pohár vyleptány dodatečně. Učinil tak zřejmě tentýž umělec, který se postaral o celkové zdobení. Některé symboly nejsou vidět pouhým okem. Pořídili jsme proto detailní fotografie jednotlivých částí poháru, které nyní zkoumáme,“ uvedl ještě profesor z univerzity v Durhamu.

Na poháru se nachází známé symboly z období raného křesťanství jako lodě, kříže, ryby, velryby, biskup či andělé.

Už dříve archeologové ve Vindolandě našli například boxerské rukavice nebo boty. „Objev kalichu, tedy jeho částí, však patří mezi ty nejvýznamnější. Je pozoruhodné, že se jeho části podařily najít po tak dlouhé době,“ má radost Andrew Birley, generální ředitel Vindolanda Trust podílející se na výzkumu archeologického naleziště poblíž Hadriánova valu.

Zmiňované objevy dokládají, jak jsou místa jako Vindolanda cenné. Archeologové a historici si mohou udělat „obrázek“, jak tenkrát zdejší obyvatelé žili a dokázali přežít i po pádu Říma. Spojovalo je křesťanství, které bylo rozsáhlé.

„Jsem rád, že se můžeme podělit o informace týkající se nového objevu a osvětlit často přehlížené období britského dědictví a historie,“ uzavřel Petts.

Zdroje: www.sci-news.com, www.bbc.com

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

👍

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na tomto webu účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru