Křisťálová nádoba z 8. stol. skrývala jméno neznámého anglosaského biskupa

Kategorie: Nálezy nejenom s detektorem ve Velké Británii a Irsku

Unikátní křišťálová nádoba zdobená zlatem pochází z tzv. „Galloway hoard“, největšího vikinského a anglosaského detektorového nálezu v Británii a Irsku, objeveného Derekem McLennanem v roce 2014. Nyní překvapila odborníky z National Museums Scotland (NMS), kteří při čištění na její podstavě odhalili nápis se jménem biskupa z raně středověkého anglosaského království Northumbria.

Gallowayský poklad je nesmírně vzácnou sbírkou předmětů, jaká nemá obdoby. Objevil jej vysloužilý voják a podnikatel Derek McLennn za pomoci detektoru kovů v jižním Skotsku před osmi lety. Soubor vikinských a anglosaských předmětů je od té doby nepřetržitě analyzován. Byl zakoupen Národním muzeem Skotska za částku 1 980 000 £ (asi 58 a půl milionů korun) v roce 2014; nálezci připadla polovina. Následoval komplexní výzkum, konzervace a čištění, který odhalil ohromující množství vzácných předmětů v textilii zabaleném stříbrném a zlaceném hrnci karolinského typu. 

Před samotným čištěním nechali konzervátoři hrnec s jeho obsahem skenovat za pomocí CT, přičemž odhalili unikátní a do textilií pečlivě zabalené předměty. Jedním z úžasných artefaktů byla právě nedávno představená křišťálová nádoba zdobená zlatými dráty a vrstvami zlatých nití. Pochází z konce 8. nebo počátku 9. století. Ve spodní části nádoby vědci odhalili zlacený latinský nápis, jehož překlad zní: „Biskup Hyguald mě nechal vyrobit“. Experti uvedli, že bylo „nepříjemně obtížné“ dotyčného identifikovat, ale nakonec se zdá, že jím mohl být biskup z poloviny 9. století.

K odhalení nápisu bylo zapotřebí 3D rentgenového zobrazení, které bylo provedeno ve spolupráci s Britským muzeem. Podle odborníků se jedná o „nejjasnější důkaz“, že některé předměty v pokladu mohly pocházet z anglosaského království Northumbria, které tehdy zahrnovalo dnešní Dumfries a Galloway. 

„Zdroje a záznamy z tohoto období jsou neúplné, ale víme z nich, že v raně středověké Northumbrii působilo několik duchovních jménem Hyguald, vysvětloval profesor Alex Woolf, docent University St. Andrews. „Nevíme konkrétně o biskupovi Hygualdovi, ale naše seznamy northumbrijských biskupů jsou po roce 810 neúplné. Je to tedy frustrující - těžké být přesnější, ale můžeme předpokládat, že se díváme na předmět dosud neznámého biskupa z poloviny 9. století z Whithornu nebo Hexhamu."

Hlavní kurátor NMS Dr. Martin Goldberg řekl, že v Římské říši existují pro předměty tohoto typu paralely: „Ty, které jsem viděl, jsou ve vatikánské sbírce, kde jsou různé formy vyřezávaných křišťálových sloupů,“ řekl. „A tak byl možná některý z nich 500 let starý, když se koncem 8. nebo začátkem 9. století přeměnil na sklenici obalenou zlatem.“

Dr. Leslie Elizabeth Websterová, profesorka historie a celoživotní kurátorka pravěké a raně středověké Evropy v Britském muzeu se domnívá, že nádoba pochází z vysoce postavené dílny: “Tento objekt je naprosto fascinující. V průběhu mnoha let své profesionální kariéry jsem viděla spoustu anglosaských nálezů, některé z nich byly úžasné. Ale tohle je všechny naprosto strčí do kapsy.“

V současnosti je většina artefaktů depotu vystavena v Kirkcudbrightu. Část materiálu s křehkými textiliemi stále ještě prochází pečlivou konzervací a výzkumem, která tak ani po osmi letech od nálezu nekončí a jistě přinese nové překvapivé poznatky a výsledky…

Odkaz na 3D sken nádoby

Roman Němec
Zdroje: thehistoryblog.com, bbc.com

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

Neuvěřitelná krása. Ať už hledáte mince, válku.. tohle je jako ze sna .)

Čumím :-O :-O :-D :,- 8-)

Tak to je opravdu nádhera :-O

To je krása

Tak zrovna tohle najít bych snad ani nechtěl.to je taková nádhera že bych tomu ani nevěřil :-D

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na tomto webu účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru