Lidl vystavěl svůj obchod přímo na vikinském domě z 11. století

Kategorie: Nálezy a záchrané výzkumy v zahraničí , Nálezy nejenom s detektorem ve Velké Británii a Irsku

Nový dublinský supermarket v ulici Aungier Street začlenil do své stavby vikinský dům z roku 1070, který zde byl nalezen při nedávném archeologickém průzkumu. Zákazníci si dům mohou prohlížet skrze skleněnou podlahu a užít si tak autentický pohled na lidovou stavbu z doby před téměř tisícem let. Krom toho je součástí obchodního domu také kulturní vrstva z 18. století: Schodiště divadla Aungier a původní klenby Longford Street.

Obchod leží přímo na místě někdejšího galsko-irského předměstí dnešního Dublinu, jak bylo zjištěno archeologickými záchrannými výzkumy před výstavbou nového sídliště. Ředitel archeologického projektu Paul Duffy v rozhovoru pro RTÉ News uvedl: „Pro Dublin je to jedinečná struktura. Ve městě nic podobného nemáme. Jsou zde původní struktury, tudíž je možné si představit, že zde mohlo být předměstí skandinávských Galů, kteří byli skutečnými předky Vikingů."

Vikinská éra v evropských dějinách trvala asi 400 let (od roku 700 do 1 100). Za tu dobu opustilo svá obydlí ve Skandinávii mnoho Vikingů, kteří se vydali dobývat nová území. Dánové mířili do Anglie, Švédové do Pobaltí a norští válečníci dobyli Skotsko, Irsko, Island a Grónsko. První vikinský nájezd zaznamenaný v anglosaské kronice se udál roku 787. Byl to začátek divokého boje mezi Anglosasy a Vikingy…

Již v 10. století zde stálo poměrně rozsáhlé vikinské sídliště jménem An Dubh Linn (tmavá tůň) a nedaleká keltská osada Áth Cliath (proutěný brod). Před polovinou století 11. byla ve vikinské části Dublinu založena dodnes stojící katedrála Christ Church. Dům pod podlahou obchodního řetězce je mladší jen o několik málo desítek let – postaven byl kolem roku 1070. Poskytuje jedinečný vhled do doby, kdy se původním obyvatelům měnil svět doslova před očima. Archeologové díky tomuto domu zjistili, jakými technologiemi tehdejší lidé vládli, jak pracovali a jakým způsobem stavěli.

Stavba byla započata prostým vykopáním jámy v zemi a jejím následným obložením bloky z místního vápence. Posléze byla položena prkenná podlaha a vybudována střecha z proutí s doškovou krytinou. Vzhledem k malým rozměrům stavba spíše než k trvalému bydlení mohla sloužit jako prostor užívaný pro skladování nebo k řemeslné činnosti. Dům byl využíván asi sto let, mnoha způsoby upravován, jednou dokonce vyhořel. Poté jej lidé naposledy přestavěli, hlínou navýšili úroveň podlahy, vyrovnali vstupní chodbu, vystavěli nové dveře a nainstalovali nádrž na vodu vyloženou kamením a napájenou zvenčí.

Dům bude v Lidlu k vidění trvale. Součástí této „muzejní expozice“ jsou také informační tabule, které pomáhají návštěvníkům lépe pochopit kontext doby a počátky vzestupu současného milionového města.

Video

Roman Němec

Zdroje: dailymail.co.uk, RTÉ News, unilad.co.uk

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

Tak to nema chybu Romane.Jsem bych chodil nakupovat často.. :-D :-D

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na tomto webu účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru