„Miliónový“ zlatý anglosaský poklad z nálezu detektoristy po třech letech vykoupen a zachráněn

Kategorie: Nálezy a záchrané výzkumy v zahraničí

Hrob ze 7. století našel svým detektorem kovů student  dějin již koncem roku 2014. Po ohlášení a zdokumentování byl poklad oceněn na vysokou částku a stanoven termín vyplacení. Pokud by se nesehnaly finanční prostředky včas, hrozilo by jeho rozprodání do soukromých sbírek...

Šperky byly objeveny při detektorovém průzkumu Tomem Luckingem - detektoristou s dvanáctiletou praxí a tehdy studentem prvního ročníku dějin na University of East Anglia. Nejprve vykopal bronzovou misku a když zjistil, že objevil dosud neporušený hrob, oznámil to odborníkům a zajistil místo tak, aby bylo ochráněno do příjezdu archeologů z Gressenhallské služby pro identifikaci a záznam nálezů v Norfolku.

Při následném průzkumu byly v hrobě nalezeny ostatky vysoce postavené anglosaská ženy, která zemřela kolem roku 650 - 675. Hrob byl vybaven nádhernými šperky s vysoce kvalitním uměleckým zpracováním. Např. velký zlatý přívěsek o průměru 70 mm vykládaný stovkami drobných granátů s technikou broušení cloisonné, které vytvářely vlnité prokládaní a geometrické tvary. Pečlivé čištění brože odhalilo další jemné detaily, jako jsou oči zvířat v podobě drobných granátů o průměru do půl milimetru.

Náhrdelník obsahoval dva zlaté korálky, dva přívěsky vyrobené z identických „merovinských“ mincí a zlatý křížový přívěsek vykládaný jemným filigránovým drátem. Ten navíc pravděpodobně spadá mezi nejstarší anglosaské přechodové období ke křesťanství. U nohou ženy byla uložena bronzová mísa spolu s importovanými kontinentálními keramickými nádobami, nožem, železnou přezkou a závěsným pásem z bronzových kroužků.

Artefakty z anglosaské ženského hrobu z Winfarthingu u Dissu byly nakonec oceněny na 145 050 liber (k dnešnímu kurzu asi 4 257 000 Kč). Původní odhady v době zveřejnění nálezu, kdy jsme informace o něm prezentovali v článku: “Student 1. ročníku archeologie objevil detektorem kovů unikátní hrob se zlatým přívěskem za miliony“ přitom byly „jen“ cca 50 tis. liber, tedy asi 3x méně.

Pro zajištění pokladu byly využity granty Národního památkového fondu, Uměleckého fondu, Přátel muzea v Norwichi a nemalou měrou také veřejnou sbírkou. Před několika dny byla zbývající částka doplněna o chybějící peníze a termín výplaty těsně dodržen. Celonárodně významný anglosaský zlatý poklad byl zachráněn a zakoupen pro muzeum a galerii Norwich Castle, což kvitoval mj. i předseda přátel Norwichského muzea Chris Sanham, který pomohl spustit výzvu pro získání finančních prostředků „Byli jsme nadšeni zájmem veřejnosti pro záchranu tohoto nádherného nálezu a také jsme nadšeni že se podařilo Norwichskému muzeu sehnat zbývající finanční prostředky. Nyní může tento velmi vzácný poklad zůstat v kraji, kde byl objeven a může tak být všemi obdivován."

Předseda Společného výboru pro muzea v Norfolku pan radní John Ward uvedl: "Pro nás bylo rozhodující, aby se tento velkolepý nález zachránil v národním zájmu a jsme velmi vděční za to, že bylo zajištěno financování, jež umožnilo poklad nechat v Norfolku, kde bude veřejně vystaven. "

Podle staršího kurátora archeologie Norwich Castle, Dr. Tima Pestella je: „...tento nález výjimečným příkladem typu šperků omezených jen pro několik žen s vysokým postavením v sedmém století a je ženským protějškem toho druhu mužské válečné výbavy, objevené také v pokladech "Staffordshire's hoard" a "Sutton Hoo". Tento pohřeb může být spojen s dalšími dvěma bohatými ženskými hroby z raného království východní Anglie, nalezených u Harfordovy farmy nedaleko Ipswiche. To nabízí vzrušující možnost, že se tyto dámy v životě znaly a byly spolu spřízněny.“

Stephen Deuchar, ředitel Umělecké nadace Art Fund, dodal: „Je neskutečné, když se poklad této kvality najde v neporušeném stavu. Za Art Fund jsem opravdu potěšen, že nález u Winfarthingu se nyní připojuje ke sbírce Norwichského muzea, nedaleko místa, kde ležel mnohá staletí. Přidá se k bohaté historii Norfolku a je nadějí, že bude pro návštěvníky velmi zajímavým.“

Sir Peter Luff, předseda Národního památkového fondu NHMF (National Heritage Memorial Fund) řekl: „Jedná se o vzácný a vynikající nález. Kombinace jeho vynikajícího zpracování a vhled do vzniku anglosaských elit a království - klíčového momentu v britských dějinách - znamenalo, že jsme v NHMF cítili, že jeho záchrana musí být naprosto nezbytná.“

Nález byl prohlášen za poklad dle zákona o pokladech z roku 1996 a oceněn nezávislým vládním hodnotícím výborem. Po vyplacení si polovinu rozdělí náleze Tom Lucking s majitelem pozemku, tedy každý něco přes 2 miliony korun. Mnohonásobně vyšší než očekávaná odměna byla stanovena také s ohledem na výjimečnost a místo nálezu.

Pro odborníky je nález vzácným i proto, že může zcela vyvrátit původní domněnky o východní Anglii coby okrajové části dobového zájmu. Podle Luckinga je také zajímavé, že nedaleko hrobu se při dalších detektorových průzkumech objevilo několik předmětů z poč. 6. století, což by dokládalo dlouhodobější využívání oblasti. Předměty jsou dobře zachovalé proto, že tamní půda je pro zemědělství příliš těžká a proto není hloubkově orána. Jak šťastný nálezce a budoucí historik doufá, v dohledné době by mohlo dojít k širším archeologickému průzkumu, protože existuje možnost, že lokalita skrývá i další hroby raného anglosaského období.

Od zavedení zákona o pokladech z roku 1996 bylo cca 90 % ze všech pokladů objeveno za pomoci detektorů kovů.

Roman Němec


Těžká jílovitá půda uchovala hrob a jeho součásti v perfektním stavu


Brož s granáty a náhrdelník s přívěsky


Brož v zemi


Před vyjmutím ze země


Brož před čištěním


Musí být nádhera podobnou brož držet v ruce


Archeologický průzkum horbu


Bronzová mísa - první indikátor výjimečného nálezu

Jeden ze zlatých přívěsků před čištěním

Zdroje: edp24.co.uk, norfolk.gov.uk, arc-humanities.org

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

Za pozitivní přístup ke své historii bych chtěl Brity na rozdíl od čechů pochválit.

Přístup angličanů je parádní ale u nás nereálný. Ovšem takových 20% nálezci a 20 % majiteli pozemku si myslím je fér na obě strany :-D

Neskutečně krásný nález

To pluge: nevím o tom, že by Češi neměli pozitivní přístup k historii. Je to přesně naopak, lidi tady mají jednoznačně velice pozitivní přístup.

Elmara: nenarážím na lidi,ale na stát

Mají se opravdu s čím pochlubit. Neuvěřitelný nález, neskutečná nádhera a dokonalost, pro mne naprosto nepochopitelné co dokázali v té době vyrobit ! Majitelka musela být velmi krásná, bohatá, určitě patřila mezi tu nejvyšší vrstvu obyvatel této oblasti. :-O :-O :-D Úžasné šperky, opravdový a obdivuhodný nález. ;-) ;-)

Nádhera, na tu dobu jednoduché nástroje a tak krásné věci.

Úžasný nález

Přímo neskutečný, ta preciznost a dokonalost. :-O

Úžasný nález. To by mi asi nedala hercna. S takovým zákonem jako mají v GB tak není divu, že se většina nálezů odevzdá. To by se mělo u nás také zavést.
Je normální, když např. můj děda za války něco zakope aby to schoval pro rodinu a já to najdu, tak to musím odevzdat státu.

Za poslední větu patří ozazník :-)

Gregy79, :-D :-D tomu se říká do něčeho šlápnout a druhým krokem ještě rozmáznout ! :-D :-D

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na tomto webu účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru