Na pátek 13. objevil nesmírně vzácný zlatý přívěsek, který nemá obdoby

Kategorie: Nálezy nejenom s detektorem ve Velké Británii a Irsku

Charlie Clarke se věnoval detektorovému hledání teprve půl roku, když narazil na jeho životní nález: Prozkoumával pole ve Warwickshire a zaznamenal silný, poměrně hluboký signál. Jakmile zajel rýčem do země, zaječel prý jako malá školačka: „Můj hlas zněl opravdu dost vysoko,“ popisoval rozesmátý majitel kavárny v Birminghamu okamžik nálezu raně-tudorovského přívěsku s královskými iniciály.

Přívěsek ve tvaru srdce je zavěšen na řetízku o 75 článcích. Je tvořen 24karátovým zlatem, váží 300 gramů. Zdoben je smaltem s iniciály a symboly Jindřicha VIII. Tudora a jeho první manželky Kateřiny Aragonské, dcery španělského krále Ferdinanda II. Aragonského a Isabely I. Kastilské. Motivy stuh nesou legendu TOVS a IORS, nad nimi je zobrazen keř s tudorovskou růží a granátovým jablkem - symboly Kateřiny. Podle odborníků nemá přívěsek žádnou analogii: „Lidé říkají, že je to jako vyhrát v loterii, ale tak to není. Lidé skutečně v loterii vyhrávají. Ale kdy byl naposledy objeven korunovační klenot?“ ptal se v nadsázce Charlie Clark.

Analýza prokázala, že přívěsek je pravý. Co však odborníci nedokázali odhalit, navzdory zkoumání všech dostupných inventářů a dobových snímků, jak jej osobně spojit s Jindřichem nebo Kateřinou. „Nicméně jeho kvalita je taková, že ho jistě buď objednal nebo nějak souvisel s příslušníkem vyšší šlechty nebo vysoce postaveným dvořanem,“ řekla kurátorka Britského muzea Rachel Kingová. „Nic tak podobného a důležitého z období renesance nebylo v Británii nalezeno více než 25 let,“ dodala.

Jedna z pravděpodobných hypotéz se zabývá možností, že přívěsek mohl být objednán nebo dokonce předán jako hlavní cena na jednom ze soubojových turnajů, které měl Jindřich tak rád. Snad v době slavného Field of the Cloth of Gold v roce 1520. I když velikost přívěsku odpovídá spíše ženě, nemusel být vůbec určen k nošení: „Z té doby se nic vzdáleně podobného nedochovalo,“ řekla Kingová. „V Britském muzeu máme největší sbírku předmětů raně tudorovských období z drahých kovů, ale žádný se přívěsku nevyrovná. Nevíme, proč byl ve Warwickshire a kdo ho tam měl. Alespoň zatím ne.“

Badatelům z Britského muzea se podařilo zúžit datum vzniku přívěsku na základě lombardského písma a dekorativních motivů. Byl vyroben po roce 1509 a před rokem 1530, což odpovídá i časové a politické ose dění. Jindřich se v roce 1509 oženil s Kateřinou, v roce 1531 ji vyhnal ze dvora. Jejich manželství bylo anulováno v roce 1533.

Dosud nebyla stanovena cena přívěsku, ale je jisté, že částka to bude jistě velmi zajímavá. Nálezce se o ni podělí s majitelem pozemku. Podle Charlieho bude mít jeho dnes čtyřletý syn díky odměně nejlepší možné vzdělání: „O tom to ve skutečnosti je. Birmingham je trochu drsné místo a myslím, že každý rodič by chtěl pro své děti to nejlepší vzdělání,“ dodal s tím, že i Charlie junior chce být hledačem pokladů, až bude větší.

Přívěsek byl objeven 13. prosince 2019, veřejnosti byl představen až nyní po studiu a konzervaci při prezentaci výročních zpráv Treasure Act za rok 2020 a Portable Antiquities Scheme za rok 2021. Celkem bylo v tomto období zaznamenáno 45 581 archeologických nálezů, z nichž 1 085 je klasifikováno jako poklad – 96 % našli detektoristé, nejčastěji na obdělávané půdě.

Roman Němec

Zdroje: theguardian.com, thehistoryblog.com


Charlie Clark

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

To je Macek :-O

To je krása 👀👀👀 👍

Totok najít u nás na polu tak mě odveze sanitka :-)

Nádhera, zázraky se někdy dějí. Vzpomínka na euforii při nálezu, bude chlapce provázet celý život.
Musel to být opravdu šok, nález je úžasný. 👍😊👌

Ty bláho, na těch fotkách bez měřítka jsem si říkal to by šlo, ale u té s měřítkem dospělého chlapa :-O :-O S tím bych se bál koupat v rybníce :-D

Tohle je fakt bombastickej nález, už jsem na to koukal, když to publikovali Angláni. Tohle najít, tak mi vodejde pumpička :-D Možná to Katka ze vzteku zahodila, když jí Jindra dal vale. Nesla to tehdy hodně těžce a to měla kliku, že jí nedal popravit. Škoda jenom, že s tím není nikde portrétovaná, to by byla teprve naprostá řacha.

Mazeeeec :-O :-O ;-)

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na tomto webu účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru