Na poli za hospodou byl objeven mincovní poklad v hodnotě tří milionů korun

Kategorie: Mincovnictví - Numismatika , Nálezy a záchrané výzkumy v zahraničí , Nálezy nejenom s detektorem ve Velké Británii a Irsku

Čtyřicetiletý detektorista Luke Mahoney šel v neděli 26. července se svými přáteli Danem Huntem a Mattem Brownem na legální detektorový průzkum pole o rozloze 15 hektarů nedaleko Ipswiche. Asi cítil, že toho dne bude mít štěstí, protože už ráno našel nejprve zlatou minci a do poledne stihl ještě šest pencí. Ani zdaleka však netušil, na co se může po obědě těšit.

Po návratu na pole trojice začala objevovat mince takřka „všude“. Záhy narazili na velmi silný signál a ve výkopu asi 60 cm hlubokém našli další mince a pluhem poničený keramický hrnec. V tu chvíli se rozhodli se přestat s hledáním a kontaktovali místně příslušného styčného důstojníka.

„Šli jsme na pole asi v 10 hodin. Ráno jsme něco málo signálů měli, potom jsme našel nádhernou zlatou minci a pár šestipencí. Na oběd jsme šli do blízké hospody. Když jsme přišli zpět na pole, téměř okamžitě jsem měl tento signál a vykopal jsem minci Karla I. Pak jsem měl další signál a další… Byly všude. Bylo to peklo. Po deseti minutách hledání jsem narazil na tento masivní signál a pomyslel jsem si: To je ono! Kopali jsme a spatřili hrnec. Ten pocit, když odstraníte hlínu a spatříte ty mince, je nepopsatelný,“ sděloval své dojmy šťastný Luke, který podle jeho slov vděčí za nález svému detektoru Minelab Equinox 800.

Protože nebylo možné vyslat archeology na místo okamžitě, hlídkoval Mahoney u pole tři dny a dvě noci, aby zabránil případným „nighthawks“ – tzv. „nočním jestřábům“, kteří hledají na archeologických lokalitách a na pozemcích soukromých vlastníků bez povolení za účelem obohacení. „Zůstal jsem na místě tři dny. Nespal jsem, jen jsem tam seděl s otevřenýma očima a hledal noční jestřáby. Čekal jsem ve svém autě celé noci a dával pozor, aby se nikdo nepokoušel ukrást depot. Ještě teď jsem trochu paranoidní,“ řekl Mahoney.

Celkem bylo za dohledu odborníků nalezeno a vyzvednuto 1061 stříbrných mincí z období 15. až 17. století. Odborný odhadce a numismatik Nigel Mills některé z nalezených mincí prohlédl a předběžně stanovil, že soubor má hodnotu nejméně 100 000 liber (asi 2,9 milionů korun). Nejstarší mincí souboru je šilink z období Alžběty I., který se datuje do let 1573 – 78. Soubor také obsahoval větší počet mincí Karla I. z let 1641 – 43. Pravděpodobně je do země schoval někdo, kdo přišel o život v Anglické občanské válce (1642 – 1651).

Stříbrný mincovní depot bude s vysokou pravděpodobností nabídnut muzeím k odkupu poté, co budou koronerem úředně oceněny. Pokud o mince některé muzeum projeví zájem a koupí je, rozdělí se o zisk nálezci s majiteli půdy a blízké restaurace Charliem a Jamesem Buckleovými. „Chci, aby mince šly do místního muzea a peníze z jejich prodeje si rozdělím s mými dvěma přáteli, kteří u nálezu byli se mnou,“ dodal na závěr Luke Mahoney.

Roman Němec


celkem 1601 mincí má hodnotu nejméně 100 000 liber - asi 2,9 milionů korun


depot 1601 mincí ze 16. a 17. století


ten pocit, když mince člověk vyjme z hlíny, je nepospatelný, řekl Luke Mahoney


mincovní depot in situ


Luke Mahoney


Luke Mahoney, Matthew Brown a Daniel Hunt ve šťastné chvilce záhy po objevení pokladu


poklad byl objeven na poli za hospodou Lindsey Rose

Zdroje: eadt.co.uk, bbc.com, telegraph.co.uk, minelab.com

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

Luka známe řadu roků (Pilot mu říká "britský Zipsy") je to borec, co neskazí žádnou srandu. Velký fanda Minelabu a taky piva :-)

Nevím jestli je to pro mě čest nebo naopak :-) Každopádně k nálezu gratuluju. A přeju pro tento měsíc silný játra :-D

To záleží na tom, jak sám sebe vidíš. Jestli jako borce, tak je to taky borec :-)

Tak jo, vidím to stejně :-)

krása

To je huštý :-P

To je šílený gratuluju jim :-)

To nabádá k tomu, aby jsme hledali hlavně v blízkosti těch hospod :-D

To je rozhodně dobrý plán. :-)

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na tomto webu účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru