Norský student za pomoci detektoru kovů našel důkazy o neznámém vikinském tržišti

Kategorie: Nálezy a záchrané výzkumy v zahraničí , Nálezy nejenom s detektorem ve Skandinávii

Třiapadesátiletý student archeologie na Universitě v Tromsø objevil důkazy o dosud neznámém vikinském obchodním centru ve vesnici Sandtorg v severním Norsku. Tor-Ketil Krokmyrdal zde za pomoci detektoru kovů našel stříbrná platidla, spony, šperky a velké množství železných i jiných artefaktů. Analýza předmětů naznačila, že část byla dovezena z Irska, jiné z Finska a dokonce i pevninské Evropy již v 9. století. Díky jeho detektorovým nálezům se stala vesnice Sandtorg nejstarším doloženým obchodním místem v severním Norsku.

Tor je již mnoho let zaměstnán na poště, kde pracuje v logistice, ale detektorovému hledání a poté i archeologii se začal věnovat souběžně před několika lety, když si přečetl knihu „Norské názvy farem“ od Olufa Rygha. V nich se dočetl o domnělém původu názvu vesnice Sandtorg: Sandr znamená „písčitý“ a torg znamená „čtverec“, což je souhrnné označení pro tržiště. Tedy volně přeloženo jako „tržiště na písku“ (pláži).

Ačkoli do té doby neexistovaly žádné písemné prameny ani archeologické nálezy, které by původ názvu potvrzovaly, začal místo systematicky prohledávat zhruba od roku 2013. Zpočátku při pobřeží nenašel nic zajímavého, protože si neuvědomoval, že v době Vikingů byla hladina a tedy tržiště výše. Když se ale přesunul o něco dále od pobřeží, přišly první úspěchy...

Výsledky několikaletého individuálního výzkumu shrnul v magisterské práci, jejíž závěry nyní překvapily norskou vědeckou obec. Podle dřívějších pramenů měla být vesnice jakožto obchodní místo doložena od počátku 13. století. Krokmyrdalovy objevy však posunuly historii obce nejméně o 300 let do minulosti. „Tento objev znamená, že vědci musí od nynějška opět uvažovat o tom, jak společnosti a obchod ve věku Vikingů a raného středověku fungovaly,“ řekla vedoucí Krokmyrdalovy magisterské práce Marte Spangenová.

Profesorka je výkonem jejího studenta nadšena: „Dnes je pro studenty velmi neobvyklé mít vlastní výzkum v terénu a ještě méně běžné najít vlastní materiál. Individuální nálezy Krokmyrdala mohou být důležité pro pochopení celé tehdejší tržní sítě a mimo jiné také to, jaké činnosti spojené s výrobou železa probíhaly v severním Norsku,“ vysvětlovala Spangenová a dodala, že nálezy pravděpodobně zvýší význam používání detektorů kovů ve výzkumné činnosti.

Sandtorg leží na břehu průlivu Tjeldsundet. Pro lodě plující ve zdejších silných proudech byla ideálním přístavištěm. Navíc je „poloha také velmi strategická z hlediska obchodu,“ řekl Krokmyrdal. „Proud v Sandtorgu je opravdu silný a všechny lodě museli čekat, než se proud obrátí, aby mohly pokračovat v cestě,“ doplnil. Norské ságy naznačují, že místní pohlaváři ovládali území kolem Tjeldsundetu a pravděpodobně zde organizovali lodní dopravu již v době železné. Za vikinského období to byla již čilá obchodní křižovatka, kde se střídalo a měnilo obrovské množství zboží.

Krom obchodu se místní lidé pravděpodobně specializovali také na opravy a stavby lodí. Značné množství železa z objevů Krokmyrdala by mohlo právě s touto činností souviset. Pokud se teorie potvrdí, byl by to jedinečný nález v celém Norsku. Již nyní je potvrzeno, že ve vesnici byla dlouhodobě aktivní kovárna.

Tor-Ketil Krokmyrdal získal pro vyhledávání s detektorem kovů povolení od Národní památkové rady. Nyní chce pokračovat ve svém průzkumu i na místech, která byla dříve chráněna, kam se s detektorem bez povolení nesmělo. Po ukončení studia se plánuje věnovat archeologii naplno profesně – bude součástí výzkumného týmu na projektu výstavby dálnice Hålogaland. Již spoustu let je ale coby detektorista spolupracovníkem muzea v Tromsø a má „na svědomí“ velkou část tamní sbírky.

Roman Němec

Olověné závaží s bronzovým zdobením zřejmě irského původu
Olověné závaží s bronzovým zdobením zřejmě irského původu

Importy v době Vikingů - vlevo kování východního původu, vpravo závaží pravděpodobně z Irska
Importy v době Vikingů - vlevo kování východního původu, vpravo závaží pravděpodobně z Irska

Stříbrné platidlo se střižením na obou koncích
Stříbrné platidlo se střižením na obou koncích

Sandtorg v roce 1895 - zdroj Wikipedia
Sandtorg v roce 1895 - zdroj Wikipedia

Dnešní vesnice Sandtorg
Dnešní vesnice Sandtorg

Fotografie z roku 2013 - Tor Ketil Krokmyrdal před zahájením studia s nálezy odevzdanými místnímu muzeu
Fotografie z roku 2013 - Tor Ketil Krokmyrdal před zahájením studia s nálezy odevzdanými místnímu muzeu

Tor Ketil Krokmyrdal
Tor Ketil Krokmyrdal

Zdroje: sciencenorway.no, itromso.no, thehistoryblog.com,

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

V chatu není žádný příspěvek.

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na tomto webu účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru