Objevil římský prsten detektorem, který dostal od Ježíška

Kategorie: Nálezy nejenom s detektorem ve Velké Británii a Irsku

Mike Burke (54) objevil na předzahrádce svého domu v Cornwallu 2000 let starý římský prsten. Podařilo se mu to detektorem kovu, který dostal na Vánoce od manželky. Na šperku je vyobrazená Ceres – římský bohyně úrody a obilí. 
 
Prsten je vyrobený ze zlata, nyní ho zkoumá příslušný styčný důstojník. Čeká se, až ho prohlásí za poklad. Burke se hledáním pokladů zabývá teprve rok. První detektor kovu dostal od manželky na Vánoce v roce 2020. Společně totiž sledovali televizní seriál The Detectorists. Burke dostal detektor Garrett Ace Apex.
 
Svůj doposud největší nalezený „poklad“ našel Burke těsně před koncem roku 2021. Prsten pochází z období kolem prvního až druhého století našeho letopočtu. Nálezce je vysloužilý vojenský policista, který se stal učitelem matematiky. Šperk předl příslušnému styčnému důstojníkovy z muzea Cornish Life.

Burke objevil prsten v západním Cornwallu. Podle historiků se obecně nepředpokládá, že by vliv Římanů v minulosti dosáhl až do této oblasti. Nový nález ale může tuto teorii změnit. 

„Prsten jsem naše na naší zahrádce. Dřív jsem tam nemohl hledat, protože je moje žena vášnivou pěstitelkou květin. Jenže na konci roky byly rostliny suché a chystali jsme zahrádku celou shrabat. Tak jsem si říkal, že manželce určitě nebude vadit, když si toto místo projdu s detektorem kovu,“ zavzpomínal hledač.

Strávil dvacet let v americké armádě jako vojenský policista, z toho sedm let jako vězeňský dozorce ve vojenských věznicích, a nyní pracuje jako lektor matematiky na místní vysoké škole v Penzance.

Od doby, co se začal věnovat hledání s detektorem kovu, zjistil, že je to perfektní způsob, jak se uvolnit. „I když jsem venku se skupinou čtyřiceti dalších lidí, nasadím si sluchátka, jdu se projít po poli a jsem úplně sám v klidu a pohodě. Slyším jen pípání z detektoru kovu,“ uvedl ještě Burke. 

Mezi jeho předchozí objevy patří dvoupencová mince ze sedmdesátých let, půlpence z předchozích desetiletí a plechový medvídek, který mohl být součástí dětského chrastítka. Poté, co našel podezřelý římský prsten, lehce jej opláchl vodou a zveřejnil jeho fotografie na facebookové skupině pro vyhledávání kovů s dotazem, zda někdo neví, co je to za šperk. Přišla mu rychlá odpověď, že je to poklad a musí kontaktovat styčného důstojníka.

Podle prozatímní teorie jde o římský rytinový prsten vyrobený ze zlata a vážící 12,8 gramů. Zobrazuje Ceres, římskou bohyni zemědělství, obilí, spravedlnosti, míru a mateřství, vyrytou do chalcedonového drahokamu. „Každý den, kdy se na prsten dívám, mám stále třesavku. Prostě si nedokážu představit, že jsem našel něco takového,“ přiznal nálezce.

Zdroje: www.dailymail.co.uk

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

Pjeknej kus o:-) :-D

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na tomto webu účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru