Orknejská svatyně předchází Stonehenge o 500 let

Kategorie: Archeologie a nálezy detektory , Nálezy a záchrané výzkumy v zahraničí

Archeologové zatím nalezli nepoškozené artefakty včetně dekorací na stěnách, barvivo a barevné nádoby, které dále přispívají k pochopení neolitických lidí. Experti věří, jak naznačuje masivní vnější stěna, že nejednalo o světskou stavbu. Dispozice poukazuje na významné náboženské místo. Odborníci datují svatyni do doby zhruba 500 let před Stonehenge, o kterém se myslelo, že byl „pupkem“ doby kamenné v Británii.

Bohužel pouze 10% celého naleziště Brodgarův Ness bylo zatím odkryto. Může trvat celé roky, než bude možné určit stáří a měřítko objevu. Naleziště se nachází se nedaleko existujících kamenných kruhů „Brodgarův prsten“ a vztyčených kamenů Stenness. Nedaleko města Stromness. Odkrytá stěna obklopující naleziště byla postavena z 10 000 tun opracovaného kamene a mohla dosahovat výšky až 10 stop (cca 3m).

Okrejská svatyně starší než Stonehenge

Za pomoci termální technologie byla oblast odhadnuta svoji velikostí na pět fotbalových hřišť. Některé části mohou být starší než Stonehenge v jihozápadní Anglii. Možná i o 800 let. Vzorky živočišného uhlí ze základů zdi se kloní k roku 3200 př. n. l. V sutinách jedné z budov byla také nalezena třiceticentimetrová figurka s hlavou, tělem a dvěma očima, zvaná Brodgarův chlapec. Před 18 měsíci byl učiněn další úchvatný nález. Kámen nabarvený červeně, oranžově a žlutě. Jde vůbec o první důkaz na území Británie o tom, že pravěcí lidé používali barvy k dekoraci svých budov.

Okrejská svatyně Okrejské ostrovy


Manažer projektu Nick Card říká, že nálezy nejsou v britské prehistorii paralelní. Spletitost objevů úplně mění současnou vizi, jak vypadala krajina před 5000 lety. Rozsah naleziště je srovnatelný se středomořskými opevněnými centry antického období. Pan Card dodává: „Jde o obrovský objev, jehož rozsah a komplikovanost je naprosto unikátní. Nejdříve jsme mysleli, že se jedná o osadu. Ale nyní se přikláníme k hypotéze chrámového střediska. To je něco, co si spíše spojujeme s antickým světem.“ Archeolog Julian Richards, autor několika publikací o Stonehenge nález komentuje: „Vypadá to, že stavba spadá do doby, kdy byl Stonehenge, abychom tak řekli, nepodstatný. Mysleli jsme si, že víme jak to vypadalo v době kamenné a pak něco takového obrátí vše vzhůru nohama.“

Související články

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

Zajímavé jako vždy :-)

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na tomto webu účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru