Perfektně zachovalé gagátové šperky v mohylovém hrobě z doby bronzové

Kategorie: Nálezy nejenom s detektorem ve Velké Británii a Irsku

Unikátní, nádherně zpracovaný 4 000 let starý náhrdelník byl objeven při archeologických vykopávkách na ostrově Man v roce 2019. Šperk byl tvořen 122 korálky z černého jantaru v sedmi řadách nad sebou. Nyní byl prohlášen za poklad a bude vystaven pro veřejnost.

Soubor gagátových korálků byl nalezen na západní straně ostrova Man při archeologickém projektu „Round Mounds of the Isle of Man“, který se zaměřuje na pohřební praktiky doby bronzové. Čtyřletý výzkumný projekt vznikl ve spolupráci mezi univerzitami Leicesteru a Newcastlu za podpory Manx National Heritage (MNH). Náhrdelník je na ostrově prvním nálezem svého druhu. Byl odkryt spolu s lidskými ostatky v kruhovém mohylovém hrobě.

Gagát je tmavý a hořlavý mineraloid složením podobný uhlí, který vznikal rozkladem dřeva za vysokého tlaku. Ve Velké Británii byl těžen v okolí Whitby. Byl nalézán i v neolitických hrobech na území Čech. Oblíben byl již od pravěku přes římské období až po středověk. Bývala mu připisována magická ochranná moc.

„Korálky pocházejí z rané doby bronzové kolem roku 2 000 před naším letopočtem,“ řekla Allison Foxová, kurátorka oddělení archeologie v MNH. „Prošly pečlivým čištěním a konzervací, protože černý jantar je poměrně křehký materiál náchylný k štěpení. Avšak i když byly v zemi tak dlouho, můžeme je vidět téměř dokonalé. Doufali jsme, že najdeme keramiku a také některé další artefakty, jako je pazourek. Ale nikdo z nás skutečně neočekával artefakty této kvality.“

Všech 122 korálků bylo součástí složitě zdobeného náhrdelníku ve tvaru půlměsíce, další část korálků tvořila podobně laděný náramek. Sedmiřadý náhrdelník zřejmě pocházel z dílny v oblasti Whitby v Severním Yorkshiru: „Objev dokazuje, že ostrov (Man) byl součástí společnosti a komunity pobřeží Irského moře,“ vysvětlila Allison Foxová. A doplnila, že šperky byly ve své době „pravděpodobně velmi cenné“ a pro pohřbenou ženu jistě osobní. „Myslím, že byla vysoce postavenou a uznávanou osobností v rámci komunity.“

Přestože byl náhrdelník objeven kompletní, dosud probíhá konzervace některých korálků. Vystaven bude v galerii Muzea Manx v Douglasu.

Roman Němec

zdroje: bbc.com, itv.com, canadatoday.news


Celkový pohled


Detail zdobení


In situ


Pro majitele pozemku byl výzkum mohyly fascinujícím zážitkem


Náhrdelník bykl objeven v mohylovém hrobě asi 2 m od vrcholu mohyly


Náhrdelník byl tvořen sedmi řadami korálků

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

Já už to nevydržím 🤭 Je to prostě nádherný objev, šperk 👍, i když je to ,to zneuctění hrobu , posledního odpočinku konstrukce zesnulého. ☝

:-)

Někde už jsem viděla článek, kde psali o jantaru. Na fotkách byly černé kousky, tak mě to dost překvapilo, jantar nebývá černý, ale pokud jde o gagát, jak je tu psáno, tak to leccos vysvětluje... Ale vidím poprvé, že by byl gagát přirovnán k jantaru. Jde v podstatě o něco jako přírodní asfalt, případně transformované dřevěné uhlí za specifických podmínek.... Ale vyhráli si s tím, vyrobili krásný náhrdelník, to se musí nechat.

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na tomto webu účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru