Pod studentskou kolejí v Cambridge bylo nalezeno unikátní anglosaské pohřebiště

Kategorie: Nálezy a záchrané výzkumy v zahraničí , Nálezy nejenom s detektorem ve Velké Británii a Irsku

Pod nedávno zbořenou kolejí univerzitních studentů byl objeven raně středověký hřbitov s více než 60 hroby a 700 zachovalými předměty z období mezi lety 400 – 650 n.l. V místě byly také identifikovány struktury doby železné a stopy římských zemních prací.

Již od 19. století archeologové věřili, že v západním Cambridge býval raně středověký / anglosaský hřbitov. Budovy v Croft Gardens, ve kterých až donedávna přebývali studenti a zaměstnanci školy, byly loni v létě zbořeny, aby uvolnily místo modernější výstavbě. Před jejím zahájením tudíž mohl tým z Albion Archaeology poprvé lokalitu prozkoumat komplexně. V rámci záchranného výzkumu zde bylo odkrylo přes 60 hrobů s více než 700 předměty, jako např. bronzové brože, korálkové náhrdelníky, meč, nože, keramika či skleněné banky.

Doktorka Sam Lucyová, archeoložka se zaměřením na středověk z University of Cambridge uvedla, že objev hrobů z různých období byl „velmi neobvyklý a opravdu zajímavý“. Většina pochází z raného středověku ve 4. až 7. století našeho letopočtu, kdy Anglosasové žili spíše na východě Anglie, ale podle Dr. Lucyové existovala „malá skupina, která mohla být pozdně římská“. A dodala, že hlubší, kameny lemované hroby „obvykle nejsou raně středověkou praxí“.

„V anglosaských hrobech bývali lidé pohřbení plně oblečeni, jejich brože a korálky drží jednotlivé části oblečení pohromadě,“ řekla doktorka. „Někteří z nich mají kopí a pozůstatky štítů.“ Podle ní má objev „obrovský potenciál pro další výzkum a možné odhalení, co se odehrávalo v oblasti Cambridge během tohoto konkrétního období“.

Archeologové jsou překvapeni, v jak dobrém stavu hřbitov našli. Dr. Caroline Goodsonová, učitelka raně středověkých dějin v King's College uvedla, že nalezené lidské ostatky jsou pozoruhodně dobře zachovány díky zdejší alkalické půdě.

Ačkoli bylo Cambridge římským městem, byli lidé pochovaní na tomto místě spíše „běžným obyvatelstvem žijícím na vesnicích“, řekla doktorka Lucy. „Získáváme opravdu pěkný obraz komunity a jejího umírání. Snažíme se to využít k tomu, abychom se dozvěděli něco o tom, jak také žili svůj život,“ dodala.

King's College se rozhodla financovat čtyřleté výzkumné stipendium pozdně středověké a rané římské Británie, aby pomohla s prozkoumáním místa. Vědci nyní studují ostatky, textilie a další pohřbený majetek, aby zjistili, jaké byly počátky této populace, čím se ti lidé živili, kterými nemocemi trpěli, jaká měli zranění, a jaký byl jejich životní styl.

Z Croft Gardens se stane ubytování pro postgraduální studenty. Nová stavba má být dokončena v roce 2022.

Roman Němec

Zdroje: bbc.com, medievalarchives.com, theguardian.com, dailymail.co.uk

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

Pěkné!!! :-) Kdoví, kolik podobných míst je zastavěných u nás :-(

:-O

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na tomto webu účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru