Příbehy předmětů - Příběh Druhý Třetí neděle adventní roku 1944

Kategorie: Nálezy a záchranné výzkumy v ČR a SR , Druhá světová válka

Ahoj kamarádi

V minulém příspěvku jsem Vás uvedl do příběhu bombardéru B24 Liberátor No77 sestřeleného při letecké bitvě nad Hanou 17.12.1944. Tento letoun jsem nevybral náhodou. V průběhu let 2016-20 jsem se opakovaně na místo havárie vracel a nálezy s kterými se chci s Vámi podělit, nechť jsou důkazem, že stále, i když Vám všichni budou tvrdit že lokality jsou dávno vybrané, se dají pořád najít zajímavé věci. Trpělivost a pokora ale především ,,inovátorská prospektorská metoda postupného plošného překopání „ přinesla své plody, bylo to ale opravdu vydřené.-)

Na úvod jsou dvě fotografie místa dopadu, to jen pro zajímavost r.2016 vs 2020, vzpomínaná kůrovcová kalamita a sudetské vichry změnili lokalitu k nepoznání. (foto 15 + 16) Na stránkách kontaminace.cz z r.1954 (foto 17) je zase patrný průsek v lese, který způsobil pád letounu. Byl to hustý lesní masív, později, v rámci vytvoření VVP Libavá celá oblast zůstala za plotem z ostatného drátu. Trosky se nachází v pásmu cca 15 x 4m, 15 až 30 cm pod povrchem. První nálezy - osobní věci členů posádky jsem našel v prostoru kde průsek začíná (bráno zleva), věci z kokpitu naopak na straně opačné. Zdánlivě nelogické, ale je nutné počítat s tím, že když se několik tun kovu zřítí na jedno místo je fyzika nevyzpytatelná …navíc lesácké cesty, mí předchůdci badatelé a další faktory obrací logiku naruby. Pravdou je, že mým prvním motivem, kdy jsem se začal o lokalitu blížeji zajímat byl nález pilotního odznaku a dalších osobních věcí Lt.Haileyho badatelem z Olomoucka, věci z kabiny které Vám dnes představím ,byly několik málo metrů od místa, kde pravděpodobně leželo jeho ohořelé tělo. Ze zprávy z kroniky zaniklé obce Gross Dittersdorf ( Čemrná) vyplývalo, že dva z letců nebyli identifikováni ( velitel Lt.Hailey a co-pilot Lt.Hendrix foto 21).

Přiznám se, že jsem pevně věřil, že alespoň jednu ID známku najdu, ve dvou případech v podobných kulisách ( Milovany, Václavov) se to kolegům podařilo..to nevyšlo, ale pojďme k nálezům. Řekl bych, že k těmto věcem mám asi nejosobnější vztah, byly přímo v centru dramatu, mají jenom jednu chybu, že neumějí vyprávět.-) Obr.1,2,3,4 Moje nejoblíbenější maličkost, zadní krytka palubní UV lampy od fy.Grimes M.FG.Co Urbana, Ohio,, Identifikoval jsem ji až po letech při podrobnějším zkoumání potencionálně zajímavého šrotu, který jsem si nechával na dlouhé zimní večery… postupně začal objevovat nápis, zajímavé je promáčknutí směrem dovnitř, ve směru nárazu..měla to z první ruky, UV lampa je na ústředním místě kokpitu Obr.5,6. Kontrolka chodu motoru, byla umístěna před pilotem, každý ze čtyř motorů měl svou. Před pádem do lesa se z bombardéru odlomilo levé křídlo i s oběma motory, jestli na místo dopadl trup s jedním motorem nebo dvěma lze jen spekulovat, jeden vnitřní to byl ale minimálně..možná je to právě ona.. Obr.7, 8. Úlomek páčky Mixture..piloti měli před sebou trojici pák po čtyřech (na každý motor jedna) s jednotlivými symboly B, T, M…B –nastavení sklonu vrtulových listů, T – Throttle Přípusť vzduchu do motoru a konečně M- Mixture – bohatost směsi Obr.9, 10 Kolečko –ovladač autopilota , ofuk kabiny (hnědá věc)..v jednom místě, vyvýšeném náspu lesní cesty se na mě v jednom okamžiku po pár kopnutích vyvalily všechny tyhle poklady, úlomky snad všech možných páček, na obrázku je i zlomek přepínače UV lampy (s bílou čárkou),část rámu budíku, zlomek spodní kulové věže. Obr.11,12. Ovládací kolečko radiokompasu Pionnier, kolega před lety našel štítek od tohoto přístroje, umístěno přímo ve středu kokpitu. Obr 13 + 14 Interiér kabiny B24 s popiskami kde byly výše popsané věci umístěny ( kokpit celý - 1. UV lampa, 2 Mixture, 3.Ofuk kabiny, 4.Radiokompas Pionnier s ovlacim kolečkem) /kokpit detail – 1. Kontrolky motorů, 2 Ofuk kabiny, 3. Autopilot kolečko ovládání/ V závěrečném pokračování nás bude čekat tajemství modrého sklíčka a pár dalších zajímavostí.

kein

1
1
OLYMPUS DIGITAL CAMERA
OLYMPUS DIGITAL CAMERA
 
 
 
 
 
 
 
2
2
3
3
4
4
5
5
6
6
7
7
8
8
OLYMPUS DIGITAL CAMERA
OLYMPUS DIGITAL CAMERA

 

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

V chatu není žádný příspěvek.

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na tomto webu účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru