Raně středověký rukopis ukrýval nejstarší kompletní mapu hvězd

Kategorie: Nálezy nejenom s detektorem na blízkém východě

Vědci objevili fragment nejstarší známé kompletní hvězdné mapy na světě. Část mapy nalezené pod textem na listu středověkého pergamenu je považována za kopii dávno ztraceného hvězdného katalogu z dílny řeckého astronoma Hipparcha z druhého století před naším letopočtem.

Fragment byl ukryt pod devíti listy Codexu Climaci Rescriptus uloženého v klášteře sv. Kateřiny na Sinajském poloostrově. Jedná se o palimpsest, kdy původní texty byly z pergamenu seškrabány a nahrazeny novými. Vědci se zprvu domnívali, že pod novějším textem v aramejštině najdou ještě starší křesťanské texty, ale multispektrální zobrazení odhalilo něco mnohem překvapivějšího: čísla udávající ve stupních délku a šířku souhvězdí Corona Borealis (Severní koruny) a souřadnice hvězd nacházejících se v jejích nejvzdálenějších rozích.

„Byl jsem od začátku velmi nadšený,“ řekl vedoucí týmu Victor Gysembergh, vědecký historik z Francouzského národního centra pro vědecký výzkum (CNRS) v Paříži. „Okamžitě bylo jasné, že máme souřadnice hvězd.“ Vzrušení výzkumníků vzrostlo, když jim souřadnice umožnily poměrně přesně odhadnout datum, kdy byly souřadnice zapsány – pravděpodobně jím byl rok 129 př. n. l.

Hipparchos žil asi v letech 190 př. n. l. až 120 př. n. l. Většinu svého pozdního života strávil astronomickými pozorováními z ostrova Rhodos. Nezůstalo po něm mnoho dokumentace, ale historické texty jeho následovníků mu připisují řadu působivých vědeckých pokroků. Např. přesné modely pohybů Slunce a Měsíce, vynalezení stupnice jasu pro měření hvězd, rozvoj trigonometrie a prdvěpodobné vynalezení astrolábu pro výpočet přesné polohy nebeských těles.

Hipparchos katalogizoval zhruba 850 hvězd na noční obloze a zaznamenal jejich přesné umístění a stupně jasu. Porovnáním vlastní kompletní hvězdné mapy s fragmentárnějšími měřeními jednotlivých hvězd starších astronomů si Hipparchos uvědomil, že vzdálené hvězdy byly o 2 stupně od jejich původních pozic posunuté. Došel k závěru, že zdánlivě pevné polohy hvězd se posouvají: Země byla v pohybu, otáčela se kolem své osy jako kolovrátek o 1 stupeň každých 72 let.

Vědci pořídili 42 fotografií každé z devíti stránek za pomoci různých vlnových délek. Fotografie následně skenovali za pomocí počítačových algoritmů, které zobrazily lidským očím skrytý původní text. Po přečtení souřadnic odborníci využili původní učencovu myšlenku planetární precese zemské osy, ale obráceně. Dostali tak souhvězdí Corona Borealis zpět do roku, kdy zářila na obloze přesně v místě, kde ho skrytý text popisoval.

Datum původního záznamu hvězdné oblohy tedy pocházelo z roku 129 př. n. l., ale ještě zbývalo zjistit, kdy přesně byla kopie mapy zhotovena. Datováním devíti folií paleografickou identifikací bodů historicky odlišných psacích stylů byl text datován do 5. nebo 6. století našeho letopočtu. Kopie Hipparchova katalogu se tedy používaly i o více než 700 let po jeho smrti!

Porovnáním staršího záznamu s jiným samostatným středověkým latinským rukopisem zvaným Aratus Latinus, který měl také obsahovat část kopie Hipparchova originálního katalogu, výzkumníci potvrdili, že souřadnice rukopisu Aratus pro souhvězdí Draka, Velké medvědice a Malé medvědice také pocházejí z roku 129 př. n. l. Poskytují tak poměrně přesvědčivý, byť nepřímý důkaz, že nově nalezená část mapy pochází ze stejného zdroje.

„Nový fragment ho dělá mnohem, mnohem jasnějším,“ řekl Mathieu Ossendrijver, historik astronomie na Svobodné univerzitě v Berlíně „Tento hvězdný katalog, který se v literatuře vznášel jako téměř hypotetická věc, se nyní stal velmi konkrétním.“

Odborníci doufají, že pro další výzkum se jim podaří naskenovat další strany kodexu. Většinu ze 146 jeho folií v současné době vlastní americký miliardář a zakladatel Hobby Lobby Steve Green. Je vystavena v jeho Muzeu bible ve Washingtonu. V roce 2021 byla Hobby Lobby federálními úřady donucena vzdát se 17 000 pašovaných artefaktů, původně uloupených během války v Iráku.

Vědci se domnívají, že v dalších více než 160 palimpsestech kláštera svaté Kateřiny se mohou skrývat i jiné poklady, nejen stránky hvězdného katalogu. Dřívější rozbory vedly např. k objevům neznámých řeckých lékařských textů, včetně chirurgických postupů, receptů na léky a či popisy léčivých rostlin.

Roman Němec

Zdroje: livescience.com, nature.com, journals.sagepub.com


kláštěr sv. Kateřiny na Sinai

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

Ten klášter je naprosto úžasný

Ty arabské státy, mají takovou úžasnou historii a památky, že se jeden diví, proč toho konečně nevyužijí. Furt tam je nějaký konflikt, kdo by tam pak jezdil za historii, když tam jde mimo bezpečná letoviska o kejhák 🤷‍♂️

Cement: Obyčejný lidi válčit nechtěj. Tohle jde za lídry s mocenskými zájmy. Je jedno ve jménu čeho a proč, zneužijou k tomu cokoli. Podívej jak se proruský pitomci chovaj u nás.

V Rusku jsou taky nádherné památky ☝Pro ruský člověk může být i ten , který má rád dobré lidí v rusku,tak jako kupříkladu má rád dobré Němece,Uruguayce, Kambodžany ....., bohužel to může být i ten , který má rád ty špatné a neznamená to,že ten první prorusky je stejný jako ten druhý ☝☝☝🤭 Podněcování nenávisti ve jménu lži ,nás jednou zničí👍

Termín proruský má jednoznačný význam: proruský přídavné jméno · tvrdé
—podporující Rusko nebo jsoucí v souladu s jeho politickými zájmy

Já su Moravák jednou bych se chtěl podívat na pyramidy a cestou bych se chtěl zastavit v Sinaji,pak kupříkladu do Sýrie, pokud mě mezi tím cestou někdo s jednoznačným názorem, neuřízně hlavu 👍🤭😁

Jednoznačnej význam slova nemůžeš znásilnit svým výkladem ani jako moravak 😜😃 já bych zase jako Čech nerad např další dvacetiletou pomoc od russáků. Nebo jiné kremelské laskominy tak oblíbené místními komunisty a nahnedliky.

Ty jako Čech to znásilnit můžeš a já né ☝já taky nemám rád komunisty☝já prostě nemám rád zákeřné lidi🤭😁 My si prostě nerozumíme, ale zde jsme na jedné lodi 👍 Mě se kupříkladu líbí tento článek, kde starověký astrolog katalogizoval 850 hvězd, že snad vynalezl astrolab a zařízení na měření hvězd a že část těchto stránek kodexu, vlastní nějaký miliardář ve Washingtonu, ve vlastním muzeu . Tož tak, já jsem si to rád přečetl a je to zajímavé 👍

Nerozumíme a neznasilnil.. Napsal jsem termín proruský v tom pravým významu a ty si to vykladas po svým. Co už. Patlat se v tom nebudem.

Nebudem a taky jsem nic neznasilnil. Patlat jsem se v tom nechtěl a ani nechci ☝👍😁 Budeme raději bádat a studovat👍

Pachakutiq: někdo zaměňuje Rusy za Sověty no takový je svět

Tak to su klidný , prosovět nejsu určitě, to mě nikdo nepřišije 👍😁

Kim no, a někdo si plete vlastenectví s vlastenčením nebo dokonce vlastizradou. A to si představ že mezi námi existujou i neonacisti co našli v Putinovi svýho novýho vůdce a klidně se spojují s komunista na. To jsou paradoxe.

Nechceš snad tvrdit že Sověti nejsou rusové že ne? Asi jako že Cement je moravák ale není současně Čech. Oni vlastně ty russáci nenapadli Ukrajinu, jako Sověti nenapadli nás. A nemají velení z Kremlu dnes jako tenkrat..

Čechy ,Morava ,Slezsko = Česká republika. Říct že jsem Moravák, je legitimní, jako říct, že jsem občan České republiky, páč je to součást jednoho státu ☝ ...
Osočit z vlastizrady, můžeš nějaký fanatický extrémismus a ne lidí co mají strach a obavu atd v ,,demokraté " zemi . Díky mediálním ,politickým lžím a podněcování k nenávisti ,jsou nazýváni prorusaky a já nevím čím možným☝Nikdo normální snad nesouhlasí z tím co se děje.🤷‍♂️☝
Laskavě mě nechytej za slova a nepřirovnavej a nepolitizuj mě, ve svých výkladech☝☝☝

Pachakutiq: tolik slov a tolik nepřesností. Hádat se tu nebudu tady je to o hledání.

Ode dneška už si přečtu články jako je tenhle a nebudu je raději komentovat , páč se to zvrhne vždycky v něco nechtěného ☝

Cement ;-)

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na tomto webu účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru