Římský poklad se 44 šperky a 33 stříbrnými lžícemi

Kategorie: Poklady , Nálezy nejenom s detektorem ve Velké Británii a Irsku

Nádherný objev se před 42 lety podařil hledačům s detektory kovu v britském Norfolku. Objevili římský poklad, jehož součástí byla zlatá rytina s tančícím Satyrem i tři desítky stříbrných lžic. Nyní se krásné nálezy vrací zpět na „místo“, kde byly nalezeny.

Poklad objevili v listopadu 1979 hledači s detektory kovu Arthur a Greta Brooksovi. Porušili ale tehdejší zákon, podle kterého byli povinní nález oznámit, aby se mohl provést řádný archeologický průzkum dané lokality. Dvojice však poklad zamlčela. Nakonec se ale zpráva o objevu zlatých šperků a stříbrných lžic rozkřikla. Poklad získalo Britské muzeum.

Poklad je nyní vystavený v Norfolku jen kousek od místa, kde ho hledači před 42 lety objevili. Depot zahrnoval 44 šperků a 33 stříbrných lžic ze čtvrtého století. V muzeu Ancient House ukazují jen pár předmětů, které vybral sám ředitel Oliver Bone. Výstava potrvá rok a jmenuje se „11 nejlepších a nejzajímavějších předmětů“.

Mezi nejpozoruhodnější předměty bezesporu patří například zlatá spona s tančícím Satyrem. V řecké mytologii syn boha Herma nebo Siléna. Satyrové jsou zařazováni mezi polobohy, spíše však mezi horské a lesní démony. Jde o průvodce boha vína Dionýsa, také jsou v družinách boha Pana.

Dalším krásným šperkem je také křiklavě bílý prsten nebo náhrdelník. Zajímavé jsou i stříbrné tepané lžičky. Bone uvedl, že poklad má pravděpodobně spojitost s kultem římského božstva plodnosti, ochránce polí a stád. Říkalo se mu Faun. Podle slavnějšího římského básníka Vergila byl Faun otcem krále Latina.

„Nález tohoto pokladu tenkrát archeology opravdu překvapil. Pochází totiž z roku 390 našeho letopočtu, kdy byla Británie oficiálně křesťanská. Depot byl pravděpodobně pohřben jako oběť bohům, protože se poblíž nacházely další zakopané hromádky předmětů. Jde například o železné věci v Kilverstone,“ zmínil Bone. 

Nejde zdaleka o jediný poklad, který hledači s detektory kovu v Norfolku nalezli. Před dvanácti lety dokonce hledači z USA zaplatili 2200 liber, aby si mohli projít s detektory kovu políčko v Norfolku. Objevili vikingský přívěšek, který tvoří dvě kladiva boha Thóra. Psali jsme o tom zde: Hledání za 2200 liber

Zdroje: www.bbc.com

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

:-O

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na tomto webu účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru