Roky čekal, až bude moci hledat na vytipovaném poli. Pak objevil poklad středověkých mincí...

Kategorie: Nálezy nejenom s detektorem ve Velké Británii a Irsku

Když Alan Baxter našel na farmářském poli ve skotském Fife masivní stříbrný a zlacený středověký prsten ze 13. století, věděl, že v okolí mohou být další staré artefakty. Avšak tvrdé a vysoké strniště z husté úrody ovsa kažodoročně znemožňovalo hledání a tak musel čekat 4 roky, než farmář zasadil a sklidil mrkev.

„Kvůli mrkvi proběhla hluboká orba a já jsem konečně mohl dostat svůj detektor těsně nad zem, řekl Baxter pro BBC Scotland News s tím, že hledání ve strništi bylo prakticky nemožné. „Snad každý metr jsem měl signál. Nemohl jsem se pohnout, všude bylo něco. Vůbec jsem nechtěl jít domů,“ popisoval první dny hledání na trpělivě vyčekaném poli šťastný detektorista.

Vrcholem jeho hledání byl soubor mincí z období vlády skotského krále Jakuba III: „Vytáhl jsem svůj první halíř a věděl jsem, že je opravdu vzácný, protože naše mince znám,“ vysvětloval. „Poté se to opakovalo a během několika týdnů jsem jich našel celkem dvaapadesát. Držet něco stovky let starého, je výjimečné. Dostanete skutečné mravenčení, které přejíždí po celém těle a které trvá celý den a celou noc,“ dodal.

500 let staré mince jsou měděné a mají nepravidelný tvar. Překvapivě jsou velmi zachovalé. Na jedné straně zobrazují Saltire - kříž svatého Ondřeje a na druhé korunu. Ve své doby měly hodnotu čtvrt penny. Odborník ze Skotského národního muzea uvedl, že se jedná o první nález mincí Jakuba III. od roku 1919. Za odevzdaný soubor inkasoval Alan Baxter 5000 liber – asi 150 000 Kč.

Podle skotského práva musí být všechny nálezy archeologického, historického nebo kulturního významu hlášeny a může si je nárokovat koruna. Detektorista může hledat výhradně s povolením majitele pozemku. Nálezy jsou poté přidělovány muzeu prostřednictvím systému Treasure Trove. Detektoristé se většinou o peníze dělí s majitelem pozemku, ale není to jejich povinnost.

Na stejném poli našel Baxter také dvě mince v hodnotě 1 penny z období vlády krále Johna Balliola (1292 až 1296). Jsou extrémně vzácné a tyto dvě jsou jedinými, které kdy byly ve Skotsku nalezeny. Dále objevil 69 středověkých mincí z doby vlády anglického krále Edwarda I. (1272 až 1307), jehož vojska na konci 13. století napadly Skotsko. Našel také několik předmětů z doby bronzové. O svém hledání napsal knihu „Making history“, která popisuje hledačské příběhy a jejich pozadí.

Roman Němec

Zdroje: bbc.com, gov.uk, ancient-origins.net


Alan Baxter s jeho detektorem


Baxter čeká na dataci a určení pravděpodobné šipky z doby bronzové

některé z mincí Jakuba III

části středověkých opasků z 12. - 14. století v okolí Fife

mince Johna Balliola, který vládl v letech 1292-1296

Stříbrný a zlacený středověký prsten  z období mezi 13. a 14. stoletím


Alan Baxter

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

:-O

Kdo si počká ten se dočká 👍👌

Pěkný

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na tomto webu účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru