Rozsyp polských grošů

Kategorie: Nálezy a záchranné výzkumy v ČR

detektor

Jak už to tak bývá, tak jsem zase na víkend naplánoval hledačku s kámoši. Šli jsme ve skvadře já, David a Brába. Flek jsme měli vyhlédnutý už od minula. Stará celkem nenápadná cesta už něco pustila i týden předtím. Popadaly mě tam dva saské groše, 3kr. Ferdinanda III a 1/24 tolaru. Davidovi pak 6kr.1849,10kr. FJI, polský poltorak a ještě 2 Ag. Takže místo docela výživné.

Plnej očekávání jsem se těšil, jak bude cesta pokračovat. Asi po hodině a cca 300 metrech padá první Agčko, opět saský groš. Je to divné, už mám 3 a všechny cca 50m po sobě. Celá cesta i okolí jsou celkem dost podsypané železem, takže se chodí pomalu a hledá se jakýkoli náznak barvy, sem tam nějaká kule, knoflík a spodek z patrony do brokovnice. Nicméně asi po 3 hodinách ničeho, najednou diskotéka s ID okolo 14-16. Tak jsem kopnul do země a kousek pod povrchem na mě kouká tenounký plíšek. Říkám si to vypadá nadějně.

Rychlým pohledem kontroluju, jestli to není nějaká kravina, ale po hranách je vidět opis v typickém perlovci, jak je obvyklé pro mince ze 17. stol. Mávnu znovu, opět kopa signálů, spokojenej hned vyndavám další a dalši mince, vypadají na jedno brdo tak už to ani nekontroluji a házím na hromadu. Vyndavám mobil a začínám točit. Je jasné, že tady jich bude ještě víc. Okolo 6 mince už si začínám uvědomovat, že je docela divné a že z mincí jaksi nějak neleze stříbro. Beru jednu z mincí a začínám kontrolovat o co vlastně jde. První nápad, co mě napadnul je, že jsou všechny levé a jde tedy o dobová falza a že se někdo nechal takhle napálit a ve zlosti svoje mince zahodil. Říkal jsem si no nic, třeba se mu tam přimýchali i nějaké stříbrné.

Nicméně po tom, co jsem našel dvě s dírkou mě bylo jasné, že i původní majitel musel vědět, že mince nejsou úplně v pořádku. Poštupně jsem našel všechny co měly relativně pěkný signál.
Nicméně místo nálezu bylo celkem silně zamořené železem, takže po tom, co jsem vyndal všechny, které měly pěkný signál, jsem trochu zvolnil a zpomalil pohyb a ještě pár dalších vyndal.
V takových případech je ještě dobré zkusit místo procházet z více stran. Hodně záleží na vzájemném rozestavění mincí a železa, takže pokud přes cíl přejedete z jedné strany může železo minci maskovat, nicméně to nemusí nutně platit, když přejedete z jiné strany.

Mírně zklamaný jsem vše sbalil a letěl domu zjistit, co vlastně vůbec mám. K mému překvapení, když jsem si minci našel v katalogu, jsem zjistil, že je to vlastně skoro normální stav této mince. Kupodivu vetšina mincí z katalogu je také měděná, Ag je pouze minimální podíl. Někdy se vyskytují i postříbřené varianty, takže těžko říct, co je vlastně dobové falzum a co bylo u této mince normální. Další zajímavost je, že celkem dost těchto mincí má v sobě díru, takže lze předpokládat, že už v době, kdy platily, tak lidé věděli, že nebudou úplně v pořádku. Co jsem slyšel, tak právě neplatné a falešné mince se přibíjely na trám, aby ostatní viděli, na co si dát pozor.

https://www.lovecpokladu.cz/detail-mince?id=2784

Další zajímavé informace o této minci:
https://slezske-mince.webnode.cz/hornoslezska-knizectvi/tesinsko/ (cca v 1/2 stránky)
Pokud máte taky nějaké poznatky o těchto mincích, klidně se o ně podělte v komentářích.

Video dohledávkyPoužité nastavení EQ 800
Pole1,GB-AUTO,2T,dělení tonu od ID1, rychlost 4, IB1, SENS 20 až 22. Chtěl jsem si v klidu zahledat, takže jsem chodil opravdu na klid. Detektor jsem nijak neždímal do extrémů.

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

To jsou korunové groše. Postupem času jsem tady v okolních polích taky dva našel a stříbra obsahovali hodně málo. Řekl bych že žádné, max. byly postříbřené na povrchu. Ale mince jsou to platné, o dobové falsum se nejedná.

Jinak je to samozřejmě moc pěkný nález ;-)

Luxusní zážitek, parádní mince! Gratulace! ;-)

Super Petře
Každý depot potěší :-)

Paráda :-)

Super nález, díky Petře.

Hezký článek, děkuji. :-)

Luksus :-D

Číňani už kopírujou Equinox 800? :-O

To je japonština :-)

Parádní depůtek,skvělé video-gratuluji.Chodíš velmi podobné nastavení jako já na své 800. :-) :-) :-)

jsem si myslel ze je to zase Michal,ale kdyz jsem videl ze je tam 800 tak jsem vedel ze tentokrat ne...takze gratulka a palec jako brno.... 8-) 8-) 8-) 8-)

Kurťáku neboj, poslal bych ti varování :-D :-D

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na LovecPokladu.cz účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru