Šel si na vánoce zahledat a objevil římskou zlatou náušnici, která rekategorizuje předchozí nálezy

Kategorie: Nálezy nejenom s detektorem ve Velké Británii a Irsku

Třiapadasátiletý detektorista Nick Bateman z Burstonu v Norfolku objevil minulý Štědrý den zlatou římskou náušnici ve tvaru dvojitého disku. Minulý týden byla prohlášena za poklad a bude vystavena v muzeu. Mění dosavadní pohled na podobně zhotovené artefakty a řadí je z raného středověku do staršího římského období.

Pan Bateman našel náušnici na Štědrý den 2021: „Zařídil jsem ty všechny vánoční věci, tak jsem si řekl, že půjdu hodinu nebo dvě ven,“ popisoval okamžiky nálezu. „Nebyl to nejlepší signál na světě. Odkopal jsem asi 7 až 10 cm a uviděl něco, co jsem považoval za kovový vršek láhve, ale když jsem očistil bahno, uvědomil jsem si, že jsem našel zlato a nevěřícně klesl na kolena,“ dodal s tím, že nález ohlásil úředníkům z Norfolk Historic Environment Service.

Náušnice je lehce protažená o průměru 20,5 mm x 22,1, váží 2,5 gramu. Zhotovena byla ze dvou k sobě připájených zlatých plátků různé tloušťky. Obě strany jsou zdobeny reliéfem technikou repoussé (tepáním zvnitřku). Náušnice zobrazuje pravděpodobně orla obklopeného věncem a půlměsícem, mezi jehož výběžky je zobrazen kříž. Na druhé straně již není vidět, ale původně tam být musel také, protože výzdoba je na obou stranách stejná. Šperk měl původně dvě očka – jedno sloužilo pro zavěšení háčku na ucho a na druhém měl být zavěšen zdobný předmět, který však nyní chybí.

V archeologických záznamech neexistují žádné analogie. Podobným nálezem by mohl být kotouč se dvěma tenkými zlatými pláty spojenými dohromady a zdobené reliéfem repussé také z Norfolku. Nenese ale žádné zdobení, ani očko na uchycení. Má jen několik zdánlivě podobných rysů společných s anglosaskými brakteátovými přívěsky, byl proto zařazen do tohoto období a kategorie „neznámá“. Nynější nález náušnice nyní vedl k tomu, že její neznámý předchůdce byl nově datován do římského období (43 - 409 n. l.) a další podobné nálezy budou také přehodnoceny.

„Kolega si myslel, že se jedná o středověk, protože pod jednou ze smyček viděl malý křížek,“ řekl numismatik Adrian Marsden. „Ale když jsem se podíval zblízka, uviděl jsem vavřínový věnec a orla, a to je přesně to, co na římských předmětech nacházíte. Ostatní artefakty podobné tomuto byly považovány za středověké, což ukazuje, že musíte být opatrní při zkoumání těchto věcí,“ dodal.

Pan Bateman řekl, že pole od té doby přineslo různé artefakty, které jsou v současnosti hodnoceny prostřednictvím schvalovacího procesu o pokladu: “Pokaždé, když se na šperk podívám, přemýšlím, jaký byl život té Římanky, jak vypadala a jak přišla o náušnici na poli v Norfolku,“ dodal závěrem hledač, který s detektorovým vyhledáváním začal během pandemie v roce 2020. Jeho kamarád a detektorový „mentor“ Joe Edwards Gilla se smíchem vypráví, že ho dávno překonal – on má za deset let jediný nález prohlášený za poklad a Nick za pár měsíců už pět…

Roman Němec

Zdroje: dissmuseum.co.uk, norfollk.gov.uk, bbc.com


Zlatá náušnice z římského období


3 hodiny po nálezu si doma zatančil zlatý tanec se svým psem Badgerem


Nerozluční parťáci - detektor kovů a border kolie Badger, kteří doprovázejí Nicka na každé vycházce


Nick Bateman

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

V chatu není žádný příspěvek.

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na tomto webu účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru