Šperky v anglosaských hrobech

Kategorie: Nálezy a záchrané výzkumy v zahraničí , Nálezy nejenom s detektorem ve Velké Británii a Irsku

Krásné římské a anglosaské artefakty se podařilo objevit  archeologům před dvěma lety poblíž letiště v anglickém Bagintonu. Konkrétně se nacházely ve dvou hrobech, ve kterých byl pohřbený muž vysokého postavení a římská dívka ve věku šesti až dvanácti let. Po dlouhém zkoumání až v prosinci odborníci zveřejnili, co se konkrétně v dané oblasti vlastně našlo.

Předpokládají, že nalezené artefakty budou vystaveny v některém z místních muzeí, aby si je mohla prohlédnout také veřejnost. Podle vedoucího archeologického týmu Nigela Page jde skutečně o pozoruhodné předměty. „V dané oblasti se zatím nic vzácnějšího najít nepodařilo,“ poznamenal archeolog.

Tým pod jeho vedením objevil ve zmiňovaných hrobech několik kusů keramiky a šperky. Například nádobu na nalévání vína a brož, se kterou byla pohřbena dívka. Dále pak prsten, na němž je vyobrazená cikáda. Tento hmyz byl již ve starověku symbolem zmrtvýchvstání a nesmrtelnosti. Symbolizuje také spravedlivost a spojuje nás prý s energií našich předků. V hrobu dívky také archeologové našli ozdobu do vlasů ve tvaru špendlíku.

Podle archeologů některé nalezené předměty jasně ukazují, že zdejší obyvatelé obchodovali a byli v kontaktu s jinými částmi Evropy. Dokazuje to hned několik indicií. Celkově totiž archeologové objevili v Bagintonu dvanáct anglosaských hrobů. Dva výše zmiňované ale obsahovaly z pohledu archeologického týmu nejcennější artefakty.

I v dalších se ale nacházely různé předměty jako například pozůstatky plavidla typického pro tehdejší obyvatele severní Francie a Belgie. „Konkrétně pro franské kmeny. To naznačuje, že se tehdy lidé pohybovali po široké oblasti včetně Evropy a obchodovali navzájem,“ uvedl Page.

V dalším hrobě našli archeologové střed štítu, úlomky čepele v koženém pouzdře a měděnou misku. „To jasně dokazuje, že v hrobech byli pochovaní obyvatelé, kteří měli ve společnosti vyšší postavení. Rozhodně nebyli chudí. Je to i známka toho, že po odchodu Římanů v pátém století, se místní obyvatelstvu dobře dařilo,“ míní Page.

Období anglosaské Anglie se datuje zhruba od konce vlády Římanů až do jedenáctého století, kdy přebrali vládu Normani. V té době vzniklo například slavné království Wessex, konec vlády ale nastal právě v důsledků nájezdů Vikingů.

nález detektorem kovů

nález detektorem kovů

nález detektorem kovů

Zdroj: www.bbc.com

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

V chatu není žádný příspěvek.

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na tomto webu účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru