Stíny nebožtíků v 1 500 let starých hrobech

Kategorie: Nálezy a záchrané výzkumy v zahraničí , Nálezy nejenom s detektorem ve Velké Británii a Irsku

Anglosaský hřbitov s 208 hroby ze 6. století byl objeven archeology v Oultonu poblíž Lowestoftu ve východním Suffolku na místě budoucí obytné zástavby. Hroby skrývaly vzácný fenomén siluet - tmavých otisků nebožtíků v písčité půdě.

„Naši archeologové pečlivě dokumentovali pozůstatky 17 kremací a 191 hrobů. Díky velice kyselé půdě kosterní ostatky většinou zmizely, ale naštěstí zůstaly zachovány tvary a otisky těl v písku. V hrobech byly nalezeny také stopy několika dřevěných rakví,“ řekl vedoucí archeolog Andrew Peachey z Archaeological Solutions Ltd.

„Neobvykle mnoho hrobů obsahovalo také fragmenty keramiky a v některých případech i kompletní zdobené nádoby. Dále stříbrné drobné mince, jantarové a skleněné korálky, spony, náramky a další ozdoby. Zbraně zde byly vzácně, kromě několika malých železných nožů byl nalezen meč v jednom z hrobů, železná kopí ve třech dalších a jeden štít, ze kterého zbylo jen kování. Mnoho z artefaktů bylo tak křehkých, že musely být vyzvednuty v bloku se zeminou „in situ“ pro extrakci a rozbor v laboratořích Norfolk Museum Service, kde byly také konzervovány. Krom toho jsme získali také části textilu a kůže.“

Hřbitov, který leží asi 50 km od legendárního pohřebiště Sutton Hoo z téže doby, byl pravděpodobně využíván místní zemědělskou komunitou. Hroby byly mužské i ženské, také dětské a kojenecké. Pohřebiště bylo užívané po několik generací. Hrobová výbava poskytuje jasné důkazy o přechodu od pohanství ke křesťanství. Například v několika starších předkřesťanských hrobech byla objevena pro dané období typická keramika, zatímco pozdější hroby skrývaly artefakty s křesťanskými symboly, kupř. brož s křížem, nalezenou v hrobě dospělé ženy.

Veškeré archeologické materiály byly vyzvednuty, konzervovány a místo bylo plně zdokumentováno. Stavba bude pokračovat podle plánu. Nálezy budou dále studovány v laboratorních podmínkách.

Roman Němec

Hroby skrývaly mnoho artefaktů včetně kompletně zachovalých nádob

Kosterní pozlstatky se vlivem kyselé půdy rozložily, zůstaly pouze stíny

Předpokládá se, že anglosaský hřbitov pochází ze stejného období jako slavné pohřebiště Sutton Hoo poblíž Woodbridge

Silueta v písku

Spony, šňůrky z jantaru a skleněné korálky by měly být vystaveny v muzeu

Zdroje: dailymail.co.uk, thehistoryblog.com, smithsonianmag.com, bbc.com

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

Zajímavý přístřešek...... :-)

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na tomto webu účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru