Stručný přehled svátostek řádu sv. Benedikta z Nursie

Kategorie: Nálezy a záchranné výzkumy v ČR a SR

Materiálu popisující svátostky a především pak jejich zařazení je u nás velmi málo. A tak mne napadlo vytvoření ucelených mini sérií v podobě článků zabývajících se právě jednotlivými svátostkami. Spojitostmi vážící se k určitým místům a nebo jednotlivým světcům. Někdo možná již četl „křížky typu Immaculata Conceptio“ což se dá považovat za pilotní projekt a do určité míry se snad i povedl. Má sbírka čítá již několik stovek kusů, což je sice dost, ale pro účely komplexnějšího popisu jednotlivých skupin a typů je to přeci jen málo. Tento nápad vychází rovněž ze skutečnosti, že zde na Lovci Pokladů je katalog, jenž je bohatě zásoben fotografiemi z vašich nálezů. Některé exempláře jsou velmi zajímavé a nenacházejí se tak často jako jiné běžnější typy. Tedy proč nevytvořit určité základní vodítko ve spojitosti se zde prezentovanými nálezy. Druhým stručným popisem a zařazením do studijního materiálu jsem si vybral (nutno dodat že podstatnou měrou do toho zasáhl svým nápadem jeden kolega hledač) sv. Benedikta z Nursie. Zařazeny budou všechny dostupné exempláře od 17. až po 20.stol.

Proto se na Vás obracím s prosbou o spolupráci při vytváření tohoto článku svátostek řádu. Pokud tedy máte nález svátostky se sv. Benediktem a jste ochotni mi poskytnout informace, především kvalitní ostré fotky v maximálním rozlišení. Focené pouze na světlém jednobarevném podkladu s dodržením stejné ohniskové vzdálenosti (fotky se pak budou upravovat do finální verze – viz. Obrazová příloha). A samozřejmě i data obsahující (výšku, šířku, tloušťku a váhu). Budu velice vděčný za poskytnuté informace. Samozřejmě pokud budete mít zájem, uvedu i jméno nálezce (soukromé sbírky). Měření nejlépe provádět posuvným měřítkem (šuplerou). Váhu udávat pokud možno v toleranci 0.5 g. Každé slušnější zlatnictví vám zváží předmět zdarma. Studijního materiálu se mi bohužel mnoho nedostává a tedy přivítám pomoc od Vás ochotných Lovců Pokladů. Fotografie s informacemi prosím posílejte na E-mail : Bcobra@seznam.cz.

Všem moc děkuji za ochotu podělit se o své kousky s ostatními v připravovaném článku.

sv. Benedikt

Stručný přehled svátostek řádu sv. Benedikta z Nursie

Svatý Benedikt se narodil okolo roku 480 n.l. v Nursii (střední Itálie), dnes nazývána Norcia, patrně v movitější římské rodině. Po ukončení studií a odchodu z Říma kolem roku 495, směřuje do Enfinde (dnešní Affile) a následně do samoty v Subiacu (východně od Říma do údolí řeky Ania). Zde se stalo osudové setkání s michem Romanem, který mu ukázal mnišský spůsob života. Po krátkém čase si Benedikta zvolili mniši z kláštera Vicovaro u Tivoli, po smrti svého představeného za opata. Benedikt se ovšem nechtěl podvolit světskému životu ve vicovarské komunitě. Následoval odchod zpět do samoty u Subiaca, poté co se jej pokusili mniši otrávit. V tomto místě jej hojně začali navštěvovat lidé toužící po mnišském způsobu života. Zanedlouho vzniká v okolí 12 klášterů s dvanácti mnichy s opatem v čele v každém z nich. Vzrůstající Benediktova popularita dala za příčinu nevraživosti místního kněze Florencia a tak opouší Subiacum a v roce 529 zakládá na Monte Cassinu v Latiu (cca 140 km od Říma), klášter na místě bývalé Apollonovy svatyně. Skon sv.Benedikta se uvádí 21.března.547, což bohužel nelze nijak potvrdit jelikož neexistují písemné prameny. Nezbývá tedy nic než důvěřovat tradování této informace. Liturgicky je vzpomínán 21.3. coz připadá na svátek zesnulých a 11.7. výročí přenesení ostatků do kláštera Fleury-sur-Loire ve Francii přibližně roku 672. Je uctíván jako Patriarcha západního mnišství a od r. 1964 je patronem Evropy.

sv. Benedikt

Exemplář z.17. stol. – Foto: Milan Černý (vlastní sbírka)

sv Benedikt

Exemplář z.18. stol. – Foto: Milan Černý (vlastní sbírka)

sv Benedikt

Exemplář z.19. stol. – Foto: Milan Černý (vlastní sbírka)

sv. Benedikt

Exemplář z.20. stol. – Foto: Milan Černý (vlastní sbírka)

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

Perfektní! Už jsi někdy přemýšlel o vytvoření knižního katalogu těchto svátostek?

To: Hunter - přemýšlel ale na vydání je potřeba dost vlastních financí s nejistou návratností :,-(

Díky za odkaz a pro Cobru ohledně vydání knihy: pokud uděláš na počátku rozumný náklad (dotisk je pak snadná záležitost) cca 100-150 ks, zvolíš měkkou lepenou vazbu, počítám, že by se do toho vrazilo max. 20 tisíc, což sice není malá částka, ale věřím, že by si to v pohodě na různých akcích prodal, nevyděláš, jen se ti to po kouskách vrátí, ale pro ten pocit.....

Já bych ti Cobro poslal jednoho sobotního Beníka, nafotit, změřit a zvážit by sis ho musel sám. Když budeš chtít, adresu do SZ a tradá. U mě by se chudák jen válel a tobě asi radost udělá ;-).

Jen za "děkuju" proboha. Aby si tady někdo nemyslel, že prodávám... :-O :-)

To: Newt Tak to moc děkuji píši SZ ;-)

To: Hunter Spíš jen pro ten pocit ;-) ale vím jak to dopadá ale vydělat na to jsem ani nepomyslel. Jen aby se vklad vrátil. No uvidíme třeba se najde nějaký sponzor :-D :-D :-D

O víkendu proberu všechny svátostky a když tam nějakého Benedikta najdu, tak ti ho pošlu. ;-)

Oprava - váha v toleranci 0,1 g o:-)

Hunter : 20 tisíc 100 až 150 kusu hmmm to vychází 1 kus okolo 200 kč + - to bych si i jednu objednal a asi by se tady našlo víc takových ;-)

To: Elmara - to by bylo super ;-)

To: haidrich - nejdříve to musím dotáhnout a pak se uvidí :-D

Já bych do ní také šel, mě jako laika zajímá např. co je na svátostce vyobrazeno, kde, odkdy-dokdy, foto apod., sáhodlouhé náboženské kontexty atd. bych klidně ponechal odborníkům.
Možná by se podařilo vybrat potřebné finance přes startovač či hithit (sám bych určitě přispěl), ale to je už na Cobrovi.
Včera mě zaujala nová publikace (získala i nějaké ocenění) Katedrála viditelná i neviditelná, ale její cena je i přes její nesporné kvality pro normálního člověka zcela zdrcující.

Nádhera! Článek i fotky luxusní, navíc Benediktinské svátostky jsou nádherný. Žel bohu nemohu přispět, za čtyři roky se nezadařila... :,-(

Huntere, kdybys nás s Vitoriem slyšel večer nad pivem, co to ta postava drží za kabelku a s čím to mává :-D. Pak jsem náhodou narazil na LP na Benedikta a bylo jasno. Doufám, že se podaří Cobrovi tu placku vyčistit a že nebude moc ošoupaná. ;-)

Pěkný článek, díky cobra. :-)

Ale ten článek o Benediktýnských ještě nevyšel.... :-D

Jinak abych to navedl na pravou míru - momentálně řeším materiál na "článek" o Benediktýnských svátostkách. Děkuji za podněty k tištěné formě ale to pro mne momentálně není priorita. Jde mi o to zdokonalit se a pokusit se přiblížit toto odvětví zájmu zcela zdarma zde, pro všechny ty co mají zájem. A vedení a provozovatelům za tuto možnost velice děkuji. Prostě a jasně než něco pustím pro tištěnou podobu - potřebuji zkušenosti a ohlasy a samozřejmě i kritiku. Tedy to co je pro mne stěžejní 8-)

To: cobra. Pokud bys měl zájem, poslal bych ti pro Tvou práci nalezený benediktinský křížek.

To: Scarmasax - mě stačí kvalitní foto a data ale nechám to na tobě ;-)

To: cobra. Napiš mi adresu a Já ti ho pošlu jako dar pro dobrou věc. Kvalitní foto na bílém podkladu je pro mne trochu problém. Hlavně kvůli absenci volného času a vybavení. Jsem rád, když se mi poté co přijdu večer z kovárny podaří něco obstojně vyfotit na tmavý podklad. Pokud poslouží budu rád. U mě by jen ležel v šuplíku :-)

To Cobra: dnes jsme celý den chodily s Honzou Víznerem celý den na jednom Benediktínském proboštví... ale svátostka ani jedna :( :-)

To: Elmara tak jasně - jste se na mě vyprdli a proto máte kulový :-D :-D :-D

To: Newt Dnes došlo moc DĚKUJI- je to první vlaštovka ;-)

A já tedy PROSÍM :-D

To Cobra: bylo tam jenom železo. Nejelpší nález byl kus středověkých hnojných vidlí. Což tedy určil Hogo Fogo. To bych nedal :)

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na tomto webu účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru