Ukradené cenné Darwinovy zápisníky byly anonymně vráceny v růžové dárkové tašce

Kategorie: Nálezy nejenom s detektorem ve Velké Británii a Irsku

Na podlaze veřejně přístupné části Cambridgeské univerzitní knihovny byla nedávno nalezena růžová dárková taška. V ní se skrýval na míru vyrobený archivní box, který obsahoval 2 sešity chráněné potravinářskou folií. Záhy bylo zjištěno, že se jedná o zápisníky Charlese Darwina ukradené před více než 20 lety. Uvnitř byl vytištěný vzkaz: Veselé Velikonoce.

Sešity byly pečlivě prozkoumány a jsou naštěstí ve výborném stavu. Nechybí ani nejsou poškozené žádné z jejich stránek. Zápisníky byly naposledy viděny na podzim roku 2000, kdy byly nakrátko odebrány z Cambridge's Special Collections Strong Rooms (univerzitní chráněná knihovna), aby mohly být fotografovány pro digitální sbírku knihovny. O vrácení však neexistuje žádný záznam. Průběžná kontrola v lednu 2001 zjistila, že sešity se na svém původním místě již nenacházejí...

Navzdory neocenitelné historické hodnotě zápisníků, z nichž jeden obsahuje pro vědu ikonickou Darwinovu kresbu Strom života z roku 1837, nebylo překvapivě spuštěno žádné masivní pátrání. Darwinovy archivy v Cambridgeské univerzitní knihovně jsou obrovské, jde o zdaleka největší Darwinskou sbírku světa, takže zaměstnanci usoudili, že byly přesunuty v rámci knihovny a dříve nebo později budou nalezeny.

Pátrání v průběhu let však výsledky nepřineslo a proto v roce 2020 knihovna zahájila komplexní cílené prohledávání archivů a skladů. Čekalo se, že tento proces bude trvat roky. Mezitím univerzita oficiálně oznámila místním a mezinárodním úřadům chybějící zápisníky jako krádež a spustila veřejnou výzvu k navrácení sešitů. Výzva byla sdílena po celém světě, vygenerovala tisíce mediálních reakcí a článků, prostřednictvím sociálních sítí oslovila statisíce lidí. Zjevně zafungovala. Sešity byly vráceny zpět a nyní budou střeženy mnohem pečlivěji.

„Od doby, kdy byly zápisníky nahlášeny jako nezvěstné, se budova výrazně proměnila. V posledních 20 letech došlo k instalaci nových vysoce bezpečnostních trezorů, vybudování nové specializované čítárny a celé řadě dalších bezpečnostních opatření. Patří mezi ně CCTV, přístup do zabezpečených oblastí pomocí karet a pinů, speciální bezpečnostní tým ostrahy a revize všech bezpečnostních protokolů pro příchozí, abychom minimalizovali všechna možná budoucí rizika, jak jen to v lidských silách bude možné,“ popsala novou bezpečnostní situaci knihovnice Cambridgeské University Dr. Jessica Gardnerová.

Krádež a nyní také okolnosti vrácení sešitů policisté nadále prošetřují. Zápisníky budou veřejně vystaveny letos v létě na výstavě Cambridgeské univerzitní knihovny věnované Darwinově rozsáhlé korespondenci čítající 15 000 dopisů napsaných za jeho celý život.

Video


Darwinův strom života


Knihovníku Veselé velikonce


Sešity byly zabaleny v potravinové folii


Stránky z Darwinova zápisníku

Roman Němec

Zdroje. Bbc.com, cam.ac.uk, thehistoryblog.com

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

Nojo, třeba naděloval Růžový slon :-D :-D A v taštičce měl být "dámský" přístroj.
Každopádně je dobře, že se v někom hnulo svědomí....

Asi někdo dobře věděl, že knihovníkem Cambridgeské University je žena. Tak asi proto ta růžová dárková taška. Kdyby to bylo v kufříku od nářadí, třeba by si ho nevšimla... :)

:-) :-)

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na tomto webu účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru