Ukradený vikinský poklad odkoupen a vrácen domů

Kategorie: Nálezy nejenom s detektorem ve Velké Británii a Irsku

V roce 2015 našli detektoristé George Powell a Layton Davies na poli nedaleko Leominsteru poklad asi 300 saských mincí, šperků a jiných cenností uložených zřejmě Vikingy v 10. století. Kdyby nálezy ohlásili, mohli obdržet náhradu v plné hodnotě pokladu. Místo toho soubor nelegálně rozprodávali překupníkům. Téměř okamžitě po jejich zatčení bylo zahájeno intenzivní pátrání po zbylých artefaktech. Poslední čtyři měsíce se vyjednávalo o jejich odkoupení.

Po nálezu černí detektoristé neinformovali ani majitele pozemku, ani příslušné úřady. Obrátili se však na dealery, aby zjistili hodnotu některých položek. O měsíc později kontaktovali Národní Muzeum Walesu, kterému však deklarovali pouze jedinou minci a tři šperky. Při pozdějším vyšetřování bylo nalezeno 31 zbylých mincí, ačkoli fotografie na Daviesově mobilním telefonu – následně smazané, ale přesto odhalené policií – ukazují mnohem větší a neporušený poklad v čerstvě vykopané díře.

Oba detektoristé byli roce 2019 odsouzeni za krádež a zatajení nálezu, přičemž osmatřicetiletý Powell „vyfasoval“ 10 let a jedenapadesátiletý Layton osm a půl roků. Spolu s nimi byli za zatajení pokladu odsouzeni překupníci Simon Wicks a Paul Wells na pět let. Podle odborníků se všichni podíleli na nevratných a významných škodách, které mají za následek ztrátu cenných informací: „V přímém důsledku těchto akcí se možná nikdy nepodaří zjistit přesný sled událostí, které se týkají uložení nebo vztahu mezi jednotlivými artefakty a pokladem,“ uvedli soudní experti.

Nyní skončila další fáze vyšetřování, která vrátila Herefordshireský poklad zpět domů: „Čtyřměsíční úsilí o odkoupení nalezených předmětů bylo úspěšné. Celkem bylo vyplaceno 776 250 liber. Akce skončila minulou sobotu,“ uvedla rada hrabství Herefordshire. Většina pokladu v hodnotě mezi odhadovanými 3 až 12 miliony liber však stále chybí. Dosud zachráněný soubor obsahuje mj. zlatý prsten z 9. století, náramek s dračí hlavou, stříbrný slitek či křišťálový přívěsek ze 6. století.

Výkup byl financován za přispění národního Fondu umění a Památkového fondu národního dědictví: „Je vhodné, aby se poklad vrátil domů na místo, kde byl před 1100 lety uložen,“ řekl předseda Památkového fondu Simon Thurley. „Příběh tohoto mimořádného pokladu nemůže nefascinovat,“ řekla Jenny Waldmanová z Fondu umění. „Herefordské muzeum a umělecká galerie je tím nejlepším možným místem pro sdílení těchto předmětů s co největším počtem lidí,“ dodala.

Poklad bude nejprve umístěn v Hereford Museum Resource and Learning Center, později se přesune do chystané nové budovy muzea.

Roman Němec

Zdroje: bbc.com, herefordshire.gov.uk


Křišťálový přívěsek ze 6. století


Soubor zachráněných artefaktů


Většina z odhadovaných 300 mincí stále chybí


Zlatý prsten

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

Slušný pálky dostali... Buď jsou to absolutní idioti, nebo to s tím hledáním v "zemi zaslíbené" nebude tak jednoduchý...

Slušná garda tu finanční ztrátu neboli krádež způsobili majiteli pozemku,zatajení nálezu tj.archeo že by za 10let.V Čr je o starost míň tj.majitel pozemku ten je pouze max. nějakou "kompezací" a to kolikrát ani neví co se na jeho pozemku našlo.

Mají tam pravidla, přes který nejede vlak. U nás nevíš, jestli tě za odevzdání pochválí, nebo zavřou.

V ČR by nedostali 10 let ani za vraždu :-) holt jiný kraj jiný mrav :-)

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na tomto webu účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru