Unikátní vikingská textilie nalezená v ženském hrobě

Kategorie: Nálezy nejenom s detektorem ve Skandinávii

Nález vyšívaných textilií z období Vikingů patři mezi raritu. Poměrně velký kousek nedávno našli archeologové v ženském hrobě, který se nacházel v norském městě Hestnes. Podle odborníků je textilie přes tisíc let stará.

Archeologové objevili zhruba jedenáct centimetrů dlouhý kus látky. Obepínala brož ve tvaru želvy. „Nález vyšívané látky z období Vikingů je skutečně tak neobvyklý, že stále nemůžeme uvěřit, že jsme něco podobného našli,“ řekla archeoložka Ruth Iren Øien z Univerzitního muzea NTNU.
Na první pohled vypadá látka škaredě, upatlaně, hnědě a matně. Podle archeologů jde ale skutečně o něco výjimečného. „Ti z nás, kteří pracují s textilem, jsou rádi, když najdou jeden centimetr starodávné látky. V hrobu v Hestnes jsme našli jedenáct centimetrů dlouhý kus,“ potvrdila archeoložka.

Jen stěží dokázala uvěřit, co viděla pod mikroskopem. „Vyšívané textilie z vikingského věku jsou něco, co známe jen z několika bohatých hrobů jako z Oseberg a Mammengravenu v Dánsku,“ připomněla. Brož s textilem byla nalezena v ženském hrobě v Hestnes v jižním Trøndelagu během vykopávek v loňském roce, archeologové o něm informovali až nyní. Hrob je datován přibližně do období mezi léty 850 až 950 našeho letopočtu.

Žena byla pohřbená do dlouhé dřevěné komory, což je na střední Norsko poměrně neobvyklé. „Takové hroby jsou rozšířené hlavně ve švédské Birke a v Dánsku včetně Skánie. Dále v jihovýchodní části Norska a Hedeby v Německu,“ prozradil Raymond Sauvage, archeolog a projektový manažer výkopových prací. Velmi neobvyklé jsou také další předměty, které se v hrobu nacházely. Žena byla pohřbena s trojlaločnou broží, což je v Norsku poměrně vzácný nález. Typický je hlavně pro starodánské oblasti. K odpočinku ji uložili také s několika stovkami miniaturních perel. Takový typ znají archeologové jen z několika norských hrobů.

„Zesnulá žena měla naskládané perly přes pravé rameno. Mohl to být původně náhrdelník, který se ale postupem času rozpadl. V Hedeby se takto našla perlová výšivka, což ani v případě hrobu v Hestnes nemůžeme vyloučit,“ uvedl ještě Sauvag.

Archeologové věří, že v hrobě našli pozůstatky osmi různých textilií - šest kusů vlněné a dva lněné. Tkaniny se liší kvalitou, strukturou a vzhledem.

Zdroje: https://norwegianscitechnews.com/, www.ancient-origins.net

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

V chatu není žádný příspěvek.

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na tomto webu účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru