V Anglii objevili jedinečný římský komplex, první svého druhu na světě

Kategorie: Nálezy a záchrané výzkumy v zahraničí , Nálezy nejenom s detektorem ve Velké Británii a Irsku

V Eastfieldu ve Scarborough hrabství Yorkshire byl objeven velký římský komplex, který je vůbec prvním svého druhu v Británii a v rámci celé římské říše zřejmě naprosto unikátním. Byl odhalen v průběhu archeologického výzkumu na místě plánované bytové výstavby. Geofyzikální průzkum naznačil pod povrchem přítomnost něčeho zajímavého. Co nakonec vykopávky odhalily, to by archeology ani ve snu.
Půdorys objevených konstrukcí má rozměry přibližně dvou tenisových kurtů. Uspořádání komplexu je velmi neobvyklé. Základem je kruhová centrální místnost / věž se čtyřmi obdélníkovými místnostmi vedoucími z ní na všechny strany v hrubém křížovém tvaru. Součástí komplexu je také lázeňský dům a další stavby. Archeologové předpokládají, že se jednalo o luxusní elitní vilu, ale připouštějí také možnost náboženské svatyně. Obě varianty mohly také existovat v různých obdobích.

Inspektor starověkých památek Keith Emerick uvedl, že objev je ještě většího významu, než původně tušili. Podle něj zatím není zcela jasné, k čemu se budova používala, ale popsal ji jako velkolepý římský dům, který pravděpodobně vlastnil někdo bohatý a vysokého postavení: „Mluvili jsme o tom s řadou předních akademiků a odborníků na římskou architekturu. Všichni se snažíme najít srovnatelné nálezy, zatím marně. V tomto smyslu je to opravdu významný objev. Je také opravdu vzrušující. Jedna z verzí je představa náboženské budovy, která je téměř něco jako pánský klub – je zde také lázeňský dům. Je to opravdu zajímavé spojení.“

Karl Battersby, ředitel obchodních a environmentálních služeb krajské rady v hrabství North Yorkshire uvedl: „Jedná se o pozoruhodný objev, který přispívá k příběhu římského osídlení v v našem hrabství. Práce archeologů z North Yorkshire prokázala, že budovy byly navrženy nejkvalitnějšími architekty severní Evropy té doby a postaveny těmi nejlepšími řemeslníky. Vzhledem k významu komplexu je skvělé, že dispozice nového sídliště byla přepracována, aby mohla zůstat důležitá součást naší historie zachována. Nalezené artefakty a vzorky okolního prostředí se budou dále zkoumat, abychom mohli identifikovat, k čemu toto záhadné místo sloužilo a proč bylo postaveno tak daleko od jiných římských center.

Významnému nálezu bude přidělen status chráněné kulturní památky. Vývojáři se již vrátili k rýsovacím prknům a přepracovali rozestavěné sídliště tak, aby se archeologické památky staly součástí veřejného prostoru v rámci zeleně, která měla být původně na jiném místě zástavby. Budou tak přístupné všem.

Roman Němec

Zdroje: telegraph.co.uk, bbc.com, theguardian.com

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

Bohužel už tam úřadovali taky někteří naši "kolegové"

https://www.bbc.com/news/uk-england-york-north-yorkshire-56771727

:-O

Tak tomu říkám objev! Super

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na tomto webu účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru