V Číně našli extrémně vzácné královské pečetidlo a desítky tisíc artefaktů dynastie Ming

Kategorie: Nálezy a záchrané výzkumy v zahraničí , Nálezy nejenom s detektorem v Číně

Zlaté pečetidlo prince dynastie Ming objevili archeologové na místě bojiště ze 17. století u řeky Minjiang v provincii S'-čchuan v jihozápadní Číně. Pečetidlo je vyrobeno z masívního, velmi kvalitního zlata. Jedná se o první nález tohoto druhu v Číně; dle archeologů nevyčíslitelné hodnoty.

Podle legendy se v místě nynějšího výzkumu při bitvě potopila loď se zlatem, stříbrem, drahými šperky a cennostmi ze sbírek Zhang Xianzhonga, rolníka, který se v roce 1644 postavil vládě a převzal v oblasti moc. Že nešlo o pouhou legendu, ale skutečnou událost, se potvrdilo v nedávné době, kdy historicky významná lokalita Jiangkou Chenyin na řece Minjiang byla organizovaně a systematicky vykrádána.

V roce 2016 se na černém trhu začaly objevovat mimořádně unikátní zlaté a stříbrné artefakty dynastie Ming. Policie proto zahájila šetření a odhalila 10 organizovaných gangů, zatkla 70 obchodníků se starožitnostmi a získala stovky artefaktů v hodnotě více než 50 milionů korun. Následný archeologický průzkum objevil jen za rok 2017 více než 10 000 artefaktů. V dalších dvou letech přibylo neuvěřitelných 42 000 archeologických předmětů. Poslední vykopávky probíhaly od ledna do dubna tohoto roku a zabraly plochu 5 000 metrů čtverečních.

Mezi nálezy byly např. náušnice, prsteny, náramky, spony, drahokamy, mince, ingoty a ozdobné předměty ze zlata a stříbra. Jedna ze zlatých mincí je vyvedena jako medailon se jménem vůdce rolnických povstalců Zhang Xianzhonga (Žlutý tygr), který jej za vojenské zásluhy daroval některému z jeho blízkých podřízených. Také část nalezených stříbrných ingotů nese značky Zhangovy krátké vlády (1644 – 1646).

Nedávno objevené pečetidlo má čtvercovou základnu o straně 10 cm a síle 3 cm. Dekorativní držadlo pečetidla představuje umělecky ztvárněná želva. Materiál je tvořen vysoce ryzostním 95% zlatem. Znaky pečetidla nesou nápis „Shu Shi Zi Bao“. Shu je dobový název dynastie Ming v provincii S'-čchuan a „Shi Zi“ představuje titul prvorozeného syna – dědičného prince.

V oblasti bylo již dříve nalezeno jiné zlaté pečetidlo, které patřilo Zhang Xianzhongovi. Bylo však nalezeno vykradačem a prodáno soukromému sběrateli. V roce 2016 bylo zabaveno policií. Od základny pečetidla bylo odlomeno držadlo ve tvaru tygra. Také královské pečetidlo z letošního nálezu nese stopy po zářezech a bylo rozlomené na několik částí. Pravděpodobně bylo záměrně poškozeno před tím, než skončilo v řece.

Podle odborníků mají tyto vzácné artefakty obrovský archeologický význam nad rámec jejich tržní hodnoty, protože přidávají důležité informace o řemeslném zpracovávání kovů a šperků dynastie Ming, tehdejší vojenské technologii či státní správě během problémových závěrečných let vlády, kdy se vládě vzbouřili rolníci v čele se Zhang Xianzhongem.

Letošní výkopové práce u řeky Minjiang byly poslední. Artefakty byly po konzervaci prozatímně uloženy, než pro ně bude postaveno nové muzeum, ve kterém bude celá obrovská sbírka vystavena.

Video

Roman Němec

Zlaté pečetidlo

Zlaté pečetidlo

zlaté pečetidlo

zlato

zlato

zlato

zlato

zlato

zlaté pečetidla

nález detektorem kovů

náez detektorem kovů

zlatá mince

zdroje: chinaplus.cri.cn, thehistoryblog.com, archaeologynewsnetwork.blogspot.com, news.cgtn.com


 

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

Díky za přínosný ohlas k článku :)

Zajímavý článek. Díky.. ;-)

Tak tomu říkám pečetidlo :-D :-O

Tak to je opravdu pořádný pečetidlo.To pár gramů mít bude :-D

Pěknej článek... ;-)

Ajeje, koukám, že první příspěvek v diskusi byl vymazán a ten můj bez něj teď vypadá blbě. Tak prosím taky smazat, už to není aktuální :-)

GM4PRO-ono je to dobře že byl smazán.Jinak není zmíněná váha toho pečetítka.Bez želvy cca 6 kg a to je fakt macek.To pečetilo jen svojí váhou :-D

úžo nález

Pokud někdo maže příspěvek, že Číňani jsou zmrdi tak co si o tom chcete myslet? Že by kámoš Miloše? To je fuck stejně mě zase smázne, ale jednou se pravda ukáže a zmrdi účty budou muset stejně splatit!

Jestli on ho člověče nesmazal proto, že toto jsou veřejné stránky, které navštěvují slušní lidí.. Možná, kdyby ses vyjadřoval trochu mírněji, ke smazání by nedošlo. Názor je to tvůj a nikdo ti ho brát nebude, ale je třeba se zamyslet nad stylem a projevem .. lovu zdar kolego.. ;-)

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na tomto webu účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru